Jak ważna jest fabuła w grach planszowych?
Tworzenie ciekawych gier planszowych to trochę skomplikowany proces, niemniej dla miłośników planszówek i osób które chcą stworzyć swoją grę planszową wart przybliżenia. Wielu graczy często zastanawia się, co sprawia, że dana planszówka jest tak wciągająca. Poza zasadami ogólnymi gry i jej oprawą graficzną, to właśnie fabuła sprawia, że jesteśmy skorzy sięgnąć po daną planszówkę, a później z ochotą do niej wracamy. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym dywagujemy na temat doboru fabuły gry, żeby stworzyć ciekawe gry planszowe.
Fabuła w grach planszowych
Przedstawianie ciekawych historii zazwyczaj kojarzy się nam z książkami lub filmami. To ich fabuła sprawia, że wciągamy się bez pamięci i potrafimy spędzić przy nich kilka godzin. Jednak również w grach to fabuła często pełni kluczową rolę i gdyby nie ona to część gier byłaby nudna, a niektóre by nawet nie powstały. Gry fabularne bardzo potrafią nas przyciągnąć właśnie poprzez fabułę – odnoszą się do naszego ulubionego serialu lub filmu, opierają się na znanych nam baśniach i tym podobne. Często dzięki fabule, która pokrywa się z naszym hobby, dane planszówki stają się naszymi ulubionymi grami, które nigdy się nam nie nudzą.
Dzięki osadzeniu fabuły w grze planszowej, stwarzamy możliwość wpływu na przebieg danej historii i na wcielenie się w bohatera. Często idzie za tym brak odwzorowania fabuły 1:1, bo przecież losy bohatera, w którego wcielamy się w grze mogą potoczyć się różnie.
Gry fabularne – rodzaje fabuły
W świecie gier planszowych powstało pojęcie Amerithrash, które określa planszówki, w których fabuła odgrywa kluczową rolę. W tym rodzaju gier na pierwszym miejscu stawiana jest tematyka i fabuła gry – walki gladiatorów, podbój kosmosu lub coś związanego z fabułą znaną z książek lub seriali. Cała mechanika gry z rodzaju Amerithrash podporządkowana jest temu, żeby gracze jak najbardziej weszli w świat zaprezentowany na planszy. Same gry poza fabułą opierają się na mocnej rywalizacji i losowości – dzięki temu ich regrywalność jest na dość dużym poziomie a uczestnicy bezpośrednio rywalizują między sobą.
Drugim rodzajem gier planszowych, które też opierają się na fabule, jednak w nieco mniejszym stopniu i z o wiele mniejszą ingerencją losowości, są tak zwane eurogry.
Fabuła tych planszówek najczęściej osadzona jest w jakimś świecie, na przykład chłopska osada, albo epoka dinozaurów i jej przebieg jest w głównej mierze uzależniony od decyzji, jakie podejmują gracze. Rywalizacja jaka ma miejsce w tym typie gier nie jest bezpośrednia. Gracze nie prowadzą między sobą bitew i nie reprezentują żadnych bohaterów. Akcja najczęściej odbywa się na planszy i polega na walce o surowce lub miejsce na danym polu.
Nie mogło zabraknąć również hybrydy, czyli połączenia obu wspomnianych wcześniej rodzajów gier fabularnych. Ostatnio w grach planszowych zauważyć można wyraźny trend łączenia ze sobą zarysowanej tematyki planszówki (jak w ameritrash) z mechanikami spotykanymi w eurograch.
Ciekawe gry planszowe
Jak widać gry planszowe to również dobre narzędzie do opowiedzenia i wdrożenia gracza do przeżywania ciekawej historii. A co, gdyby to była Twoja historia lub historia Twojej firmy?
Ciekawe planszówki nie muszą być tylko tymi, które produkowane są przez znane marki i dostępne są na półkach sklepowych. Stworzenie swojej własnej planszówki już na samym początku może zaciekawić znajomych lub pracowników czy partnerów biznesowych firmy.
Wystarczy odrobina kreatywności i pomysł jak daną historię przenieść na planszę gry. Czy będzie to planszówka z tworzeniem firmy od zera, grając przy tym pionkiem prezesa? A może angażująca uczestników do dalszego rozwoju fabryki?
Gdy już powstanie zarys pomysłu, warto udać się z nim do miejsca, które zajmuje się produkcją spersonalizowanych gier na zamówienie. Ani się nie obejrzysz, a Twój pomysł zostanie zrealizowany i będzie cieszył innych w formie ciekawej planszówki.