Jak wygląda praca w drukarni?

portaart.pl > Drukarnia  > Jak wygląda praca w drukarni?
Jak Wygląda Praca W Drukarni? - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Jak wygląda praca w drukarni?

Wydawać by się mogło, że ze względu na zwiększone zautomatyzowanie sprzętu w nowoczesnych drukarniach praca drukarza jest lekka i przyjemna. Czy jest tak w rzeczywistości? W tym wpisie opowiemy, na czym konkretnie polega praca drukarza, jakie obowiązki wiążą się z podjęciem tego typu zawodu oraz czy jest to zawód przyszłościowy. Zapraszamy!

Druk ㅡ wynalazek, który zrewolucjonizował świat

Wynalezienie druku było jednym z najbardziej odkrywczych osiągnięć w dziejach ludzkości. Od czasów, kiedy Gutenberg dokonał swojego przełomowego odkrycia, minęły już wieki, a jednak sztuka i technologia przenoszenia słów na papier pozostała do dziś i co ważne, niezwykle mocno się rozwinęła. 

Dzisiejszy druk na papierze prezentowany w kolorowych czasopismach już nikogo nie zaskakuje i nie zadziwia. Jednak nieustannie rozwijające się metody zadrukowywania na różnego rodzaju materiałach sprawiają, że obecnie druk wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia. 

Najpopularniejsze metody druku:

Współczesne drukarnie dysponują nowoczesnym sprzętem, który umożliwia wykonywanie druku za pomocą różnych technik. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • druk solwentowy (z roli) ㅡ metoda druku na ploterze atramentowym, która znajduje szerokie zastosowanie w produkcji mi.in. wielkoformatowych banerów reklamowych.
  • druk UV ㅡ to najnowocześniejsza metoda cyfrowego zadrukowywania we współczesnej poligrafii. Metoda ta daje możliwość zadrukowania na niemal każdej powierzchni płaskiej. 

Na jakie materiały można nanieść druk?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, druk UV daje możliwość zadrukowywania niemal każdej powierzchni, dlatego w ofercie nowoczesnych drukarni można znaleźć ofertę druku na materiałach, takich jak:

  • papier
  • drewno
  • folia
  • szkło
  • PVC
  • MDF
  • okleina
  • skóra. 

Czy zawód drukarza wciąż jest przyszłościowy? 

Druk wykorzystywany jest w różnych dziedzinach życia. Można go spotkać w marketingu, w postaci wielkoformatowych reklam, w aranżacji wnętrz w formie tapet, szklanych paneli i mebli, a także w branżach spożywczych, kosmetycznych i przemysłowych. Czy w związku z tak dużą popularyzacją druku, zawód drukarza jest niezagrożony? Oczywiście, że tak!

Bo choć współczesna technologia przyniosła nam wiele udogodnień, to zawody związane z poligrafią, wciąż są bardzo pożądane. 

Na czym polega praca drukarza??

Praca drukarza nie jest lekkim zajęciem, bowiem odbywa się w dość trudnych warunkach. Hałas dobiegający z pracujących maszyn oraz wykonywanie zadań pod presją czasu to codzienność każdego pracownika drukarni. Ponadto, zaopatrzenie maszyn w ciężkie zwoje papieru, drobiazgowe śledzenie błędów oraz bardzo precyzyjne dostosowanie kroju, oraz temperatury kolorów, to tylko kilka zadań, które każdego dnia musi wykonać drukarz w swojej pracy. Na czym ona dokładnie polega?

Obsługa specjalistycznych maszyn

Zakres obowiązków drukarza jest bardzo szeroki, bowiem obejmuje wszystkie kwestie związane z obsługą maszyn drukarskich. Osoba na tym stanowisku musi odpowiednio przygotować maszynę do pracy, nadzorować jak przebiega praca urządzenia w trakcie procesu drukowania, natomiast po zakończonej pracy zadbać o zachowanie czystości na stanowisku pracy, a zatem zająć się czyszczeniem i konserwacją sprzętu.

Choć nowoczesne maszyny drukarskie sterowane są komputerowo, to jednak człowiek musi uważnie pilnować całego procesu, każdorazowo zmieniać ustawienia, dostosowując szczegółowe parametry do wymogów konkretnego zlecenia. 

Przygotowanie plików do druku

Do zadań drukarza należy także przygotowywanie plików do druku, czyli edycja pliku źródłowego obejmująca dobór właściwych spadów, wektorów, stopnia nafarbienia, czy wielkości pola zadruku. Dotyczy to zarówno plików wielkoformatowych, jak i drukowania ulotek, czy wizytówek. 

Praca z chemikaliami

Praca drukarza wiąże się również z pracą z farbami, atramentami i innymi środkami chemicznymi, dlatego nie powinny podejmować jej osoby, u których występują problemy z układem oddechowym. 

Do najważniejszych zadań w tym aspekcie należy każdorazowe uzupełnianie kałamarzy w precyzyjnie odmierzoną ilość farby, czy atramentu. Konieczne jest także dopasowanie odpowiedniego względem zamówienia rodzaju materiału oraz dokonywanie pomiarów dotyczących prawidłowości  wykonywanego druku.  

Kto może zostać drukarzem?

Aby zdobyć pracę w drukarni, należy posiadać odpowiednie do tego kwalifikacje i umiejętność. W drodze do zdobycia zawodu drukarza pomagają studia, szkoły policealne, czy kursy i szkolenia z zakresu poligrafii, które w sposób właściwy przygotowują do wykonywania tego zawodu.

Jednak poza odpowiednimi kwalifikacjami, osoba chcąca zatrudnić się w drukarni powinna wykazywać się sumiennością, kreatywnością, zręcznością. Ponadto powinna posiadać wrażliwość estetyczną i zmysł artystyczny. Na korzyść kandydata będzie także obeznanie w nowoczesnych technologiach, które stanowią podstawę współczesnego przemysłu poligraficznego.