Druk na drewnie – dekoracje do domu

portaart.pl > Drukarnia  > Druk na drewnie – dekoracje do domu
Druk Na Drewnie - Dekoracje Do Domu - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Druk na drewnie – dekoracje do domu

Jako ludzie uwielbiamy otaczać się pięknem. Jednocześnie mamy coraz większą świadomość tego, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Dlatego chętnie sięgamy po dekoracje do domu z drewna. Jeśli jest z recyklingu — to nawet jeszcze lepiej! Jednak co z trwałością takich akcesoriów? No i jakie możliwości daje drukowanie na drewnie?

Druk UV na drewnie – co warto wiedzieć?

Aby móc drukować na drewnie metodą UV najpierw należy przygotować surowiec. Powinien mieć płaską powierzchnię. Tylko wtedy będzie możliwe równomierne rozłożenie tuszu, a do tego drukarnie używają tuszu polimerowego. Są lubiane przez drukarzy nie tylko ze względu za łatwość rozprowadzania i zachowywaniu drożności dysz drukarek. Są przede wszystkim bardzo wytrzymałe, szybkoschnące i odporne na ścieranie, ponieważ bezbłędnie przylegają do chropowatej powierzchni drewna i tworzywa drewnopodobnego. Wydruk na drewnie jednak nie będzie kompletny bez utwardzenia tuszu światłem UV. Zabieg ten sprawia, że tusz wysycha jeszcze szybciej i robi się trwalszy. Co ważne, pod wpływem promieni słonecznych nie blaknie ani nie zmienia kolorów, ani też nie wydziela oparów, które mogłyby mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Kiedy zdecydować się na wydruk na drewnie?

Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem. Jest wytrzymałe, ale jednocześnie bardzo plastyczne, pozwalające nieco zaszaleć. Do tego ma piękny naturalny kolor, który odnajdzie się praktycznie we wnętrzu w każdym stylu. Zanim jednak to nastąpi, jak ze wszystkim w życiu, warto ułożyć sobie plan działania, jakąś wizję. Zastanowić się, czy w danym pokoju zawiesimy obraz i jaki ma mieć rozmiar, co przedstawiać? Druk na drewnie daje wręcz nieskończone możliwości!

Drewniane dekoracje do wnętrz odnajdą się w każdym pomieszczeniu. W salonie mogą to być obrazy o naprawdę imponujących rozmiarach. Mogą to być także fotografie na małych płytkach, uwieczniające szczęśliwe chwile z rodzinnego życia. Warto zaznaczyć, że druk UV na drewnie jest gwarantem żywych kolorów. Dzięki temu można się zdecydować na wydruk pejzaży, zdjęć czy ikon o niezwykle intensywnych barwach.

Druk na drewnie – szerokie zastosowanie

Z drewnem nie ma sensu ograniczać się tylko do płaskich desek. W domach można często zaobserwować drewniane skrzynki, służące jako pojemniki na dosłownie wszystko. W takich przypadkach ową skrzynkę można uzupełnić o druk UV na drewnie i dać jej nowe życie! Od teraz chlebak, pudełko na przyprawy i herbaty, a w łazience na kosmetyki, stanie się wyjątkowo stylową dekoracją.

Wytrzymałość, nietoksyczność i łatwość, z jaką powstaje drukowanie na drewnie, sprawiają także, że często sięga się po tę technikę, aby odnowić meble. Można je wyposażyć w delikatne ornamenty, które wniosą powiew świeżości w pokoju dziennym czy kuchni. Jednak zdecydowanie najczęściej takim ulepszeniom zostają poddane meble dla dzieci i skrzynie na zabawki. W związku z tym, że nadruk UV na drewnie może przybrać każdą postać, nierzadko decyzja pada na ulubione postaci z bajek i fantastyczne stworki. Metoda ta występuje także na drewnianych zabawkach dla dzieci, co tylko podkreśla trwałość takiej metody drukowania.

Drewniane dekoracje do domu to także mniejsze elementy. Akcesoria kuchenne jak podstawki pod gorące naczynia i łyżki również można poddać „liftingowi”, a później udekorować owo wnętrze.

Dalsza obróbka – druk na drewnie to nie koniec!

Jak wiadomo, drewno ma wiele gatunków. Do tego dochodzi jeszcze materiał przetworzony. Jednak nawet druk na sklejce potrafi wprawić w zachwyt. Zwłaszcza jeśli dobrze się z nim obejść. Sam druk, dzięki utwardzeniu techniką UV jest niezwykle wytrzymały — także na wilgoć i wahania temperatury. Dlatego samo drewno także należy odpowiednio zabezpieczyć. Wtedy taką płytką, uzupełnioną o nadruk UV, możemy udekorować także swój taras.

Drukowanie na drewnie musi przebiegać na płaskiej powierzchni ze względu na drukarki. Jednak po utwardzeniu tuszu druk i drewno można dalej obrabiać. Można je frezować, tworząc skomplikowane motywy i rzeźby.