Formaty wydruku – najpopularniejsze wymiary
Papier to podstawowy materiał wykorzystywany w branży poligraficznej. Podczas opracowywania projektu graficznego zawsze należy wziąć pod uwagę jego format, czyli wielkość. To, na który wymiar się zdecydujemy będzie miał finalny wpływ na efekt końcowy produktu. Niestety, niewiele osób wie, jakie wyróżniamy formaty wydruku i czym różnią się one pomiędzy sobą. W tym wpisie postaramy się omówić wszystkie podstawowe zagadnienia dotyczące najpopularniejszych wymiarów wydruku. Zaczynajmy!
Format papieru – w jaki sposób się go określa?
Każda znana i doświadczona drukarnia, jak np. PortaArt z Poznania wykorzystuje ustandaryzowane formaty druków. Obejmują one nie tylko druk na papierze, ale również innych materiałach. Format takiego arkusza określa się poprzez wymiary jego krawędzi. Do określenia jego wielkości stosuje się międzynarodową, normę ISO 216. Wyróżnić możemy trzy główne typy formantów: jeden zasadniczy i dwa pomocnicze. Każdy z formatów pomocniczych dzieli się z kolei na 10 mniejszych formatów. Główne formaty papieru oznaczone są literami A B i C, mniejsze zaś wyraża się w cyfrach od 0 do 10. Rozmiar w przypadku omawianych formatów określany jest milimetrach.
Za podstawowy format arkusza papieru uznawany jest format A. Jego numeracja zaczyna się od formatu podstawowego, czyli A0, którego wymiary wynoszą 841 x 1189 mm. Format A4 to nic innego jak kartka z bloku rysunkowego – im wyższa cyfra, tym mniejszy rozmiar kartki. Popularny format A4 ma wymiary 210 x 297 mm. Po jego złożeniu na pół otrzymujemy format A5 – jest to format typowy dla szkolnych zeszytów. A6 to A4 podzielone na cztery części lub połowa formatu A5, itd.
Format A
Na rynku dostępnych jest całkiem sporo formatów A. Jednak nie zawsze można wybrać z nich ten właściwy. W przypadku niektórych projektów graficznych potrzebne mogą okazać się wymiary niestandardowe. Wówczas sięgnąć można po format DL. Rozmiar arkusza odpowiada tutaj 1/3 strony arkusza A4 złożonego wzdłuż boku krótszego – 99 x 210 mm. Jest to format powszechnie stosowany podczas projektowania i drukowania zaproszeń, pocztówek, ulotek czy innego rodzaju kartek.
Format B
Dużą popularnością cieszą się również arkusze papieru w formacie B. Są one większe od formatu A, równie często jednak znajdują zastosowanie w poligrafii. Jednym z najchętniej wybieranych formatów przez klientów drukarni jest format B5, który wykorzystywany jest do druku kalendarzy firmowych, książek i fotoalbumów.
Format C
Ostatnią grupą formatów papieru są formaty C. Ich powszechne zastosowanie jest bardzo szerokie, ponieważ wykorzystywany jest on zarówno w produkcji kopert, teczek na dokumenty, jak i skoroszytów. W tym przypadku rozmiary dostosowane są w taki sposób, aby mogły pomieścić arkusz o takich samych wymiarach, tylko w formacie A.
Dla przykładu:
Zadrukowany arkusz papieru w formacie A2 można bez problemu przesłać w kopercie lub pomieścić w teczce na dokumenty w formacie C2.
Jak wybrać odpowiedni format papieru?
Wybór odpowiedniego formatu papieru powinien być w wysokim stopniu uwarunkowany od potrzeb danego projektu graficznego. Trzeba zatem już na etapie projektowania odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie: jakiego rodzaju materiały chcemy wydrukować? Z informacji, które przedstawiliśmy, można śmiało wywnioskować, że do produkcji wizytówek, ulotek, plakatów, czy banerów potrzebne będą różne formaty papieru.
Dobrze jest zatem pamiętać, że im więcej informacji chcemy umieścić na papierze, tym jego format musi być większy. Dzięki temu obraz będzie bardziej czytelny i przejrzysty, co z pewnością dobrze wpłynie na jego odbiór. Dobrą praktyką jest jednak, aby papier nie był zbyt duży – w takiej sytuacji może on się po prostu okazać niepraktyczny.
Jeśli masz problem z doborem odpowiedniego formatu papieru, to z chęcią pomożemy Ci przy jego wyborze. Drukarnię PortaArt tworzy zespół profesjonalistów, którzy służą swoją radą na każdym etapie zlecenia. Zadzwoń do nas +48 607 515 870 lub napisz maila studio@portaart.pl. Czekamy właśnie na Ciebie!