Czy Remik to Rummikub? Rozwiewamy wątpliwości

portaart.pl > Drukarnia  > Czy Remik to Rummikub? Rozwiewamy wątpliwości
Czy Remik to Rummikub? Rozwiewamy wątpliwości

Czy Remik to Rummikub? Rozwiewamy wątpliwości

Remik i Rummikub to wydawać by się mogło gry o bardzo zbliżonej nazwie i podobnych zasadach, jednak w rzeczywistości stanowią one dwie odrębne propozycje. Pierwsza z nich jest grą karcianą, druga zaś polega na wykładaniu kostek z przypisaną numeracja. Jak zatem grać w Remika, a jak w Rummikub? Poznaj zasady obu gier, ich wspólne cechy i różnice.

Remik – prosta gra karciana

Remik to dość prosta gra karciana, która sprawdza się w trakcie towarzyskich spotkań, czy wakacyjnego urlopu. Reguły tej gry oparte są na dość jasnych zasadach, a co najważniejsze nie ma tutaj ograniczeń co do liczby graczy. Warto jednak mieć na uwadze to, że gdy liczba osób zasiadających do wspólnej gry się zwiększa, adekwatnie do niej zwiększa się także liczba wykorzystywanych w grze talii kart.

Jak grać w Remika?

Jak już wspomnieliśmy, zasady gry w Remika są bardzo proste i przejrzyste, dlatego każdy z powodzeniem zrozumie je już za pierwszym razem. Na początku warto określić ilość graczy, by móc dobrać odpowiednią liczbę talii do gry. W przypadku 3–4 graczy należy użyć 2 talii kart, natomiast dla 5–6, a nawet 8 graczy potrzebne będą 3 talie kart. W podstawowej wersji gry nie używa się jokera, jednak jego obecność znacznie ułatwia rozgrywki, bowiem może on zastąpić każdą dowolną kartę. Kartą, która może być traktowana w grze Remik jako zamiennik jest AS.

Zasady gry Remik:

  • Rozpoczynającego grę wyłania się w procesie losowania kart. Rozpoczyna osoba, która wylosuje najwyższą kartę, przy czym ich hierarchia układa się następująco: joker, A, K, D, W, 10, 9 itd.
  • Każdy z grających otrzymuje 13 kart, natomiast osoba rozdająca 14. Kartę z nadwyżki odkłada na bok kolorem i wartością widoczną dla pozostałych graczy. Rozgrywający kolejno dobierają ze stosu zakrytego 14 kartę, a wybraną przez siebie odrzucają na stos otwarty.
  • Osoba, która uzyskała wartość kart równą liczbie 51, może wyłożyć karty na stół. Pamiętać przy tym należy, że wykładając karty po raz pierwszy, musi się w nich znajdować przynajmniej jeden sekwens, czyli zawierać trzy kolejne karty w jednym kolorze.
  • Zwycięzcą zostaje ta osoba, która jako pierwsza wyłoży na stół wszystkie swoje karty. Pozostałym graczom, przypisywane są punkty karne równe wartości kart pozostałych w ich ręku. Joker to dodatkowe 30 punktów karnym, bez względu na to, jaką kartę zastępuje.

Rummikub — popularna gra planszowa

Rummikub to bardzo popularna gra planszowa, która od ponad 40 lat bawi kolejne pokolenia. Pomimo olbrzymiej popularności i milionów sprzedanych egzemplarzy w 25 językach, w dalszym ciągu wiele osób nie ma pojęcia, na czym polega gra Rummikub i jakie są jej kluczowe zasady. Co więcej, bardzo często mylona jest ze wspomnianą grą karcianą Remik.

Podstawowa wersja gry planszowej Rummikub przeznaczona jest dla 2-4 graczy. W skład elementów gry wchodzą 104 kostki oraz 2 Jokery. Na rynku dostępna jest również wersja rozszerzona dla 5-6 osób, którą z kolei składa się ze 156 kostek i 2 Jokerów.

Jak grać w Rummikub?

Głównym celem gry jest wyłożenie wszystkich posiadanych przez siebie tabliczek z przypisaną numeracją. Zacznijmy jednak od początku…

Zasady gry Rummikub:

  • Każdy z graczy losuje po jednej tabliczce, przy czym osoba z największą numeracją rozpoczyna grę.
  • Podczas gry należy skupić się na tym, aby wykładać serie albo grupy. Serie tworzone są przez trzy kolejne kości, utrzymane w takim samym kolorze. Grupy z kolei tworzą 3-4 kości z identyczną liczbą w różnych barwach.
  • Przy otwarciu każdy z graczy musi wyłożyć grupę albo serię, której suma jest równa lub większa niż 30. Przy wyjściu można oczywiście skorzystać z jokera. W przypadku braku wystarczającej liczby oczek należy dobrać kolejną kostkę.
  • Według oficjalnych zasad na wykonanie ruchu każdy gracz ma maksymalnie 1 minutę, jednak przy grach towarzyskich rzadko stosuje się tę regułę.

Remik czy Rummikub — podsumowanie

Jak widać na powyższym gra karciana Remik, jak i Rummikub to nie ta sama gra planszowa, jednak mają zarówno cechy wspólne , jak i różnice, których nie sposób nie zauważyć. Gra Rummikub, jest o tyle ciekawsza, że z powodzeniem można stworzyć swoją własną wersję tej gry, korzystając z oferty doświadczonego producenta gier planszowych na zamówienie. Kości do gry planszowej Rummikub stworzone na indywidualne potrzeby, będą z pewnością ciekawsze pod względem wizualnym. Takie rozwiązanie stanowi bardzo kuszącą alternatywę zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm, które chcą zaskoczyć swoich pracowników oryginalnym podarunkiem.