Gry poprawiające pamięć i koncentrację. Po co warto sięgnąć?

portaart.pl > Drukarnia  > Gry poprawiające pamięć i koncentrację. Po co warto sięgnąć?
Gry Poprawiające Pamięć I Koncentrację. Po Co Warto Sięgnąć? - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Gry poprawiające pamięć i koncentrację. Po co warto sięgnąć?

Sięgając po gry planszowe, dostarczamy sobie nie tylko świetnej dawki rozrywki, ale zmuszamy także nasz mózg do treningu pamięciowego. Nie każdy bowiem wie, że praktykowanie rozgrywek szachowych, czy popularne wypełnianie pól diagramu w sudoku ma zbawienny wpływ na naszą pamięć oraz skutecznie zwiększa efektywność logicznego myślenia. Po jakie gry warto zatem sięgać? Podpowiadamy!

Gra to świetny trening dla naszego umysłu

Z pewnością wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że stare gry planszowe służące jak mogłoby się wydawać wyłącznie do zbierania kurzu na półce, mogą być kluczem do utrzymania odpowiedniej sprawności umysłowej na długie lata. Oprócz tego, że zapewniają one dobrej jakości rozrywkę w doborowym towarzystwie, to dodatkowo poprawiają naszą pamięć i ćwiczą koncentrację, a także uczą logicznego myślenia. Co więcej, udowodnione jest, że regularne granie w gry logiczne planszowe zmniejsza ryzyko zachorowania w przyszłości na Alzheimera, czy minimalizuje wystąpienie demencji.

Nie powinien zatem dziwić fakt, że po gry planszowe powinniśmy sięgać już od najmłodszych lat. Dobrze oczywiście, aby były one dopasowane do odpowiedniej grupy wiekowej, a zatem poziom trudności nie przerósł naszych możliwości, co mogłoby doprowadzić do niepotrzebnej frustracji i zrażenia się do tego typu rozrywki.

Jak gry planszowe wpływają na nasz umysł?

Gry planszowe poprawiające pamięć i koncentrację stanowią świetny trening dla naszego mózgu. Zmuszają go do sprostania różnym wyzwaniom, jakie się przed nim stawia, ale także do wysiłku, przez co pracuje on na zdecydowanie większych obrotach. Dzięki temu nasze reakcje na napotykane po drodze problemy stają się coraz szybsze i bardziej adekwatne do sytuacji. W czasie rozgrywek uczymy się jak łączyć ze sobą fakty i wykorzystywać zgromadzoną wiedzę w praktyce. Kiedy idzie nam to coraz sprawniej i szybciej, podjęcie właściwej decyzji, przychodzi nam praktycznie z automatu.

Gry planszowe poprawiające pamięć — dla najmłodszych i seniorów

Gry planszowe logiczne mogą pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne niezależnie od płci, czy wieku osób sięgających po tego typu rozrywkę. To, co jednak wymaga uwagi to fakt, że inne gry sprawdzą się w przypadku najmłodszych miłośników rozgrywek, inne zaś w przypadku osób w starszych. U dzieci odpowiednie dobrane do wieku i poziomu trudności gry uczą:

  • koncentracji, podzielności uwagi, spostrzegawczości
  • szybkiego i trafnego podejmowania decyzji;
  • samodzielnego rozwiązywania problemów,
  • kreatywności;
  • komunikacji i współpracy (gry zespołowe);
  • dystansu i odpowiedniego stosunku do zwycięstw i porażek;
  • wykorzystania umiejętności matematycznych, w tym sprawności rachunkowej, rozpoznawania figur i związków geometrycznych, tworzenia strategii, logicznego myślenia.

Gry planszowe mają również pozytywny wpływ na osoby w wieku seniorskim, gdyż zapobiegają demencji, której możliwość wystąpienia po 65 roku zdecydowanie się zwiększa. Dla takich osób warto wybrać gry, które będą:

  • mieć proste zasady;
  • charakteryzować się stosunkowo krótkim czasem rozgrywki (maksymalnie około 30 minut) tak, by nie zmęczyć gracza;
  • mieć czytelne, wyraźne i odpowiednio duże elementy, takie jak pionki, karty czy plansze.

PortaArt — producent gier poprawiających pamięć i koncentrację

W PortaArt realizujemy zamówienia na gry planszowe zarówno dla klientów biznesowych, jednostek publicznych, jak i osób indywidualnych. Jesteśmy w stanie stworzyć grę planszową na zamówienie według określonych kryteriów klienta, dzięki czemu będzie ona odpowiednio dopasowana pod względem poziomu trudności, wielkości elementów gry, oraz kolorystyki do konkretnych potrzeb odbiorców. Nasze realizacje trafiają do przedszkoli, szkół, świetlic, czy klubów seniora. Zapewniamy, że nasze gry planszowe wykonywane na zamówienie będą wykonane z najwyższą starannością i dbałością o detale.