Gry planszowe jako środek dydaktyczny w procesie nauczania

portaart.pl > Drukarnia  > Gry planszowe jako środek dydaktyczny w procesie nauczania
Gry Planszowe Jako Środek Dydaktyczny W Procesie Nauczania zdjęcie nr 1

Gry planszowe jako środek dydaktyczny w procesie nauczania

Dzieci i młodzież znaczną część swojego wolnego czasu spędzają przed ekranem monitora, czy smartfonu. Chociażby z tego powodu rodzice, ale również nauczyciele w szkołach i przedszkolach sięgają po alternatywne rozwiązania, które będą w stanie choć trochę zminimalizować tego typu zjawisko. Jedną z takich alternatyw są gry planszowe, które nie tylko bawią, ale także uczą. Po jakie gry planszowe warto sięgnąć w procesie nauczania? Podpowiadamy!

Gry planszowe a nauka w szkole — co warto wiedzieć?

Jeśli myślisz, że gry planszowe to jedynie doskonała forma rozrywki — to nic bardziej mylnego. Owszem, planszówki są doskonałym sposobem na spędzenie czasu w miłym towarzystwie, ale jest to także świetny i przede wszystkim przemawiający do dzieci i młodzieży sposób na naukę. A skoro dzieci tak chętnie zamiast po zeszyt sięgają do kieszeni po smartfon (nawet w trakcie godziny lekcyjnej), to dlaczego by nie zainteresować je planszówkami, które stanowią doskonałą alternatywę do prowadzenia standardowej lekcji matematyki, biologii, czy języka polskiego, a nawet lekcji języków obcych.

W tym właśnie celu każdego roku wydawnictwa w Polsce wydają coraz to nowsze propozycje gier planszowych dla dzieci, które z powodzeniem można wykorzystać w procesie nauczania. Gry logiczne, zręcznościowe, czy przygodowe to tylko niektóre z propozycji, które można wykorzystać w trakcie godziny lekcyjnej, na świetlicy, czy w bibliotece.

Gry planszowe dla dzieci w procesie nauczania — jakie korzyści?

Nie ma zatem wątpliwości co do tego, że gry planszowe to środek dydaktyczny godny polecenia. Planszówka wprowadzona na konkretne zajęcia w sposób przemyślany nie tylko jest doskonałym sposobem na połączenie nauki z zabawą, co pozwala na znacznie atrakcyjniejszą realizację procesu nauczania i zachęcenie uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Ponadto wprowadzenie do procesu nauczania gier planszowych dla dzieci jest w stanie nauczyć je szerokiego wachlarzu umiejętności jak, chociażby:

  • nauki współzawodnictwa — wiele gier planszowych wymaga współpracy całego zespołu, dzięki czemu dzieci uczą się podejmowania trafnych decyzji dla dobra całej grupy i zaczynają postrzegać, że nie zawsze ich “zwycięstwo” jest najważniejsze;
  • nauki przestrzegania zasady i reguł — grając w planszówki, trzeba przestrzegać określonych zasad i reguł, dzięki czemu dzieci oraz młodzież uczy się stosowania się do zasad i obowiązków, a dodatkowo pokazuje, jak przebiega zdrowa rywalizacja;
  • nauki logicznego myślenia — gry logiczne wykorzystywane w procesie edukacji uczą odczytywać sytuację, przewidywać scenariusze, a w efekcie uczyć kreatywnego myślenia, pozwalającego znaleźć możliwie najlepsze rozwiązania;
  • nauki przewidywania — uczeń, chcąc wygrać, musi opracować własną strategię gry, która doprowadzi go do zwycięstwa, jednak aby to było możliwe najpierw musi opanować naukę myślenia;
  • nauki radzenia sobie w stresujących sytuacjach — gry planszowe potrafią znacząco obniżyć poziom stresu, szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży, warto jednak przy tym pamiętać, że aby osiągnąć taką korzyść, należy grę dopasować nie tylko odpowiednio do wieku dziecka, ale także umiejętności.

Gry planszowe edukacyjne dla dzieci — co wybrać?

Myśląc o zajęciach w szkołach, ale także w przedszkolach nie sposób nie wspomnieć o grach edukacyjnych, których celem jest zainteresowanie uczniów, ale przede wszystkim dostarczenie im solidnej dawki wiedzy w danej dziedzinie w sposób bardzo przyjemny. Gry edukacyjne dla dzieci mają za zadanie uczyć oraz bawić, nic więc dziwnego, że coraz więcej szkół, przedszkoli, ale także świetlic czy bibliotek, w których dzieci spędzają czas, mają w swojej ofercie tego typu formę rozrywki.

Warto przy tym pamiętać, że gra planszowa edukacyjna powinna być odpowiednio dopasowana do wieku dziecka. Wśród dostępnych na rynku propozycji znajdziemy:

  • gry edukacyjne dla 6-latków
  • gry edukacyjne dla 7-latków
  • gry edukacyjne dla 8-10 lat
  • gry edukacyjne dla młodzieży.