Druk – rodzaje i techniki

portaart.pl > Drukarnia  > Druk – rodzaje i techniki
Podstawowe Rodzaje I Techniki Druku zdjęcie nr 1

Druk – rodzaje i techniki

Ulotki, wizytówki, kolorowe kalendarze, czy papierowe torby to dziś nieodzowny element strategii marketingowej wielu firm. Wszystkie one pełnią funkcję nośnika informacji oraz mają za zadanie budowanie świadomości marki wśród potencjalnych klientów. Jest jednak jeszcze jeden ważny czynnik, który łączy je wszystkie ze sobą – jest nim druk. W naszym wpisie podpowiemy, jakie są najpopularniejsze rodzaje druku oraz które techniki sprawdzą się przy konkretnym zamówieniu. Zapraszamy!

Co to jest druk?

Według definicji pojęcie druk oznacza przenoszenie farby na podłoże drukowe za pomocą formy drukowej w celu uzyskania obrazu reproduktywnego. Dziś jednak definicję tę można uznać za nieaktualną, a to wszystko przez bardzo szybki rozwój cyfrowych technologii druku, gdzie jedną z technik jest naniesienie tuszu na papier metodą natryskową, czyli bez użycia form drukowych.

Jak zatem w dzisiejszych czasach można określić definicję druku?

Jest to powielanie oryginału na podłożu drukowym, przy pomocy farb drukarskich, tuszy i tonerów. Według takiej definicji można wyróżnić dwie podstawowe techniki druku:

  • offsetową
  • cyfrową.

Druk offsetowy

Offset to przemysłowa odmiana druku, który pozwala na wyprodukowanie w stosunkowo krótkim czasie i niskich kosztach dużego nakładu materiałów reklamowych. Jego proces odbywa się poprzez przenoszenie farby z formy drukowej na podłoże drukowe za pomocą cylindra pokrytego specjalną gumą.

W przypadku druku offsetowego możemy wyróżnić druk:

  • arkuszowy
  • zwojowy.

Współcześnie druk offsetowy jest nadal bardzo popularną metodą, która charakteryzuje się doskonałą prędkością (krótki czas realizowania zlecenia), niskimi kosztami, a także doskonałą jakością w zakresie kolorystyki. Najczęściej stosuje się go w produkcji książek, gazet, czasopism oraz ulotek.

Druk cyfrowy

Z powodzeniem można stwierdzić, że druk cyfrowy zrewolucjonizował rynek poligraficzny. Powszechna dostępność drukarek cyfrowych miała bezpośredni wpływ na możliwość rozwoju wielu małych i średnich przedsiębiorstw. Umożliwia on drukowanie małych i średnich nakładów materiałów reklamowych, które jednocześnie nie stanowią dużego obciążenia finansowego.

Druk cyfrowy będzie doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy na wydrukach najwyższej jakości. Należy on do metod, które nie wymagają nośników pośrednich, w tym formy drukarskiej. Treści graficzne nanoszone są wprost z pliku, co pozwala zredukować czas realizacji. Główną zaletą jest szybkość wykonania takiego druku oraz możliwość personalizacji każdego egzemplarza. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół – ten sposób drukowania staje się nieopłacalny przy dużych nakładach.

Cyfrowe metody druku wielkoformatowego

Reklamy wielkoformatowe stanowią dziś najpopularniejszą i zarazem najtańszą formę prezentacji treści. Za pomocą banera można dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększyć świadomość marki, a co najważniejsze sprawdzają się w niemal każdej branży. Potrafią skutecznie zareklamować produkt lub usługę, ale również urozmaicić każdą wystawę sklepową. W takich przypadkach jakość druku musi być zawsze na najwyższym poziomie. Aby osiągnąć takie rezultaty, warto postawić na druk UV, który stanowi najnowocześniejszą metodę cyfrową stosowaną w poligrafii.

Zalety druku UV

Zanim przejdziemy do zalet druku UV, warto pokrótce omówić jego definicję. Otóż nadruki UV wykonywane są za pomocą specjalnych tuszy polimerowych, które utwardzane są przy poprzez użycie promieni ultrafioletowych. Technologia ta nadaje produktom niezwykłą trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Jedną z najpopularniejszych cech składających się na druk ultrafioletowy jest możliwość drukowania na nieoczywistych materiałach, takich jak plexi, PCV, czy oleina. Takie rozwiązanie daje więc nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o produkcję wielkoformatowych materiałów reklamowych.

Drukarnia PortaArt – Poznań!

Jeśli poszukujesz sprawdzonego i doświadczonego producenta materiałów reklamowych, wykorzystującego najnowsze techniki druku zapraszamy do skorzystania z usług PortaArt z Poznania. Nowoczesny park maszynowy, którym dysponujemy, daje nam nieograniczone możliwości zarówno w zakresie druku cyfrowego, jak i offsetowego. Zapraszamy!