Co nowego w grach planszowych? Premiery 2022

portaart.pl > Drukarnia  > Co nowego w grach planszowych? Premiery 2022
Co Nowego W Grach Planszowych? Premiery 2022 - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Co nowego w grach planszowych? Premiery 2022

Każdy miłośnik gier planszowych wyczekuje kolejnych premier. Nic w tym dziwnego, bowiem ta forma spędzania wolnego czasu to nie tylko świetna rozrywka, ale także doskonały sposób na ćwiczenie koncentracji, spostrzegawczości, czy logicznego myślenia. Rok 2022 obfituje w nowe, interesujące tytuły, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zobaczmy zatem, co nowego w grach planszowych.

Gry planszowe – nowości 2022

Dla amatorów planszówek i zawodowych wymiataczy — nasze zestawienie nowości wchodzących na polski rynek gier planszowych w roku 2022 jest dla każdego. W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie najciekawsze tytuły w kategoriach:

 • gry przygodowe,
 • gry logiczne,
 • gry strategiczne.

Najciekawsze gry planszowe 2022

W tym roku na polskim rynku planszówek pojawiło się sporo ciekawych nowości. Wśród nich znalazły się takie tytuły jak:

Wojna Nemo

 • Rodzaj gry: przygodowa
 • Liczba graczy biorących udział: 1-4
 • Średni czas rozgrywki: około 120 minut.

Wojna Nemo to gra planszowa przygodowa, której akcja toczy się około roku 1870. W tej grze wcielasz się w postać Kapitana Nemo, dowódcy statku Nautilusa. Głównym zadaniem w grze jest przemierzenie nieznanych dotąd wód, stawienie czoła napotkanym niebezpieczeństwom, ale także walka z marynarkami innych mocarstw.

Mortum. Średniowieczny Detektyw

 • Rodzaj gry: przygodowa
 • Liczba graczy biorących udział: 1-6
 • Średni czas rozgrywki: około 120 minut.

Kolejna nowość kryje się pod tytułem: „Mortum. Średniowieczny Detektyw”. Jak sama nazwa wskazuje, jest to gra przygodowa z elementami tematyki kryminalnej. Uczestnicy gry mają za zadanie wcielić się w role tajnych agentów, którzy mają na celu poprowadzenie śledztwa w trzech, wydawać by się mogło różnych sprawach… Gra Mortum jest nieprzewidywalna, wciągająca, a decyzje podejmowane przez graczy pozwalają odkrywać ją na kilka różnych sposobów.

Logiquest: Wsiąść do pociągu. Zmiana toru

 • Rodzaj gry: logiczna
 • Liczba graczy biorących udział: 1
 • Średni czas rozgrywki: około 30 minut.

Nowości pojawiające się na rynku gier planszowych to nie tylko całkowicie nowe tytuły, ale także kontynuacje konkretnych serii, popularnych już gier planszowych. Tak jest właśnie z serią gier ”Wsiąść do pociągu”. Poprzednia wersja gry skierowana była dla co najmniej dwóch osób. W tym roku na rynek wypuszczona została seria do gry w pojedynkę „Logiquest: Wsiąść do pociągu. Zmiana toru”. Jak wygląda zatem rozgrywka tylko dla jednego gracza?

Osoba zasiadająca do tej gry planszowej wciela się w postać dyżurnego manewrowego. Jej zadaniem jest ustawienie wagonów na właściwych torach oraz wyprawienie lokomotywy tak, aby dotarła do wyznaczonego celu i co ważne we właściwym czasie. Wbrew pozorom jest to łatwe zadanie. Na szczęście osoby posiadające do tej pozycji mogą przed rozpoczęciem zadania wybierać pomiędzy kilkoma poziomami trudności.

Origins: Pierwsi budowniczowie

 • Rodzaj gry: ekonomiczna, strategiczna
 • Liczba graczy biorących udział: 1-4
 • Średni czas rozgrywki: około 30 minut.

Ostatnia proponowaną przez nas propozycją z tegorocznych nowości w kategorii gier planszowych jest gra „Origins: Pierwsi budowniczowie”. Jest to strategiczna, po części także ekonomiczna gra, która polega na rozbudowywaniu swoich miast, korzystając z wiedzy przybyszów z kosmosu. Twórcą gry jest Polak, Adam Kwapiński.

Premiery gier planszowych 2022 — podsumowanie

Jak widać, rynek gier planszowych obfituje w nowości, które z pewnością przypadną do gustu wielu miłośnikom planszówek. Można tutaj znaleźć zarówno gry przygodowe, logiczne, jak i strategiczne. Można po nie sięgnąć w większym gronie osób, jak i w pojedynkę. Wciągające fabuły, efektowne plansze do gier i wiele innych ciekawych elementów — wszystko to mają do zaoferowania powyższe tytuły. Jeśli jednak chcesz stworzyć swoją własną, unikatową grę planszową, to koniecznie odwiedź stronę producenta gier planszowych na zamówienie PortaArt z Poznania.