Gry karciane — dlaczego warto praktykować tę formę rozrywki?
Gra w karty to doskonała forma rozrywki nie tylko dla dorosłych, ale także najmłodszych uczestników zabawy. I choć gry karciane mają ogromne grono zwolenników, to jednak bardzo często uznawane są za gry hazardowe, budząc tym samym wielu osobach negatywne odczucia. Jednak wcale nie musi tak być. Gra w karty to bowiem nie tylko doskonała forma rozrywki dostarczająca mnóstwo pozytywnych emocji, ale także wspaniały trening dla naszego mózgu.
Jak gra w karty wpływa na nasze samopoczucie?
Gra w karty ma za zadanie przede wszystkim bawić. W wielu przypadkach jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu zarówno w towarzystwie najbliższej rodziny, jak i grupy przyjaciół. Jednak gry karciane mają jeszcze jedną bardzo ważną zaletę, o której niemal całkowicie zapominamy. Wartością dodatnią poza miło spędzonym czasem na grze w karty jest bowiem pobudzenie naszego umysłu do działania. Karty do gry uczą nie tylko koncentracji i logicznego myślenia, ale mają także wpływ na naszą pamięć długoterminową.
Zalety płynące z grania w karty
Brydż, pasjans, remik, czy tysiąc to tylko niektóre z popularnych gier karcianych, mających drogocenny wpływ na nasz umysł. To właśnie one sprawiają, że zmuszamy się do myślenia, poszukujemy rozwiązań, głównie po to, aby nie przegrać. W ten sposób poprawia się nasza pamięć, koncentracja, a także samozaparcie. Chcąc pokonać przeciwników/przeciwnika, próbujemy zrobić niemal wszystko, aby dotrzeć do upragnionego celu, jakim jest wygrana. Wszystko to sprawia, że gra w karty może opóźnić, a nawet zapobiec powstawaniu choroby Alzheimera.
Czas spędzony przy partyjce kart sprawia, że zacieśniamy swoje więzi zarówno na stopie rodzinnej, jak i towarzyskiej. Wspólnie spędzony czas nie tylko zapobiega nudzie, ale przede wszystkim zbliża do siebie ludzi. Choć nie jest to udowodnione naukowo, to jednak bardzo prawdopodobne jest, że wspólne spędzanie czasu przy grach karcianych może również niwelować skutki depresji — choroby XXI wieku.
Jakie gry karciane wprowadzić do zabawy z dziećmi?
Nigdy nie jest za późno by zadbać o swoje dobre samopoczucie. A karty do gry z pewnością są ku temu świetną okazją. Nawet jeśli w dzieciństwie nie sięgaliśmy po tego typu rozrywkę, to nie oznacza, że jest już za późno. Proces ten można bowiem rozpocząć w niemal każdym wieku, dlatego nie powinien dziwić fakt, że gry karciane bardzo często polecane są seniorom, chociażby z takich względów, że:
- zapobiegają samotności
- pobudzają szare komórki do myślenia
- uczą kreatywności
- poprawiają pamięć i koncentrację
- poprawiają humor i ogólne samopoczucie.
Dlaczego warto grać w karty — krótkie podsumowanie
Gry karciane można by uznać za nieśmiertelną formę rozrywki, a ich fenomen nie mija wraz z pojawieniem się na rysunku nowej, pięknie wykonanej, z ciekawą fabułą i niebanalną instrukcją gry planszowej.
Karty do gry mogą towarzyszyć nam niemal od najmłodszych lat życia, aż po późną starość. Nigdy nie jest również za późno, aby rozpocząć z nimi swoją przygodę. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to w tym miejscu mówimy Ci, że nie warto dłużej czekać. Jest to nie tylko wspaniała forma rozrywki, ale przede wszystkim możliwość zdobycia kilku nowych umiejętności.