Jak przykleić tapetę na ścianę? Poznaj 3 sposoby aplikacji

portaart.pl > Drukarnia  > Jak przykleić tapetę na ścianę? Poznaj 3 sposoby aplikacji
Jak Przykleić Tapetę Na Ścianę? Poznaj 3 Sposoby Aplikacji - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Jak przykleić tapetę na ścianę? Poznaj 3 sposoby aplikacji

Wydawać by się mogło, że tapetowanie ścian to trudny i żmudny proces, który lepiej pozostawić do wykonania fachowcom. W rzeczywistości wcale nie musi tak to wszystko wyglądać. Wystarczy, że wybierzemy odpowiedni rodzaj tapety i zastosujemy właściwą metodę aplikacji kleju. W naszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jakie tapety są najłatwiejsze do aplikowania oraz podpowiemy, jaki klej do tapet wybrać w przypadku poszczególnych rodzajów tapet. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tematem.

Tapety na ścianę ― czy warto kłaść je samemu?

Jeśli marzymy o tym, by nasze wnętrze zyskało nowy, odmieniony styl, a sama wizja remontu do nas nie przemawia, to warto rozważyć wybór tapety na ścianę. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie dość tanie, łatwe do wykonania i co ważne bardzo efektowne. Tapetowanie ścian z powodzeniem możemy wykonać sami, oczywiście jeśli dysponujemy wolnym czasem oraz odpowiednio się do tego przygotujemy. Mowa tu przede wszystkim o wyborze odpowiedniego rodzaju tapety, kleju do tapet oraz innych niezbędnych narzędzi. Ważne jest również wcześniejsze przygotowanie ściany, na której ma zostać zaaplikowana tapeta ― należy ją odpowiednio oczyścić i jeśli to możliwe wygładzić.

Klejenie tapet ― najpopularniejsze metody

Przy samodzielnym klejeniu tapet warto wiedzieć, który sposób aplikacji tapety na ścianę będzie dla nas najodpowiedniejszy. Możemy tutaj zastanawiać się nad trzema w miarę szybkimi i łatwymi do wykonania metodami. Należą do nich:

  • klejenie tapet metodą tradycyjną
  • klejenie tapet na klej aktywowany wodą
  • wybór tapety samoprzylepnej.

Klejenie tapet metodą tradycyjną

Do klejenia tapet metodą tradycyjną wykorzystuje się uniwersalny klej do tapet. Z powodzeniem możemy go łączyć ze standardową tapetą z papieru, a także produktami z domieszką lateksu. W tej metodzie dla uzyskania możliwie najlepszych efektów zarówno wizualnych, jak i jakościowych klej do tapet warto połączyć z materiałami winylowymi lub celulozowymi umieszczonymi na podkładzie flizelinowym. Takie tapety są również znacznie łatwiejsze, jeśli chodzi o samą aplikację, bowiem nie wymagają aplikacji kleju bezpośrednio na materiał ( jak w przypadku tapety papierowe), a na ścianę. Dzięki temu klejenie tapety jest znacznie prostsze, a co za tym idzie polecane osobom bez doświadczenia w układaniu tapet.

Klejenie tapet na klej aktywowany wodą

Kolejnym sposobem aplikacji tapety na ścianę jest układanie jej z użyciem kleju aktywowanego wodą. Warto jednak zaznaczyć, że tapety układane na klej aktywowany wodą wymagają dość skrupulatnego przygotowania ściany. Należy oczyścić ją z wszelkich zaległości i nieczystości, a następnie w miarę możliwości dobrze wygładzić. W przeciwnym razie metoda ta, choć prosta do wykonania, może okazać się nieskuteczna. Materiałem do produkcji tapet, który doskonale łączy się z klejem aktywowanym wodą, jest papier pozbawiony PVC. Jego struktura wykazuje doskonałą przepuszczalność powietrza (“ściana może oddychać”), a także wysoką odporność na promienie słoneczne, dzięki czemu kolory nie stracą swego nasycenia przez wiele długich lat.

Tapety samoprzylepne

Jednym z najszybszych i najłatwiejszych sposobów na montaż tapety na ścianę jest wybór produktu samoprzylepnego. W przypadku tapet samoprzylepnych wystarczy zdjąć papierowy podkład i przykleić tapetę do ściany. Rozwiązanie to ma jednak pewne niuanse, o których nie sposób nie wspomnieć. Idealnie sprawdzają się do oklejania małych powierzchni. Będą niezastąpione do udekorowania niewielkiej wnęki w ścianie, czy zmiany aranżacji mebli, czy drzwi do pokoju, ale mogą przysporzyć problemu przy dużych powierzchniach.