Jak zmierzyć wilgotność papieru i tektury?

portaart.pl > Drukarnia  > Jak zmierzyć wilgotność papieru i tektury?
Jak Zmierzyć Wilgotność Papieru I Tektury? Poznaj Sprawdzone Sposoby - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Jak zmierzyć wilgotność papieru i tektury?

Materiały papiernicze, w tym tektura mają ograniczoną odporność na wpływ czynników zewnętrznych. Wysokie temperatury sprawiają, że kurczy się ona, tracąc swoją pierwotną strukturę, zaś zbyt duża wilgotność powoduje jej przedwczesne rozkładanie się. Również niska wilgotność nie wpływa dobrze na strukturę papieru — staje się on naciągnięty i nadmiernie się elektryzuje. Na szczęście istnieją sposoby na regularne kontrolowanie jakości tego typu materiałów. Jak wykonuje się pomiary wilgotności papieru i tektury? Jaki przyrząd do tego służy i czy jego działanie jest na tyle prawidłowe, by mogło służyć do kontrolowania dużych nakładów papierniczych? Odpowiadamy!

Czym wykonuje się pomiar wilgotności papieru i tektury?

Dokonywanie regularnych pomiarów wilgotności papieru i tektury to bardzo ważna kwestia szczególnie w przypadku producentów opakowań kartonowych. Pozwala one zapobiec wielu uszkodzeniom związanym zarówno z nadmiernym rozszerzaniem się, jak i kurczeniem materiału.

Do tego typu pomiarów wykorzystuje się specjalne mierniki, pozwalające na bieżąco określić czy papier, tektura, lub wykonane z nich opakowania kartonowe na zamówienie nadają się do użytku. Każdy przedsiębiorca może we własnym zakresie zaopatrzyć się w miernik do pomiaru wilgotności papieru i tektury. Na rynku znajduje się ich szeroki wybór, a sam zakup nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Urządzenia podstawowe można nabyć już za kwotę około 200- 300 zł, zaś za bardziej zaawansowane, będziemy musieli zapłacić 400-500 zł.

Jak działają mierniki?

Choć wydawać by się mogło, że miernik do pomiaru wilgotności materiałów papierniczych to dość zaawansowane urządzenie, to jednak w rzeczywistości ma on nie więcej, niż kilka centymetrów długości i z powodzeniem mieści się w dłoni. Jego działanie polega na tym, że mierzy on wilgotność względną powietrza między warstwami papieru, którego higroskopijna struktura osiąga równowagę w konkretnej wilgotności otoczenia. Przyjmuje się, że wilgotność względna powietrza w papierze równa się wilgotności w jego stosie.

Jak wygląda pomiar wilgotności papieru i tektury?

Każdy miernik wilgotności papieru zarówno ten podstawowy, jak i bardziej rozbudowany został wyposażony w specjalny bagnet, który umieszcza się pomiędzy warstwami tektury. Chcąc dokonać prawidłowego pomiaru, należy po włożeniu bagnetu między warstwy papieru odczekać od kilku sekund do kilku minut, aby warunki wokół niego się ustabilizowały. Gotowość urządzenia do działania zasygnalizuje nam komunikat dźwiękowy lub świetlny.

Inne metody pomiaru wilgotności

Dostępne na rynku mierniki do pomiaru wilgotności tektury i papieru umożliwiają również zastosowanie nieco innych metod pomiaru. Należą do nich metoda pojemnościowa oraz rezystancyjna.

Zarówno jedna, jak i druga metoda pozwala na określenie zawartości wody po przyłożeniu czujnika do powierzchni tektury litej lub do papieru w beli. Analiza wilgoci w obu tych przypadkach jest możliwa do głębokości od 20 do 50 mm w głąb ryzy lub beli papieru.

Jakie parametry wilgotności są prawidłowe dla wyrobów papierniczych?

Papier wykorzystywany do druku powinien mieć średnią temperaturę, wynoszącą około 20 stopni Celsjusza, a także wilgotność względną na poziomie 50-55%. W przypadku wystąpienia większej wilgotności papier robi się miękki, falisty i może zacząć przywierać do rolek. Taka sytuacja może mieć wpływ na nieprawidłowe działanie urządzeń drukarskich, zbyt mocnego nagrzewania się rolek, czy też innych usterek prowadzących nie tylko do przerw w produkcji, ale także kosztownych napraw. Zachowanie odpowiednich parametrów jest bardzo ważne również w procesie laminowania i etykietowania tektury, a także w procesie produkcji opakowań kartonowych.