Drukowanie na problematycznych materiałach
Druk solwentowy to dziedzina druku, która pozwala na dokonywanie wydruków metodą bezstykową, przy wykorzystaniu farb solwentowych. Wydruk solwentowy polega na podgrzewaniu farby do odpowiedniej temperatury, dzięki czemu wnika ona w podkład. Dzięki wniknięciu farby w strukturę, wydruk jest całkowicie wodoodporny, odporny na duże wahania temperatur, oraz odporny na promieniowanie ultrafioletowe. Wadą takiego druku jest obniżona odporność na ścieranie.
Na czym polega druk solwentowy?
Druk solwentowy polega na użyciu tuszy solwentowych, czyli rozpuszczalnikowych, które potrafią wnikać w podłoże na którym drukujemy. Farby przygotowane są na bazie rozpuszczalników organicznych, a nie tak jak w domowych drukarkach, na bazie atramentu. Solwent jest podawany na podgrzany materiał, dzięki czemu jego penetracja warstwy podkładu jest ułatwiona. Farba wnika w podkład i zastyga, tworząc trwały wydruk, odporny na warunki atmosferyczne, wodę oraz promieniowanie UV. Z tego względu druk solwentowy jest wykorzystywany wszędzie, gdzie jest wymagana trwałość. Dużą zaletą druku solwentowego jest możliwość wykorzystania go na każdym podłożu.
Rodzaje druku solwentowego
Zasadniczo rozróżniane są trzy rodzaje druku solwentowego:
- Twardy – który ma trwałość do 7 lat oraz rozdzielczość druku około 360 dpi,
- Miękki – którego trwałość szacuje się na dwa lata, a jego rozdzielczość to około 720 dpi,
- Ecosolwent – trwałość tego rozwiązania to około 2 lat, a rozdzielczość druku to minimum 1000 dpi.
Twardy solwent to metoda druku, która polega na najtrwalszym łączeniu farby z podkładem. W tej metodzie, krople farby posiadają wysoką gęstość, przez co jakość wydruku jest niższa niż w innych metodach. Twardy solwent jest stosowany w miejscach narażonych na ciągłą eksploatację, takich jak plandeki samochodowe czy wielkogabarytowe banery. Jest on stosowany wszędzie, gdzie grafika ma być obserwowana z dużej odległości. Miękki solwent często jest łączony z Ecosolwentem, oznacza to, że te dwie techniki są bardzo zbliżone do siebie, oraz mają podobne zastosowania. Ecosolwent jest drukiem precyzyjnym, dużo bardziej dokładnym od twardego solwentu. Kropla farby jest dużo mniejsza od kropli stosowanej w twardym solwencie, a jej wielkość porównywana jest do wielkości kropli w druku offsetowym. Miękki solwent oraz eco solwent są stosowane do produkcji roll-upów, banerów, transparentów, dekoracji sklepowych czy ścianek wystawowych. Ten rodzaj grafiki wymaga jednak od nas odpowiedniego dbania o grafikę, tak by starczyła na długo. Należy mieć na uwadze, że trwałość tych rodzajów druku to około 2 lata. Jedną z większych wad druku solwentowego jest jego toksyczność. Farby na bazie rozpuszczalników są bardzo trujące, dlatego należy zachować ostrożność podczas montażu i używania baneru wykonywanego tą metodą. Nawet Eco-solwent nie jest w pełni “eko”, a jedynie posiada obniżoną zawartość trujących składników. Druk solwentowy nie jest przyjazny środowisku.
Druk lateksowy
W technologii druku lateksowego, używane atramenty są na bazie wody, dzięki czemu wydruki są ekologiczne oraz przyjazne środowisku. Zastosowanie farb na bazie wody zwiększa możliwości druku, względem druku solwentowego, a także zwiększa precyzję wykonywanego wydruku. Druk lateksowy łączy ze sobą precyzję druku atramentowego z wytrzymałością druku solwentowego. Druk lateksowy jest odporny na promieniowanie ultrafioletowe, a także inne czynniki zewnętrzne. Ten rodzaj druku sprawdza się doskonale podczas wydruków na foliach takich jak naklejki, czy też na materiałach do podklejania, a także podczas druku na PVC.
Jaki rodzaj druku wybrać?
Musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Przede wszystkim, jakie ma być zastosowanie dla naszego wydruku. Jeżeli ma to być baner wiszący na bramie wjazdowej, to warto rozważyć inny rodzaj druku niż na plandekę do naczepy. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj działalności, jaki prowadzimy. Jeżeli staramy się być eko firmą, to powinniśmy wybrać druk lateksowy, który jest przyjazny środowisku. Może się wydawać, że druk lateksowy jest zdecydowanie lepszy od druku solwentowego. Ten jednak, ma jedną, zasadniczą zaletę. Jest zdecydowanie tańszy od swojego ekologicznego odpowiednika, przez co, szukając ekonomicznego rozwiązania, powinniśmy wybrać solwent.