Frezowanie drewna – kompendium wiedzy

portaart.pl > Drukarnia  > Frezowanie drewna – kompendium wiedzy
Frezowanie drewna - kompendium wiedzy

Frezowanie drewna – kompendium wiedzy

Praca w drewnie daje nam niesamowite możliwości. To urzeczywistnienie marzeń i wyobrażeń projektantów i architektów. Warto jednak mieć na uwadze, że obróbka skrawaniem wymaga pewnej wiedzy, doświadczenia i specjalistycznych narzędzi. Jakie możliwości oferuje nam praca w drewnie? Gdzie wykorzystywana jest obróbka skrawaniem? Jakie rodzaje frezarek możemy wyróżnić? Odpowiadamy na najważniejsze pytania – zapraszamy do artykułu.

Frezowanie – co to jest?

Na sam początek warto nieco przybliżyć pojęcie frezowania. Otóż jest to jeden z rodzajów obróbki drewna, która poprzez skrawanie, nadaje drewnu pożądany przez nasz kształt. Frezowanie wykorzystywane jest głównie w meblarstwie oraz w branży tworzenia przedmiotów dekoracyjnych i podarunkowych. Dzięki obróbce skrawaniem otrzymujemy możliwość:

  • wykańczania kantów,
  • zaokrąglania brzegów,
  • wycinania rowków,
  • tworzenia kanałów,
  • tworzenia żłobień,
  • tworzenia specyficznych otworów pod zawiasy.

Za pomocą frezowania jesteśmy również w stanie wykonać bardziej wymagające i finezyjne czynności, jak np. wycinanie szczegółowych i skomplikowanych wzorów w drewnie.

Frezarka do drewna – jak działa?

Do frezowania niezbędne jest narzędzie wieloostrzowe, umożliwiające obróbkę wielopłaszczyznową, potocznie nazywane frezarką oraz frezy, czyli końcówki służące do obróbki drewna. Przy frezowaniu wykorzystuje się frezarki klasyczne lub CNC, czyli sterowane komputerowo. Przy bardziej skomplikowanych pracach przydatny może okazać się także specjalny stół do pracy, dopasowany do stosowanego przez narzędzia. Raz jeszcze chcemy zaznaczyć, że obróbka skrawaniem to skomplikowany i rozbudowany temat. Wymaga sporej wiedzy teoretycznej i doświadczenia.

Jak działają frezarki do drewna? Na odwrotnej zasadzie niż tokarki do drewna. W przypadku frezarek w ruch obrotowy nie jest wprowadzany obrabiany materiał, a frez. Dlatego to właśnie od kształtu frezu zależy ostateczny efekt pracy w drewnie.

Rodzaje frezarek

Frezarki podzielić można na kilka podstawowych typów, które przystosowane są do poszczególnych prac z drewnem. Ze względu na ilość wrzecion, wyróżniamy:

  • frezarki jednowrzecionowe,
  • frezarki wielowrzecionowe.

Jeśli chodzi z kolei o kąt usytuowania wrzeciona wymienić można:

  • Frezarki górnowrzecionowe – służą do wykonywania zewnętrznych i wewnętrznych frezów na całej powierzchni materiału,
  • Frezarki dolnowrzecionowe – służą do frezowania profilowego,
  • Frezarki równowrzecionowe.

Do obróbki skrawaniem poza frezarkami klasycznymi wykorzystuje się także frezarki CNC. Jest to nowoczesna forma frezarek o znacznie większej efektywności. Szybsza i bardziej precyzyjna praca jest idealnym sprawdza się podczas produkcji na szerszą skalę, gdzie pojawia się także element powtarzalności, a więc konieczność kilkukrotnego stworzenia identycznych elementów drewnianych.

Rodzaje frezów

Oczywiście na rynku dostępne są także różne rodzaje frezów, dzięki którym jesteśmy w stanie uzyskać inne wycięcia w drewnie. Frezy najczęściej są wykonane ze stali szybkotnącej i stali kobaltowej. Jakie frezy są najbardziej powszechne? Otóż wyróżnić możemy m.in.:

  • frezy do głębokich żłobień – używane do uzyskania wąskich rowków o kwadratowym kształcie,
  • frezy typu V – używane do tworzenia wąskich rowków o trójkątnym, zwężającym się kształcie,
  • frezy fazowe – używane do wycinania wąskich rowków o trapezowym, zwężającym się kształcie,
  • frezy zaokrąglające – używane do zaokrąglania brzegów i kantów,
  • frezy profilujące – używane do tworzenia ściętych i płaskich brzegów oraz kantów,
  • frezy do wręgowania – używane do prostokątnych wycięć kantów,
  • frezy puszkowe – używane do tworzenia rowków pod zawiasy.

PortaArt – nowoczesna drukarnia Poznań

Jak widzicie, frezowanie daje bardzo szerokie spektrum zastosowania. W PortaArt doskonale o tym wiemy. Dlatego poza frezowaniem drewna wykonujemy również frezowanie elementów architektury wnętrz, liter przestrzennych, szyldów, pleksi, skóry, materiałów skóropodobnych, materiałów nieżelaznych, płyt MDF i HDF.Specjaliści PortaArt posiadają wieloletnie doświadczenie, poparte realizacją projektów dla wielu klientów. Wyróżnia nas wiedza, wszechstronność, nowoczesny sprzęt i indywidualne podejście do klienta. Dodatkowo posiadamy własne studio projektowe, dlatego jesteśmy w stanie kompleksowo zająć się każdym zleceniem – już od momentu projektowania CAD, poprzez przygotowanie materiałów, aż po samą realizację. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się dlaczego zaufały nam tysiące klientów.