Jak działa druk 3D 一 zastosowanie na przykładzie gier planszowych

portaart.pl > Drukarnia  > Jak działa druk 3D 一 zastosowanie na przykładzie gier planszowych
Jak Działa Druk 3D 一 Zastosowanie Na Przykładzie Gier Planszowych zdjęcie nr 1

Jak działa druk 3D 一 zastosowanie na przykładzie gier planszowych

Na forach internetowych poświęconych miłośnikom gier planszowych coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące druku 3D – czy jest on w stanie zrewolucjonizować branżę planszówek? Na ile tego typu technologia może być dostępna dla zwykłego gracza? W ramach naszej działalności PortaArt, jaką jest produkcja gier planszowych na zamówienie, postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób technologia druku 3D może wpłynąć na proces tworzenia prototypów gier planszowych.

W poniższym wpisie wytłumaczymy czym jest druk 3D, jakie są jego możliwości oraz ograniczenia, a także podpowiemy w jakich aspektach tworzenia elementów do gier planszowych warto wykorzystać tego rodzaju technologie. Zapraszamy!

Co to jest druk 3D?

Druk 3D (inaczej nazywany również drukiem przestrzennym) to metoda druku, o której wiele osób po raz pierwszy usłyszało dopiero w XXI wieku. Metoda ta polega na tworzeniu za pomocą specjalnych drukarek figurek trójwymiarowych. I choć obecnie dostępnych jest wiele technologii drukowania 3D, to wciąż jedną z najpopularniejszych z nich jest technologia FDM, czyli technika polegającą na nakładaniu kolejnych warstw półpłynnego materiału (najczęściej plastiku PLA lub ABS). Ponadto drukarki 3D tworzą przedmiot za pomocą takich materiałów jak żywica światłoutwardzalna, nylon, carbon i wiele innych. Niewątpliwą zaletą drukowania technologią FDM jest stosunkowo niska cena oraz duża wytrzymałość gotowego przedmiotu.

Inną równie znaną metodą druku przestrzennego jest technologia JCP, czyli tzw. drukowanie proszkowe. Polega ona na utwardzaniu kolejnych warstw drobnego proszku. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju techniki, jest możliwość drukowania nie tylko nierównomiernych części, jak np. elementy do gier planszowych, ale także możliwość otrzymania tychże elementów w różnych barwach.

Możliwości druku 3D

Omawiane tutaj zagadnienie dotyczące druku 3D skierowane jest do szeregu technologii, różniących się od siebie nie tylko procesami wytwórczymi, ale także materiałami, jakie są wykorzystywane, czy rodzajem obiektów, jakie można z nich wykonać. Część z nich dedykowana jest do przygotowywania i wykonywania w miarę prostych projektów, część do bardzo precyzyjnych, a jeszcze inna do bardzo wytrzymałych.

Idąc tą drogą, nie powinniśmy mieć wątpliwości co do tego, że druk 3D na zamówienie to rewolucja technologiczna, która z pewnością pozostanie z nami na bardzo długi czas. Już od wielu lat jest ona na tapecie wszystkich tych osób, które pragną rozwijać się i kreować własne prototypy gier planszowych, ale nie tylko. Ta technika łączy w sobie wydajność oraz pozwala rozwiązywać problemy napotykane np. przy tworzeniu kreatywnych elementów do gier planszowych.

Ograniczenia druku 3D

Choć wydawać by się mogło, że druk 3D na zamówienie jest techniką pozbawioną wad, to w rzeczywistości ma ona pewne ograniczenia, o których musimy tutaj wspomnieć. I tak w przypadku techniki druku 3D w technologii FDM możemy zaobserwować na gotowym wydruku pewne niuanse, np. wyraźnie widoczne kolejno nałożone warstwy. Niemniej elementy drukowane do gier planszowych metodą druku 3D są na tyle wytrzymałe, że mogą być z powodzeniem szlifowane, można wiercić w nich otwory, a także malować, piaskować czy sklejać ze sobą. Co ciekawe, elementy wydrukowane z tworzywa sztucznego ABS mogą być również wygładzane przy użyciu acetonu.

Przykłady zastosowania druku 3D w grach planszowych

Myśląc o druku 3D w kontekście gier planszowych, pierwsze co przychodzi nam do głowy to możliwość zaprojektowania i wykonania figurek. Niestety obecnie dostępna jakość druku techniką FDM (chodzi o małe figurki o wysokości 2-3 cm) nie pozwala osiągnąć nam tak doskonałych efektów estetycznych, jak popularna i stosowana przez producentów gier planszowych metoda wtryskowa.

Niemniej druk 3D daje nam możliwość wykonania innych różnych elementów składających się na grę planszową. Należą do nich:

  • Pudełka do gier i kart, wypraski, podajniki do kart, wieże do kości.
  • Żetony, znaczki i inne elementy poprawiające jakość gry
  • Uchwyty do trzymania kart.

Gra planszowa 3D – zamawia u sprawdzonego producenta

Jeśli marzysz o stworzeniu i wyprodukowaniu własnej gry planszowej, to koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej drukarni PortaArt z Poznania. Jesteśmy doświadczonym producentem gier planszowych na zamówienie, w tym produktów drukowanych w formie 3D, które zachwycają wysoką jakością wykonania oraz estetyką. Jesteśmy w stanie wykonać specjalnie opracowaną przez Ciebie planszę, pionki, karty, czy inne elementy do gry planszowej z różnego rodzaju materiałów, jak chociażby drewno, tektura, karton, czy tworzywo sztuczne. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami celu omówienia szczegółów.