Jak wydać grę planszową?

portaart.pl > Drukarnia  > Jak wydać grę planszową?
Jak Wydać Grę Planszową? zdjęcie nr 1

Jak wydać grę planszową?

Każdego roku na sklepowe półki trafiają nowe, mniej lub bardziej popularne propozycje planszówek. A co jeśli my sami mamy pomysł na stworzenie swojej autorskiej gry planszowej? W jaki sposób przebić się przez popularne tytuły, wydać i wypromować własną grę planszową? Podpowiadamy!

Czy gry planszowe wciąż są popularne?

Po wielu latach ciszy i dość małego zapotrzebowania na gry planszowe możemy obecnie obserwować ich swego rodzaju odrodzenie. Nawet ograniczenia związane z pandemią Covid-19 nie spowodowały zapaści w branży rozrywkowej, jaką są planszówki — wręcz przeciwnie, od roku 2019 nieustannie odnotowuje ona wzrost sprzedażowy i szacuje się, że do 2026 roku wartość rynku gier planszowych będzie wynosiła około 30 mld dolarów. Oczywiście w dużej przewadze dotyczy to kanału sprzedaży online, który na skutek wymuszenia zamknięcia galerii handlowych, w pewnym momencie stał się niemal jedynym możliwym sposobem na zaopatrzenie się w popularne tytuły planszówek. W trakcie lockdownu coraz więcej osób zaczęło interesować się nie tylko samymi rozgrywkami, ale również tworzeniem swoich własnych, autorskich gier planszowych, spośród których wiele tytułów możemy obecnie znaleźć zarówno na sklepowych półkach, jak i popularnych platformach sprzedażowych w sieci. Jak stworzyć, wydać i wypromować taką grę planszową?

Etapy tworzenia gry planszowej — krótkie przypomnienie

O tym, jak stworzyć autorską grę planszową pisaliśmy tutaj, ale pokrótce przypomnijmy sobie raz jeszcze, jakie są trzy podstawowe etapy tworzenia gry planszowej:

  1. Projekt — ustalenie koncepcji gry, obranie odpowiedniej strategii, a także stworzenie zasad, według których toczyła się będzie rozgrywka.
  2. Testowanie — do testowania nie potrzebujesz gotowej wydrukowanej gry, a jedynie jej prototyp. Graj z przyjaciółmi, rodziną, zaproponuj rozgrywkę przypadkowym osobom, które obiektywnie ocenią, czy gra ma szansę zaistnieć w świecie planszówek.
  3. Produkcja — jeśli planszówka przeszła pomyślnie testy i chciałbyś ją wyprodukować w mniejszym lub większym nakładzie, to dobrze jest zlecić to doświadczonemu producentowi gier planszowych, jak np. doświadczonej drukarni PortaArt z Poznania.

Co zrobić, aby autorska gra planszowa trafiła na sklepowe półki?

Nie ma wątpliwości co do tego, że branża gier planszowych święci obecnie swoje triumfy, a to za sprawą coraz większego zapotrzebowania na tego typu rozrywkę. Aby jednak móc zacząć działać i przede wszystkim osiągnąć sukces sprzedażowy z własną grą planszową to wiedz, że droga do tego, by liczyć zyski z jej sprzedaży, nie jest tak prosta, jak mogłaby się wydawać, choć oczywiście nie jest nieosiągalna. Jednym z problemów, które możesz napotkać na swej drodze, jest konieczność wypromowania swojej gry w taki sposób, by trafiła ona do jak największej grupy odbiorców. Jak to zrobić? Masz trzy możliwości:

  1. Możesz wydać ją we własnym zakresie
  2. Poprzez kampanię na platformie crowdfundingowej
  3. Sprzedać licencję jednemu z wydawców gier planszowych

Wobec powyższego możesz wydać stworzoną przez siebie grę planszową we własnym zakresie, choć ostrzegamy, będzie to wymagało nie tylko dość dużego nakładu czasowego, ale również finansowego.

Chociażby z powodu niewystarczających środków finansowych wiele osób chcących wydać swoją autorską planszówkę, decyduje się na założenie zbiórek w sieci na tzw. platformach crowdfundingowych. Choć rozwiązanie to wydaje się dość proste — wystarczy zrobić kilka fotek, opisać cały projekt i już… ludzie mogą, wpłacać pieniążki. W rzeczywistości nie jest to jednak tak proste, jak się wydaje. Zanim podejmiesz decyzję, dotycząca założenia zbiórki sprawdź, jak wiele tego rodzaju projektów nie zostało zrealizowanych ze względu na źle przeprowadzoną akcję promocyjną. Ilość udostępnianych w sieci zbiórek jest obecnie tak duża, że trudno jest się przebić z własnym pomysłem do osób postronnych. O ile rodzina i znajomi będą skłonni wesprzeć Twój pomysł, to jednak zebrane w ten sposób pieniądze nie będą w stanie pokryć realnych kosztów wydania autorskiej gry planszowej.

Trzecią opcją jest zlecenie wydania gry planszowej profesjonalnemu wydawnictwu. I to rozwiązanie z punktu widzenia samego autora, wydaje się najkorzystniejsze. Wydawnictwo pomoże Ci nie tylko dopracować grę do perfekcji, ale również wypromuje na rynku — zarówno rodzimym, jak i zagranicznym, co zdecydowanie zwiększy zasięg Twojej autorskiej planszówki.