Jak zapakować szkło do wysyłki? Sprawdzone metody

portaart.pl > Drukarnia  > Jak zapakować szkło do wysyłki? Sprawdzone metody
Jak zapakować szkło do wysyłki? Sprawdzone metody

Jak zapakować szkło do wysyłki? Sprawdzone metody

Szkło to dość kruche tworzywo, które podczas transportu w dużym stopniu jest narażone na uszkodzenia. Aby tak się nie stało, należy je przed wysyłką odpowiednio zabezpieczyć. Jak przygotować szkło do wysyłki, aby zapobiec ewentualnym zniszczeniom? W jaki sposób transportować szklane produkty? Przeczytasz o tym poniżej.

Szklane przedmioty – dlaczego są tak problematyczne przy wysyłce?

Szkło to jedno z najpopularniejszych, ale jednocześnie najmniej odpornych na uszkodzenia mechaniczne tworzyw. Szklane przedmioty są delikatne, kruche, a przy tym bardzo często mają nieregularne kształty, przez co mogą sprawiać niemałe trudności podczas wysyłki. Chcąc nadać taką przesyłkę, warto ją odpowiednio zabezpieczyć, by podczas transportu, czy nawet magazynowania nie uległa zniszczeniu.

Jak bezpiecznie transportować szklane przedmioty?

Niestety, nawet najostrożniejszy przewoźnik nie jest w stanie zagwarantować nam, że dotrą one pod wskazany adres w stanie nienaruszonym. Ważne jest więc staranne zabezpieczenie szkła i nie ma tu znaczenia, czy transportujemy przedmioty szklane podczas przeprowadzki, czy wysyłamy zamówiony przez klienta towar.

Przy transporcie szkła zawsze sprawdzają się kartony do pakowania, w tym kartony dla e-commerce, których wielkość, gramatura oraz forma może być dopasowana pod konkretny produkt.

Które szklane przedmioty trudno zapakować?

Transport szkła szczególnie przedmiotów o dość dużych wymiarach czy nieregularnych kształtach może spędzać na sen z powiek. Do najbardziej problematycznych szklanych przedmiotów w transporcie należą:

  • lustra
  • szklane pamiątki
  • lampy
  • żyrandole
  • szklane elementy mebli
  • szklane naczynia
  • szklane dzieła sztuki.

Wszystkie one powinny być odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, aby ich transport mógł przebiegać bezpiecznie. W tym celu należy zaopatrzyć się w materiały do pakowania, takie jak karton, folię bąbelkową, piankę poliuretanową, lub inne wypełniacze oraz taśmę. Ponadto nie można zapomnieć o specjalnej naklejce do oznaczenia przesyłki, która będzie informowała przewoźnika, że w jej wnętrzu znajdują się delikatne szklane elementy.

Jak prawidłowo zapakować szklaną przesyłkę?

Wydawać by się mogło, że przygotowanie szklanej przesyłki do transportu kurierem może przysporzyć nam nie lada wyzwania. W rzeczywistości jednak gdy wykonamy poszczególne kroki w odpowiedniej kolejności, możemy mieć pewność, że proces ten przebiegnie szybko i sprawnie.

Zanim zabierzemy się do opakowywania przedmiotów ze szkła, należy zgromadzić przy sobie wszystkie potrzebne materiały. W zależności od wielkości i kształtu przedmiotu może być to opakowania kartonowe, folia bąbelkowa oraz folia stretch, a także wypełniacze i taśma klejąca. W przypadku większych i cięższych przedmiotów szklanych warto wybierać grube, wykonane z wielowarstwowej tektury falistej kartony do przeprowadzki, zaś przy mniejszych i lżejszych przesyłkach sprawdzą kartony dla e-commerce. Należy przy tym pamiętać, że karton musi być dobrany nie tylko pod względem gramatury, ale także wielkości. Zbyt ciasny spowoduje, że przedmioty będą wypychać ścianki, narażając tym samym jego powierzchnię na uszkodzenia, zaś zbyt duży sprawi, że przedmioty we wnętrzu będą się przesuwały.

Pakowanie przesyłki krok po kroku…

Szklaną przesyłkę można szybko i starannie zapakować w kilku prostych krokach. Najlepiej wykonywać je po kolei, aby niczego nie przeoczyć. Od czego zacząć?

  1. Podklejamy karton od spodu

    Przedmioty ze szkła mają to do siebie, że są ciężkie. Dlatego zabezpieczenie dolnej ścianki pudełka kartonowego mocną taśmą klejącą pozwoli uniknąć sytuacji, w której ścianka rozrywa się, a towar wydostaje z opakowania i ulega uszkodzeniu.

  2. Szklane elementy owijamy folią bąbelkową

    Folia bąbelkowa dodatkowo amortyzuje uderzenia, które mogą przydarzyć się podczas transportu towarów.

  3. Ustalamy kolejność pakowania

    Do opakowania kartonowego najpierw wkładamy większe przedmioty, a te małe na końcu. Przedmioty układamy ciasno, jeden przy drugim.

  4. Uzupełniamy pustą przestrzeń

    Jeśli w kartonie jest widoczna pusta przestrzeń, należy uzupełnić ją specjalnie do tego przygotowanymi wypełniaczami. Można w tym celu wykorzystać woreczki napełnione powietrzem, chipsy styropianowe, lub papierowe wiórki.

  5. Zaklejamy karton mocną taśmą klejącą

    Karton do pakowania należy solidnie zamknąć przy pomocy szerokiej i mocnej taśmy. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przed rozerwaniem się kartonu możemy owinąć go folią stretch.

    Po zakończonym procesie pakowania na pudełku kartonowym umieszczamy etykietę z danymi adresowymi, a także specjalną naklejkę z napisem “UWAGA SZKŁO”. Zamieszczamy ją w widocznym miejscu, najlepiej po jednej na każdej ściance kartonu. Możemy także zaopatrzyć się w specjalną taśmę klejącą z napisem informującym, że wewnątrz znajdują się szklane elementy.