Jak szybko i bezpiecznie usunąć starą tapetę?

portaart.pl > Drukarnia  > Jak szybko i bezpiecznie usunąć starą tapetę?
Zrywanie Starych Tapet – Zrób To Sam! - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Jak szybko i bezpiecznie usunąć starą tapetę?

Marzy Ci się szybki, a zarazem efektywny remont? Chciałbyś odświeżyć salon, sypialnię, kuchnię? Jest na to jeden posty sposób! Wymiana starej tapety na nową. Tylko od czego zacząć? Czy zrywanie tapet pozostawić ekipie remontowej? A może spróbować samemu? Zrywanie starych tapet to zadanie, które z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie. Wymaga jednak pewnego przygotowania.  W tym artykule opowiemy Ci, jak krok po kroku, podejść do zrywania tapet. Pomyśl tylko, jaki satysfakcjonujący efekt osiągniesz, kiedy całą pracę wykonasz własnymi rękoma. Gotowy? A więc zaczynamy!

Zrywanie starych tapet – jak się przygotować?

Bardzo często chcąc szybko i tanio odświeżyć mieszkania na myśl od razu przychodzi nam samodzielna zmiana tapet. Wtedy w głowie rodzi się tylko jedno pytanie: Stara tapeta – co z nią zrobić? Czy na pewno dam radę zerwać tapetę sam? Oczywiście, że dasz radę! Usuwanie tapet nie jest ani zanadto czasochłonne, ani skomplikowane. Odpowiednie przygotowanie, odrobina cierpliwości, szczypta skupienia i precyzji i… po sprawie.

Skoro pomysł na metamorfozę mieszkania i dobre chęci już masz, to zostaje nam Ci tylko odpowiednie przygotowanie. Co będzie potrzebne do zmiany tapet?

Musisz przygotować:

  • folię malarską,
  • taśmę,
  • wiaderko,
  • pędzel ławkowiec lub gąbkę,
  • preparat do usuwania tapet,
  • metalowa szpachelka malarska lub skrobak,
  • papier ścierny.

Zrywanie starej tapety – krok po kroku.

Skoro skompletowałeś już wszystkie potrzebne narzędzia możemy przechodzić do pracy!

Po pierwsze, porządnie zakryj wszystko, co może ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu podczas pracy. Zacznij od odsunięcia od ściany mebli i przedmiotów, które będą przeszkadzać Ci podczas malowania. Następnie zabezpiecz podłogę, meble i wszystkie elementy wystroju wnętrz. Wykorzystaj do tego folię malarską i taśmę. Przy zerwaniu tapet można narobić trochę bałaganu, dlatego koniecznie musisz przykryć wszystko to, co może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu.

Następnie, usuń ze ścian wszystkie gwoździe, gwoździe i kołki. Kolejnym krokiem jest zmiękczanie tapety. To bardzo ważny etap. Musisz pamiętać, że im więcej kleju użyłeś podczas nakładania tapety, tym obficiej należy namoczyć tapetę. Zazwyczaj trzeba to kilka razy, do momentu aż tapeta napęcznieje i zacznie odchodzić od tynku. Dzieje się tak, ponieważ woda osłabia działanie kleju. Tapetę możesz nasączyć wodą (z dodatkiem octu), jednak zdecydowanie lepiej jest nasączyć ja specjalnym preparatem do usuwania tapet (oczywiście przed użyciem dokładnie zapoznaj się z instrukcją!). Do tej czynności przyda Ci się pędzel ławkowiec lub gąbka.

Teraz przechodzimy do właściwego usuwania tapety. Jednak, żeby rozpocząć tę pracę, musisz odczekać około 15 minut po nasączeniu tapety preparatem do usuwania tapet. Tapeta powinna być jeszcze nieco wilgotna, ale już nie mokra. Po upłynięciu wymaganego czasu, za pomocą szpachelki lub skrobaka, możesz zabierać się do zrywania tapety – pamiętaj, że najlepiej zrywać tapetę dużymi płatami i robić to od góry do dołu. Miej na uwadze jeszcze jedną, ważną rzecz – nie powinieneś zrywać tapety zbyt gwałtownymi ruchami, ponieważ mogłaby wtedy odejść razem z tynkiem. Co do szpachelki -staraj się wybierać mniejsze rozmiary, ponieważ praca z mniejszym narzędziem jest bardziej precyzyjna. Dzięki temu unikniesz ewentualnych szkód w postaci zbyt wielu zadrapań na ścianach.

Ostatnim etapem jest szlifowanie ściany. Po zerwaniu starej tapety, ale jeszcze przed nałożeniem nowej, musisz zadbać o dokładne wyczyszczenie i przygotowanie ściany. Potrzebny będzie papier ścierny. Po wykonaniu tej czynności możesz kłaść nową tapetę i cieszyć się własnoręcznie przeprowadzoną metamorfozą.

Zrywanie tapety – czego nie robić?

Na sam koniec jeszcze jedna mała rada – pamiętaj, że nie należy nacinać tapety. W internecie można znaleźć wiele ciekawostek dotyczących nacinania tapety, które rzekomo miałoby ułatwić jej usuwanie. Niestety nie są one prawda. W rzeczywistości takie działanie doprowadzi do sytuacji, w której odrywanie tapety dużymi płatami, czyli w najlepszy sposób, będzie niemożliwe.

Postępować tak możemy jedynie w przypadku tapet winylowych, które mają większą grubość od tapet papierowych.
Mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą Ci przeprowadzić wyjątkową metamorfozę szybko i sprawnie. Pamiętaj tylko, że o ile zrywanie tapety możesz wykonać samodzielnie to wydruk tapet na zamówienie pozostaw profesjonalistom! Tapeta do salonu, tapeta do sypialni, tapeta do kuchni – która wyląduje pierwsza w Twoim koszyku? Życzymy udanych remontów!