Jak przebiega cięcie laserem?

portaart.pl > Drukarnia  > Jak przebiega cięcie laserem?
Jak Przebiega Cięcie Laserem? zdjęcie nr 1

Jak przebiega cięcie laserem?

Laserowa obróbka zdobywa coraz większą popularność we wszystkich gałęziach przemysłu. Wycinanie za pomocą wiązki lasera daje możliwości, o jakich kilkanaście lat temu można było tylko marzyć. Precyzja cięcia, bezbłędność całego procesu a także szybkość, powodują zwiększone zapotrzebowanie rynku na usługi związane z wycinaniem laserowym. Ilość zalet tego rodzaju obróbki jest uzależniona od materiału obrabianego. Polecamy przeczytać artykuł by dowiedzieć się jak wygląda wycinanie laserowe.

Czym jest cięcie laserowe?

Samo słowo LASER to akronim pochodzący z języka angielskiego oraz oznaczający Wzmocnienie Światła Przez Wymuszoną Emisję Promieniowania. Dzięki temu że promieniowanie laserowe jest spójne w przestrzeni i czasie, oraz jest spolaryzowane, ma kształt wiązki o bardzo małej rozbieżności. Promieniowanie laserowe jest kierowane w dany punkt na materiale obrabianym, co powoduje nagrzanie się materiału w danym miejscu do temperatury pozwalającej na rozdzielenie się fragmentów obrabianych. Sam proces wycinania jest prosty, jednak aby do niego doszło najpierw należy przygotować projekt wycinanych elementów.

Aby wycinanie laserowe było ekonomicznie uzasadnione, należy przede wszystkim wykorzystać cały dostępny materiał, z jakiego chcemy wycinać kształty. Dzięki temu, będziemy mieli maksymalną ilość wyciętych fragmentów z danej ilości materiału obrabianego. Oprócz tego trzeba zadać sobie pytanie, czy tak dokładna obróbka jest niezbędna prz naszym projekcie. Po przygotowaniu projektu, wgrywamy go do komputera wykrojnika laserowego, wkładamy materiał, z którego chcemy wycinać elementy a następnie dokonujemy kalibracji, jeżeli jest potrzebna. Następnie można wcisnąć start. Nowoczesne maszyny zoptymalizują ścieżkę wycinania tak, aby cięcie było możliwie jak najszybsze. Po ukończeniu procesu wycinania, można zabrać wycięte elementy z podajnika, oraz pozostałości materiału pierwotnego. Należy jednak uważać, krawędzie po wycinaniu laserowym mogą być bardzo ostre.

Najpopularniejsze rodzaje cięcia laserowego

Cięcie laserowe można podzielić na trzy zasadnicze rodzaje:

 • cięcie sublimacyjne – polegające na przyłożeniu wystarczającej temperatury by zmienić stan skupienia materiału obrabianego z stałego w gazowy,
 • cięcie poprzez wytapianie – gdzie przyłożona energia ma za zadanie spowodować roztopienie się materiału w danym punkcie,
 • cięcie przez wypalanie – temperatura przyłożona jest na tyle wysoka by wypalać materiał w danym punkcie.

W praktyce, często łączy się te rodzaje dzięki czemu osiąga się dużo lepsze efekty końcowe. Oprócz tego, cięcie laserowe można podzielić także ze względu na rodzaj głowicy tnącej. W chwili obecnej, najczęściej stosowane są lasery rubinowe a także lasery gazowe.

Zalety obróbki laserowej

Podstawową zaletą obróbki laserowej jest jej szerokie zastosowanie. Laser może ciąć takie materiały jak: ABS, PET, drewno, metal, korek, skórę, tkaniny, gumę czy chodźby papier. Obróbka laserowa może być zastosowana do praktycznie każdego tworzywa sztucznego. Cięcie laserem posiada także inne mocne strony, takie jak:

 • precyzja i dokładność cięcia,
 • zwiększenie produktywności działań,
 • bezbłędność procesu wycinania,
 • szeroko pojęte obniżenie kosztów,
 • szybkość obróbki i jej sprawność,
 • stopień powtarzalności który jest bezkonkurencyjny,
 • cięcie nie powodujące uszkodzeń,
 • brak konieczności obróbki po wykonanym cięciu,
 • wysoki stopień automatyzacji procesu,
 • brak zniekształceń w materiale obrabianym,
 • możliwość cięcia materiałów o różnej grubości,
 • wąski zakres oddziaływania termicznego na materiał.

Koszty usługi cięcia laserem

Nasi pracownicy przedstawią kosztorys dla każdego rodzaju cięcia. Jest on uzależniony od ilości powtórzeń a także rodzaju materiału, oraz poświęconego czasu. Gdy potrzebują Państwo pomocy, z wykonaniem optymalnego projektu, nasi pracownicy także służą pomocą. Celem tej usługi jest zapewnienie klientom, czyli Państwu, produktu najwyższej jakości w przystępnej cenie oraz w możliwie najbardziej optymalnym terminie. Jesteśmy w stanie zrealizować każde zadanie, ponieważ dostosowywujemy się do ciągle zmieniającego się rynku.