Druk solwentowy a druk UV. Czym się różnią?

portaart.pl > Drukarnia  > Druk solwentowy a druk UV. Czym się różnią?
Druk Solwentowy A Druk Uv. Czym Się Różnią? zdjęcie nr 1

Druk solwentowy a druk UV. Czym się różnią?

Druk wielkoformatowy zmienia się na przestrzeni lat. Od momentu wprowadzenia na rynek ploterów drukujących za pomocą tuszy światłoutwardzalnych, rozgorzała bitwa pomiędzy starym, dobrym solwentem, a nowym drukiem UV. W tym wpisie postaramy przybliżyć obie metody drukowania wielkoformatowego oraz określić, które z tych rozwiązań jest lepsze. Trzeba nadmienić, że porównanie bezpośrednie nie jest do końca wykonalne, ponieważ obydwa rozwiązania mają inne cele i zastosowania, dlatego porównanie nie będzie miało bezpośredniego wskazania zwycięzcy.

Druk solwentowy

Druk solwentowy to rodzaj druku w którym wykorzystuje się atramenty na bazie rozpuszczalników, a nie jak w klasycznych drukarkach domowych, wody. Drukarka solwentowa natryskuje atrament na materiał, a następnie zostawia go do wyschnięcia. Tusz, poprzez zawartość rozpuszczalnika, wnika w materiał i trwale się z nim łączy. Takie rozwiązanie sprawia, że nadruk jest bardzo wytrzymały. Nadruki solwentowe dzielą się na twarde, mild, oraz eco. Każdy z tych rodzajów druku różni się rozdzielczością druku oraz trwałością. Ogólnie przyjętymi wartościami, dotyczącymi żywotności solwentu to czas od 7 do 2 lat. Po takim okresie atramenty zaczynają tracić nasycenie. Ta technika druku jest wykorzystywana w przestrzeni miejskiej, ze względu na wysoką wytrzymałość na uszkodzenia i warunki zewnętrzne. Druk solwentowy posiada umiejętność dobrego odwzorowywania projektu, jednak nie jest odporny na ścieranie. Rozwiązanie to jest doskonałe gdy szukamy reklamy przy niskich kosztach wykonania zlecenia.

Druk UV

Druk UV to technika druku, w której wykorzystuje się tusze polimerowe. Są to tusze światłoutwardzalne, które schną bardzo szybko po poddaniu ich promieniowaniu UV. Nadruk UV nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących materiału, na którym jest wykonywany nadruk, przez co jest idealny do dokonywania nadruków na każdym typie materiału. Ploter, natryskując mikrokropelki tuszu na powierzchnię utwardza je praktycznie od razu za pomocą lampy UV. Dzięki takiemu rozwiązaniu, projekt jest gotowy do użycia zaraz po wyjęciu z drukarki. To rozwiązanie zostało zapożyczone ze zwykłych drukarek domowych, przez co druk UV jest dużo wolniejszy od druku solwentowego.

Zastosowanie druku solwentowego

Druk solwentowy posiada wiele zalet i zastosowań. Dobrze wykonany nadruk solwentowy będzie bardzo odporny na promieniowanie UV, przez co tusz nie zblaknie. Nadruk będzie także odporny na warunki atmosferyczne. Zaletą druku solwentowego jest też dobra rozdzielczość oraz odwzorowywanie kolorów. Przez swoje zalety, solwent znalazł uznanie w branży reklamowej, ponieważ idealnie nadaje się na dokonywanie stosunkowo tanich banerów, plakatów, folii samoprzylepnych. Tusze solwentowe idealnie sprawdzą się na materiałach takich jak folia, papier czy pcv.

Zalety druku UV i jego zastosowanie

Technika druku UV posiada szerokie zastosowanie dzięki możliwości swobodnego drukowania na każdym materiale. Technika ta sprawdza się na powierzchniach płaskich, dlatego coraz częściej jest wybierana do reklam w przestrzeni miejskiej. Tusz światłoutwardzalny jest odporny na blaknięcie, nie posiada toksycznych substancji, oraz jest odporny na efekty środowiskowe i uszkodzenia. Rozwój tej technologii pozwala na wydruki o wyjątkowo wysokiej jakości. Niewątpliwą zaletą jest możliwość druku na każdym płaskim obiekcie, przez co można osiągnąć niestandardowe wyniki drukowania. Tusze polimerowe to także niesamowite odwzorowywanie kolorów, obrazy wydrukowane w ten sposób są jakości fotograficznej. Ostatnią zaletą wartą zauważenia jest gotowość do użycia przedmiotu z nadrukiem zaraz po zakończeniu wydruku. Jedyną wadą tego rozwiązania jest cena, a także długość samego drukowania – są to wartości zdecydowanie większe od drukowania solwentowego.

Jakie rozwiązanie jest lepsze?

Nie można bezpośrednio wskazać faworyta, ponieważ jest to silnie uzależnione od rodzaju projektu, jaki chcemy wydrukować. Chcąc wydrukować kilka dużych banerów, lub dokonać nadruk na plandekę naczepy, lepiej jest zdecydować się na tańsze, dobre rozwiązanie jakim jest druk solwentowy. Z drugiej strony, jeżeli chcemy wydrukować etykiety na drzwi, bądź wykonać jakiś projekt na niestandardowym materiale, to lepiej sięgnąć po druk UV.