Gry planszowe czy planszówki online — co wybrać?

portaart.pl > Drukarnia  > Gry planszowe czy planszówki online — co wybrać?
Gry Planszowe Czy Planszówki Online — Co Wybrać? zdjęcie nr 1

Gry planszowe czy planszówki online — co wybrać?

XXI wiek przyniósł nam rewolucyjne zmiany w zakresie technologii cyfrowej. Wszechobecna dostępność do internetu i różnego rodzaju platform z grami w wersji elektronicznej zainteresowała znaczne grono odbiorców i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Czy jednak gry cyfrowe są w stanie na dobre wyprzeć tradycyjne gry planszowe? Co lepiej wybrać — grę z klasyczną kartonową planszą czy ten sam tytuł w wersji cyfrowej? Porównujemy i podpowiadamy!

Gry planszowe — klasyka gatunku, czy niepotrzebny gadżet?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat mogliśmy zauważyć znacznie większe zainteresowanie grami planszowymi. Ludzie coraz częściej sięgają po tradycyjne planszówki, które są nie tylko doskonałą formą rozrywki dla całej wielopokoleniowej rodziny, ale także doskonałym sposobem na trenowanie swojego umysłu — zwiększenie procesów myślowych, budowania większego zaangażowania w życie rodzinne, czy po prostu poprawy koncentracji. Planszówki są również doskonałym sposobem na oderwanie się od codziennych obowiązków, zmartwień, czy trosk.

Co ciekawe gry w wersji pudełkowej mogą mieć walory nie tylko użytkowe. Dostępne obecnie na rynku egzemplarze wydawane są w bardzo ciekawy sposób, co bez wątpienia podnosi ich atrakcyjność pod względem estetycznym. Poza tym nic nie jest w stanie zastąpić zapachu świeżego druku, tuż po otwarciu pudełka z planszą. Tego rodzaju gry z pewnością będą pełnić wartość sentymentalną i z powodzeniem mogą stać się kolejnym ciekawym elementem kolekcjonerskim.

Dlaczego gry planszowe stały się tak popularne?

Nie ma wątpliwości co do tego, że ogólna dostępność do stron internetowych odegrała szczególną rolę w popularyzacji gier planszowych. I nie nie mamy tutaj na myśli gier planszowych w wersji cyfrowej, a tradycyjnych planszówek z pionkami, kartami, czy innymi elementami gier planszowych.

Po pierwsze internet ułatwił ludziom nie tylko dotarcie do informacji o nowościach w świecie gier planszowych, ale przede wszystkim umożliwił ich łatwiejsze pozyskiwanie. Obecnie dość mocno rozbudowana sprzedaż online zdecydowanie pozwala na dotarcie do mniej lub bardziej popularnych tytułów, a co ciekawe wcale nie musimy wychodzić z domu, by je nabyć. Wystarczy, że złożymy zamówienie w konkretnym sklepie i możemy oczekiwać przesyłki, która standardowo dotrze do nas w ciągu 2-4 dni roboczych.

Na wzrost popularności planszówek mogą mieć również wpływ firmy, które w swojej działalności bardzo często wykorzystują tego typu produkty do promowania marki na zewnątrz, czy nagradzania pracowników. O ile gry planszowe w pojedynczych egzemplarzach można zamówić w sklepie stacjonarnym lub sklepie online z planszówkami, to już większy nakład warto zamówić bezpośrednio u producenta gier planszowych.

Jedną z firm godnych polecenia jest drukarnia gier planszowych PortaArt z Poznania, która od wielu lat tworzy wysokiej jakości oryginalne gry planszowe na zamówienie, lub w sposób bardzo realny odwzorowuje popularne tytuły, które dodatkowo mogą zostać spersonalizowane pod konkretne osoby.

Planszówki online — czy są równie popularne?

Możliwość przeniesienia popularnych planszówek, kości, kart czy innych elementów gier planszowych bezpośrednio do wersji cyfrowej sprawiła, że coraz więcej osób (szczególnie w czasie pandemii) zdecydowała się skorzystać z tej formy rozgrywek. Prowadzenie ich na komputerze czy smartfonie z ludźmi z całego świata jest z pewnością bardzo interesujące, bowiem pozwala nie tylko rozwijać umiejętności strategicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji, ale także pozwala nawiązywać nowe znajomości, bardzo często z osobami z innych krajów, a nawet kontynentów. Takie działanie zmusza te osoby do porozumiewania się w obcym języku, co jest doskonałym wstępem do tego, by zacząć jego naukę.

Niemniej minusem planszówek online jest to, że wypierają one ideę spotkań, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych planszówek i co najważniejsze ograniczają interakcje z fizycznymi komponentami gry. Ponadto poruszanie się po planszy cyfrowej nie jest tak interesujące, jak ma to miejsce w przypadku planszy fizycznej, którą mamy bezpośrednio przed sobą.