Kolory w druku – dlaczego efekt końcowy nie zawsze zachwyca?

portaart.pl > Drukarnia  > Kolory w druku – dlaczego efekt końcowy nie zawsze zachwyca?
Dlaczego Kolor Na Wydruku Jest Inny Niż Na Ekranie? zdjęcie nr 1

Kolory w druku – dlaczego efekt końcowy nie zawsze zachwyca?

Niezgodność kolorystyczna występująca pomiędzy ekranem komputera, a efektem końcowym wydruku niekiedy może naprawdę zaskoczyć. Jest to również bardzo często główna przyczyna reklamacji składanych przez klientów drukarni. Jednak w większości przypadków nie jest to wina źle dobranych technik druku, czy wykonania zlecenia bez dbałości o szczegóły. Problem ten jest na pozór prozaiczny i postaramy się go w tym wpisie omówić. Zapraszamy!

Z czego biorą się różnice w kolorystyce?

Różnice w kolorystyce pomiędzy gotowym wydrukiem a wyświetlanym projektem na ekranie monitora najczęściej wynikają z przyczyn całkowicie niezależnych od drukarni. I należy to stanowczo podkreślić, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Problemem nie są bowiem parametry jakie oferuje drukarka kolorowa, zmiany wprowadzane przez grafików, czy nieodpowiednio dobranie techniki drukarskie. Dlaczego zatem zlecenie na druk reklamowy tak bardzo odbiega kolorystycznie od przesłanego projektu? Odpowiedź dla wielu osób może okazać się dość zaskakująca.

Problem leży bowiem w przestrzeniach kolorystycznych obsługiwanych przez wyświetlacze na monitorach, a specjalistycznych maszynach drukarskich – drukarkach. W przypadku komputera jest to paleta RGB, zaś specjalistyczne maszyny drukarskie zadrukowują materiał w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Dlatego też konwersja z jednego profilu kolorystycznego na drugi nie zawsze jest w stanie zagwarantować nam pełne odwzorowanie wszystkich barw.

Plik komputerowy, a wydruk – różnice w kolorach

Składając zamówienie np. na ulotki, dobrze jest wiedzieć, że plik komputerowy i wydruk znajdują się na dwóch zupełnie różnych nośnikach. To właśnie jedna z tych różnic, która sprawia, że w zupełnie inny sposób postrzegamy umieszczone tam barwy. Wyświetlacz monitora emituje światło, kartka papieru zaś je odbija. Dlatego też barwy, które wydawać by się mogło, powinniśmy widzieć tak samo, w dużym stopniu różnią się od siebie.

Wpływ na to, czy kolory będą się od siebie różnić w sposób znaczący, czy praktycznie niezauważalny mają przede wszystkim ustawienia na ekranie monitora i rodzaj zastosowanej w niej matrycy. Indywidualne ustawienia monitora przez klientów drukarni w żaden sposób nie przekładają się na ustawienia monitora w drukarni i w żaden sposób nie wpływają na odzwierciedlone barwy – rozjaśnienie ekranu nie sprawi, że kolory w druku będą jaśniejsze i na odwrót.

Czy istnieje sposób na perfekcyjne odwzorowanie kolorów? 

To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób. Otóż jednym z niewielu słusznych rozwiązań jest zakup odpowiedniego monitora. W tym przypadku doskonale sprawdzą się monitory graficzne, które wyposażone są w innowacyjną matrycę oraz oferują zaawansowane funkcje ustawień Przestrzeń kolorystyczną CMYK najlepiej odwzorowują monitory z matrycą PVA lub IPS. Ważną rolę odgrywa również prawidłowe ustawienie jasności – obraz nie może być ani za jasny, ani za ciemny. Uwagę należy zwrócić także na nasycenie barw (do tego celu służy kalibracja, która w nowszych modelach monitorów graficznych wykonywana jest automatycznie, bez konieczności ręcznego wprowadzania danych).

W perfekcyjnym odwzorowaniu kolorów ważną rolę odgrywa także materiał, czyli podłoże, na które naniesiony zostaje kolorowy nadruk. Aby nie zaburzyć balansu bieli, barwa podłoża nie powinna znacząco odbiegać od koloru białego. W przypadku zastosowania innego odcienia papieru rezultat może nie spełniać do końca oczekiwań.

Podsumowanie! Najlepszym, a jednocześnie najbardziej optymalnym rozwiązaniem, który utwierdzi Cię w przekonaniu, że wygląd grafiki po wydrukowaniu będzie bardzo zbliżony do projektu, jest zlecenie wykonania próbki druku. Wiele renomowanych drukarni, w tym PortaArt z Poznania oferuje taką możliwość. Wówczas będziesz miał pewność, że druk spełnia Twoje oczekiwania w 100%.