Jaka gra planszowa będzie idealna dla seniora?

portaart.pl > Drukarnia  > Jaka gra planszowa będzie idealna dla seniora?
Jaka Gra Planszowa Będzie Idealna Dla Seniora? - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Jaka gra planszowa będzie idealna dla seniora?

W każdym z nas, niezależnie od wieku tkwi odrobina dziecka. Dlatego chcąc przypomnieć sobie beztroskie lata dzieciństwa, chętnie sięgamy po planszówki. Jednak dla osób starszych gry planszowe mogą być czymś znacznie ważniejszym, aniżeli chwilą rozrywki i czasem spędzonym w gronie najbliższej rodziny, czy przyjaciół. Granie w gry planszowe dla seniora mogą mieć również zbawienny wpływ na jego stan psychiczny, a dokładniej poprawę nastroju. Jaka gra dla seniora będzie odpowiednia? Przychodzimy z pomocą!

Gry planszowe dla seniora — jakie będą odpowiednie?

Wybór gry planszowej dla seniora wcale nie jest takim łatwym zadaniem, na jakie mogłoby wyglądać. Nie wystarczy pójść do sklepu i sięgnąć po pierwszy z brzegu tytuł. Wybierając grę dla babci, lub dziadka musimy kierować się kilka podstawowymi zasadami. Gra planszowa dla seniora powinna posiadać: 

  • scenariusz gry dostosowany do potrzeb osób starszych — zbyt trudne zasady gry mogą zniechęcić seniora do grania, zaś zbyt prosta gra może powodować znużenie, niekiedy prowadzące nawet do swego rodzaju frustracji;
  • prostą i czytelną instrukcję grania — instrukcje do gier planszowych dla seniorów muszą być w pełni czytelne i zapisane w sposób przejrzysty i zrozumiały;
  • przystępność — wszystkie elementy gier planszowych dla seniorów, takie jak plansza, karty, kostki, czy pionki do gry powinny być stosunkowo duże, a kolory wyraźne. Dobrze jest również, gdy wszelkie oznaczenia na planszy są  odpowiednio widoczne;
  • odpowiedni czas gry —  czas rozgrywki w przypadku gier planszowych dla seniorów nie powinien przekraczać 30 minut. Pamiętać przy tym musimy, że seniorzy znacznie szybciej nudzą się, ale także męczą powtarzanymi czynnościami, dlatego dobrze byłoby znaleźć grę, która będzie na tyle interesująca, że wciągnie do zabawy każdego seniora, a jednocześnie prowadzona rozgrywka nie będzie trwała zbyt długo.

Najlepsze gry planszowe dla seniora — nasze propozycje

Istnieje na rynku gier planszowych kilak ciekawych propozycji, które z pewnością przypadną do gustu każdemu seniorowi. Są to popularne tytuły, takie jak Scrabble, Rummikub, oraz Chińczyk. Choć wszystkie te gry planszowe są nam doskonale znane, to pokrótce przypomnijmy sobie ich zasady, bo gdy zasiądziemy do wspólnego stołu z seniorami,  będziemy mogli odpowiednio  prowadzić grę i sprawić, że senior będzie nią oczarowany.

Scrabble

Scrabble to chyba jedna z najpopularniejszych gier planszowych na świecie. Plansza do tej gry składa się z 15×15 pól oraz stu płytek z literami, z których kolejno będą układane słowa. Za utworzenie każdego nowego słowa otrzymuje się punkty, które na koniec rozgrywki  sumujemy. Punkty przydzielane są względem numeracji na każdej płytce, jednak istnieją na planszy oznaczenia, które zapewniają nam dodatkowe bonusy. Kluczem do wygranej jest bogaty zasób słownictwa. Dlatego też gra planszowa Scrabble jest polecana nie tylko osobom, które mają problemy z zapamiętywaniem pewnych słów, ale także z ich wypowiadaniem.

Rummikub

O ile omawiane przed chwilą Scrabble polegały na układaniu słów z losowanych literek, o tyle Rummikub jest grą liczbową, która wymaga umiejętności dodawania do siebie pewnych wartości. I choć dla nas zadanie to może wydawać się banalnie proste, to w przypadku seniorów, szczególnie tych borykających się z zanikami pamięci, może stanowić nie lada wyzwanie. 

Podstawowa wersja gry Rummikub składa się z 8 zestawów klocków, z których każdy oznaczony jest liczbami od 1 do 13 w  czterech różnych kolorach: czerwonym, niebieskim, czarnym i pomarańczowym. W zestawie znajdują się również jokery, które w trakcie rozgrywki mogą  zastąpić dowolną kostkę.  Każdy uczestnik gry losuje po 14 klocków, które następnie stara się wyłożyć na stół w serii lub grupach. Serię stanowią 3 kolejno ułożone kostki w tym samym kolorze i  z następującymi po sobie liczbami. Grupa zaś to trzy takie same wartości liczbowe, jednak w trzech różnych kolorach. Osoba, która pierwsza wyłoży wszystkie swoje klocki — wygrywa grę.

Chińczyk

Chińczyk to jedna z najbardziej znanych, lubianych, a jednocześnie najprostszych gier planszowych losowych polecanych dla seniorów. Zasady tej gry są banalnie proste, choć sama rozgrywka może przynieść nieco ekscytujących wrażeń, szczególnie gdy zbliżając się do mety, zostaniemy cofnięci na start przez swojego przeciwnika. 

W Chińczyka może grać od 2 do 4 osób. Każdy z graczy otrzymuje zestaw 4 pionków w wybranym, lub wylosowanym przez siebie kolorze. Kolor pionków sugeruje nam, do jakich  torów kończących grę musimy dotrzeć, aby wygrać. O przebiegu gry w dużej mierze decyduje losowość, bowiem każdy z graczy podczas swojej kolejki rzuca kostką, a wyrzucona wartość sugeruje nam i ile oczek mamy przesunąć się na planszy.  Gra planszowa typu chińczyk jest idealna dla seniora, bowiem nie tylko poprawia sprawność intelektualną, ale co równie ważne gwarantuje super rozrywkę, która pozwala, choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i zmartwieniach.