Kości do gry na prezent. Dlaczego warto?

portaart.pl > Drukarnia  > Kości do gry na prezent. Dlaczego warto?
Kości Do Gry Na Prezent. Dlaczego Warto? zdjęcie nr 1

Kości do gry na prezent. Dlaczego warto?

Kości do gry są jednym z najstarszych elementów, jakie są używane we współczesnych grach – zarówno planszówkach jak i RPG. Przez jednych uwielbiane, przez innych znienawidzone za wprowadzenie elementu losowości w grze. Kości przez lata przeszły szereg zmian i aktualnie dostępne są nie tylko w klasycznej wersji sześcianu, ale dostały dostosowane między innymi do różnych wymogów gier RPG. Jakie nietypowe kostki do gry kupić fanowi RPG? 

Pomysły na kości na prezent dla gracza RPG

Szukasz pomysłu na prezent dla fana gier RPG? Najlepszym rozwiązaniem będą kości do gry, jednak żeby wiedzieć, jakich szukać i jak je dobrać, musimy pokrótce przybliżyć, czym są gry RPG. Znaleźć je można również pod nazwą gry fabularne. Są to gry kooperacyjne, w których mistrz gry tworzy zarys historii, gdzie przenoszą się gracze. Dodatkowo osoba ta kontroluje przebieg rozgrywki i pilnuje przestrzegania zasad. 

Pozostali gracze współpracują ze sobą, aby rozwiązywać problemy, wykonywać zadania i podejmować decyzje, które wpływają na rozwój gry.

Fabułę gry RPG można osadzić praktycznie wszędzie, wykorzystując do tego dowolny motyw – od galaktycznych podbojów po historyczne światy. 

Jednak niezależnie od wybranej tematyki, kości do gry zawsze znajdą zastosowanie w prowadzeniu fabuły i elemencie losowości w grze. 

Rodzaje kości do gry fabularnej

Do gier używa się kilku rodzajów kości. Najbardziej rozpowszechnione są wszystkim dobrze znane kości sześciościenne oznaczane profesjonalnym skrótem k6. Ten rodzaj kości jest najstarszym, znanym już w starożytności. Początkowo używany był do gier hazardowych, by z czasem przejść na rozrywkową stronę mocy. 

Drugim dość popularnym typem kości są kości dwunastościenne oznaczone symbolem k12 oparte w swojej formie na dwunastościanie foremnym. Model ten jest bardzo często używany w grach RPG

W grach możemy zaobserwować jeszcze występowanie kości ośmiościennych k8, dziesięciościennych k10 (umożliwiające posługiwanie się procentami w najłatwiejszy sposób),  dwudziestościenne k20 oraz kości czterościennej k4 w kształcie piramidy. 

Istnieją również bardzo ciekawe rozwiązania, którymi są kości nazywane bączkami, które mają dowolną ilość ścian i wprawiane są w ruch obrotowy na czubku jednej ze ścian i później upadają na jedną. 

Symbole na ciekawych kościach do gry 

Najpopularniejszym symbolem na kościach do gry są oczka, umieszczone na każdej ściance, wskazujące liczby od 1 do 6. Jednak w świecie gier łatwo zauważyć występowanie różnych symboli. Bardzo często praktykowane jest zastępowanie liczb napisami, kolorami, grafikami, plusami i minusami i symbolami, które fabuła danej gry potrzebuje. 

Niekiedy można natknąć się na puste ścianki. Jest to celowy zabieg, oznaczający  brak wyniku danego rzutu. Kości tak naprawdę można zaprojektować dowolnie, nadając im charakter odzwierciedlający daną grę. Jak widać, ograniczeń nie ma ani w kształcie kości, ani w symbolach na nich umieszczonych. 

Droższe i porządniejsze kości wykonane są z drewna lub metalu i mają wyryte symbole. Są one bardzo często dość ciężkie. Najczęściej spotykane kości do gry są plastikowe z naklejonymi lub malowanymi symbolami. 

Zindywidualizowane kości do gry 

Jeśli szukasz kości do gry jako prezent dla gracza, może warto rozglądnąć się za bardziej nietypowym rozwiązaniem i spróbować samemu zaprojektować taką kość? Jeśli znamy preferencje gracza i jego ulubione tematyki gier, śmiało możemy pokusić się o stworzenie własnej kości do gry. Naniesione na niej symbole lub typografia znaków może być bezpośrednio związana z obdarowywanym lub nawiązywać do jakiegoś wspólnego wydarzenia. 

W świecie graczy, prezent jakim jest własna kość do gry, wzbudzi wiele pozytywnych emocji i zostanie zapamiętany na długo. Jeśli szukasz firmy, zajmującej się produkcją kości do gier, zachęcamy do odwiedzin w naszym sklepie.