Jak przygotować paczkę do wysyłki? 4 etapy pakowania
Popularność sprzedaży wysyłkowej osiągnęła tak wysoki poziom, że każdego dnia kurierzy firm transportowych mają pełne ręce roboty. Jednak tylko odpowiednio zapakowana i zabezpieczona przesyłka ma szansę dotrzeć do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Jak zatem przygotować paczkę do wysyłki i jaką rolę w tym wszystkim pełnią opakowania kartonowe?
Jak przygotować paczkę do wysłania?
Dostarczenie przesyłki w nienaruszonym stanie to podstawowe zadanie firm kurierskich. Aby jednak tak się stało, wymaga to wcześniejszego przygotowania i zabezpieczenia przesyłki przez nadawcę. Ważną rolę pełnią tutaj opakowania kartonowe, które dobrze dopasowane zarówno pod względem wymiarów, jak i jakości wykonania umożliwią sprawny i bezpieczny transport.
Przedstawiamy 4 sposoby pakowania przesyłki, które umożliwi sprawny i bezpieczny transport.
- Dopasowanie odpowiedniego opakowania Pierwszą kwestią, nad jaką należy się zastanowić przed przystąpieniem do pakowania przesyłki, jest wymiar pudełka. Powinien on być dopasowany pod towar — zbyt małe narazi towar na uszkodzenie, zaś zbyt duże może powodować przemieszczanie się produktu wewnątrz, co również wiąże się z ryzykiem uszkodzenia. Ważna jest także kwestia jakości samego opakowania. Pudełko do transportu powinno być bowiem wytrzymałe i utrzymać ciężar całej przesyłki.
- Wypełnienie wnętrza przesyłki Wysłany towar może mieć różne wymiary, ale także kształt. Dlatego tak ważne jest o zadbanie o odpowiednie wypełnienie wolnej przestrzeni wewnątrz kartonu. Szczególnie dotyczy to przesyłek, w których znajdują się produkty z tzw. materiałów delikatnych i kruchych, które należy odseparować od siebie, a także od dna oraz boków opakowania. Jako wypełniacza można użyć folii bąbelkowej, poduszek z powietrzem, papierem do wypełniania, czy granulatem styropianowym.
- Solidne zamknięcie przesyłki W trakcie transportu przesyłek zdarza się, że ich wieko opakowania otwiera się, a transportowane produkty wypadają i są trudne do zlokalizowania między innymi kartonami. Dlatego też ważne jest skuteczne zamknięcie paczki, które najlepiej wykonać przy pomocy specjalnej taśmy pakowej. Najlepsza jest taśma o minimalnej szerokości około 5 cm. Nie zaleca się wykorzystania do zamykania opakowań kartonowych taśmy izolacyjnej, maskującej, czy też sznurka. Do przesyłek paletowych dobrze jest zastosować specjalistyczną folię do owijania typu stretch.
- Prawidłowe opisanie przesyłki Ostatnią czynnością, jaką należy wykonać przy prawidłowym przygotowywaniu paczki do wysyłki, jest jej prawidłowy opis. Co zatem powinno znaleźć się na liście przewozowym? Przede wszystkim należy prawidłowo wypełnić dane adresata oraz nadawcy, w których powinno znaleźć się imię i nazwisko/nazwa firmy, adres wraz z kodem pocztowym, oraz numer telefonu. Sam list powinien zostać umieszczony na górze opakowania i schowany w foliową koszulką. Ochroni ona etykietę przed uszkodzeniem, np. w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych. Jeśli przesyłka zawiera produkty z delikatnych materiałów, takich jak szkło, należy taką informację umieścić w widocznym miejscu na opakowaniu.
Funkcja opakowania w logistyce
Niemal 90% wszystkich wyprodukowanych na świecie towarów potrzebuje opakowania. Jest ono niezbędne zarówno w samym procesie produkcji, jak i na etapie logistyki transportowej. W zależności od struktury danego towaru i jego przeznaczenia mogą to być opakowania kartonowe, plastikowe, lub szklane. Ich szerokie zapotrzebowanie wymaga na obecnych producentach opakowań transportowych zastosowania coraz to nowszych rozwiązań technologicznych, które z jednej strony zabezpieczą produkt, z drugiej zaś będą doskonałym nośnikiem informacyjnym. W związku z tym opakowania wykorzystywane do transportu towarów powinny spełniać następujące funkcje:
- Zabezpieczającą — jest to jedna z podstawowych funkcji, jaką ma pełnić opakowanie w trakcie transportu. Wyobraźmy sobie sytuację, że zamówiony przez klienta towar zostaje dostarczony w opakowaniu, które pod wpływem różnych czynników ulega uszkodzeniu, lub co gorsze ulega im także sam towar. Jest to niedopuszczalna sytuacja, dlatego tak ważne jest właściwe zapakowanie towaru jeszcze przed wysyłką, co pozwoli w pełni zadbać o jego bezpieczny transport i jego dostarczenie w nienaruszonym stanie.
- Informacyjną — na opakowaniu kartonowym powinny znaleźć się wszystkie niezbędne do prawidłowego dostarczenia przesyłki informacje, takie jak dane adresowe, kody kreskowe oraz jeśli wymaga tego sytuacja również opisy transportowanego produktu.
- Standaryzującą wymiary — opakowania stosowane w logistyce, a dokładniej w transporcie przesyłek powinny być dostosowane do znormalizowanego systemu wymiarowego. Oznacza to, że opakowania powinny być dopasowane do wymiaru transportowanego towaru, co zdecydowanie ułatwi nie tylko sam transport, ale także jego magazynowanie.
- Recyklingową — choć wydawać by się mogło, że recykling ma niewiele wspólnego z procesem logistycznym, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Funkcja ta w ostatnim czasie zyskała na znaczeniu, ze względu na dość duży nacisk kładziony na wielokrotne wykorzystanie opakowań, np. kartonowych.