Białe na czarnym, czyli co nieco o drukowaniu w kolorze białym

portaart.pl > Drukarnia  > Białe na czarnym, czyli co nieco o drukowaniu w kolorze białym
Białe Na Czarnym, Czyli Jak Drukować Na Biało? zdjęcie nr 1

Białe na czarnym, czyli co nieco o drukowaniu w kolorze białym

Najczęściej drukując na papierze wykorzystujemy białe kartki i czarny lub kolorowy toner. Otrzymujemy wówczas dość banalny, mniej lub bardziej przyciągający wzrok efekt o nieciekawej, schematycznej powierzchowności. Jeśli jednak zależy nam na osiągnięciu oryginalnego, nieszablonowego produktu, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie najlepiej zdecydować się więc na jedno z niecodziennych rozwiązań i wykorzystać np. biały druk.

Drukowanie na biało cieszy się rosnącą popularnością w branży drukarskiej i graficznej. Wizytówki i ulotki reklamowe w postaci białego nadruku na czarnym papierze to rozwiązanie, po które coraz chętniej sięgają przedsiębiorcy, którym zależy na rozpoznawalności i pozyskaniu nowych klientów. Jeśli i Ciebie zainteresował ten temat koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim garść wskazówek dlaczego warto skorzystać z drukowania na biało i jak zrealizować je samodzielnie w domowym zaciszu. Mamy nadzieję, że lektura tekstu będzie dla Ciebie pomocna!

Skąd pomysł na biały druk?

W branży graficznej zwyczajowo przyjęło się, że białe pola na wydrukach otrzymuje się nie przez użycie białej farby, lecz poprzez zaniechanie użycia jakiejkolwiek innej. Odcień bieli zależy wówczas nie od jakości wykorzystanego tonera, lecz od odcienia kartki użytej do drukowania. Być może uważasz, że wszystkie papiery do drukarki są jednakowo białe, jednak nie jest to prawda. Porównując kilka arkuszy pochodzących z różnych ryz zobaczysz, że niektóre z nich są szarawe, inne przyjmują odcień niebieskawy, a jeszcze inne mają barwę kości słoniowej. Dlatego też chcąc uzyskać efekt idealnej bieli wiele osób decyduje się na wykorzystanie białych tonerów do drukarki.

Kolejnym powodem dlaczego drukowanie na biało cieszy się tak dużą popularnością są materiały, w przypadku których nie wystarczy zaniechać farby, aby otrzymać biały obraz, np. folie, papier pakowy i tektura. W takich przypadkach wykorzystanie białego tuszu jest koniecznością.

Biały nadruk – dlaczego warto?

Jak wspomniano na wstępie biały druk na czarnym papierze cieszy się ogromną popularnością ze względu na niecodzienny, oryginalny wygląd i przykuwający wzrok charakter. Żaden inny kolor lub zestawienie barw nie pozwolą osiągnąć tak ciekawego i atrakcyjnego wizualnie efektu co biały napis na ciemnym tle. Dlatego też tak często wykorzystuje się kompozycję tych barw na billboardach i ulotkach reklamowych.

Drugim powodem, dla którego warto zdecydować się na drukowanie na biało jest elegancki, naturalny charakter bieli i jej wyrafinowany wygląd. Nawet zwykły druk na papierze zyskuje kunsztowności i finezji, jeśli zdecydujemy się na odwrócenie barw białej i czarnej. Warto o tym pamiętać w szczególności projektując zaproszenia, wizytówki lub kartki okolicznościowe.

Biały wydruk na czarnym papierze – jak to zrobić?

Popularnym, zapewniającym uzyskanie estetycznego efektu sposobem na drukowanie na biało jest zlecenie tego zadania fachowej drukarni lub studiu graficznemu. Warto jednak wiedzieć, że można to zrobić również w domowym zaciszu. Jak? Po pierwsze można wykorzystać stary dobry sposób, a mianowicie zadrukować tło pozostawiając biały napis lub rysunek niepokryty żadną farbą. Metoda ta jest skuteczna, jednakże posiada kilka wad, np. konieczność stosowania białych arkuszy, duże zużycie tuszu, możliwość otrzymania wydruku z niezadrukowaną, białą ramką, a niekiedy potrzebę zadrukowania drugiej strony kartki.

Drugą metodą na samodzielne drukowanie na biało jest wymiana tonerów z czarnym tuszem na takie z białą farbą. Obecnie w sklepach znajdziesz szeroki wybór tuszy, które są kompatybilne z większością powszechnie używanych modeli drukarek. Metoda ta posiada kilka zalet, np. brak konieczności specjalnego przygotowania grafiki. Wystarczy zaznaczyć na rysunku na czarno to, co chcemy mieć wydrukowane na biało i voilà!