Czym jest i jak wykorzystuje się wycinanie ploterowe?

portaart.pl > Drukarnia  > Czym jest i jak wykorzystuje się wycinanie ploterowe?
Czym Jest I Jak Wykorzystuje Się Wycinanie Ploterowe? | Portaart.pl zdjęcie nr 1

Czym jest i jak wykorzystuje się wycinanie ploterowe?

Ploter tnący to komputerowe urządzenie peryferyjne przeznaczone do obróbki dużych powierzchni płaskich. Jego zastosowanie jest naprawdę przeogromne – od wycinania broszur i ulotek, przez przygotowywanie napisów na szyldach, po wykrawanie naklejek na znaki drogowe. Przedsiębiorcy z przeróżnych branż chętnie korzystają z cięcia ploterowego przygotowując materiały marketingowe, a niekiedy także produkując wyroby własnej marki.

Jeśli i Ciebie zainteresował temat wycinania ploterowego koniecznie przeczytaj poniższy artykuł! Znajdziesz w nim nieco informacji na temat ploterów tnących, ich sposobu działania i częstych zastosowań. Wspomnimy także co nieco na temat materiałów, które powszechnie poddaje się cięciu ploterowemu. Liczymy na to, że lektura poniższego tekstu zaspokoi Twoją ciekawość!

Cięcie ploterowe – co to takiego?

Cięcie ploterowe to nic innego jak wycinanie różnorakich kształtów z arkuszy materiałów miękkich (np. folii samoprzylepnej) przy użyciu plotera tnącego. Pytanie powinno zatem brzmieć: czym jest ploter tnący i jak działa? Już wyjaśniamy!

Ploter tnący to urządzenie elektryczne sterowane komputerowo wyposażone w precyzyjne ostrze, które przemieszczając się prostopadle do obrabianego materiału tnie go zgodnie z wcześniej przygotowanym i przesłanym do plotera schematem.

Dostępne na rynku plotery tnące możemy podzielić na dwie podgrupy, a mianowicie plotery płaskie i bębnowe. Te pierwsze charakteryzują się nieco większą precyzją, jednakże są one przeznaczone do pracy z materiałami o ograniczonej powierzchni. Z kolei plotery bębnowe, nazywane także rolkowymi można wykorzystać do obróbki arkuszy materiału o większej powierzchni. Ich jedynym ograniczeniem jest szerokość wykorzystanej rolki materiału poddawanego obróbce, która może wynosić do kilku metrów.

Naklejka na ścianę czy naklejki reklamowe? – gdzie wykorzystuje się cięcie ploterowe?

Najpopularniejszym zastosowanie cięcia ploterowego jest wycinanie różnorakich kształtów i liter z folii samoprzylepnej. Stąd też plotery tnące często możemy znaleźć w drukarniach i wszelakich studiach poligraficznych. Wykorzystując plotery tnące można w prosty sposób przygotować różnorakie materiały marketingowe, szyldy, prasowanki na odzież, loga, itp. Bez ploterów dużo trudniej byłoby uzyskać takie elementy jak naklejki dekoracyjne na ściany i okleina samochodowa.

Plotery tnące to także jedno z podstawowych narzędzi, jakie możemy znaleźć w warsztatach produkujących buty, torebki i odzież. Przy ich użyciu ze skóry i przeróżnych materiałów wycina się elementy, które następnie są zszywane w gotowy produkt.

Co ciekawe, większość ploterów tnących po wymianie ostrza na pisak może pracować jako urządzenie przeznaczone do kreślenia różnorakich kształtów.

Popularne materiały wykorzystywane do cięcia ploterem

Choć zastosowanie cięcia ploterowego jest przeogromne najczęściej wykorzystuje się je do produkcji naklejek o różnorakich kształtach. Stąd też materiałem najczęściej obrabianym przez ploter tnący jest folia samoprzylepna. Pozostałymi materiałami często wykorzystywanymi do wycinania ploterowego są folie flex, folie flock i folie odblaskowe.

W zależności od wykorzystywanego modelu plotera tnącego niekiedy możemy pozwolić sobie także na pracę z nieco grubszymi materiałami, np. plexi, styrodurem, korkiem, a nawet metalem i drewnem.

Ploter tnący w Portaart.pl – poznaj naszą ofertę!

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Portaart.pl obejmującej między innymi cięcie ploterowe. Nasi specjaliści dołożą największych starań, aby Wasze zamówienie zostało zrealizowane precyzyjnie i zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Powierzając nam przygotowanie materiałów marketingowych możecie być pewni, że otrzymania starannie wykonane produkty najwyższej jakości.

W razie pytań i niejasności zapraszamy do kontaktu!