Koszulki na karty do gry — kiedy i czy warto je stosować?

portaart.pl > Drukarnia  > Koszulki na karty do gry — kiedy i czy warto je stosować?
Koszulki Na Karty Do Gry — Kiedy I Czy Warto Je Stosować? - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Koszulki na karty do gry — kiedy i czy warto je stosować?

Gry planszowe przeżywają obecnie swój renesans. Jednak wraz ze wzrostem popularności planszówek wzrosły również ich ceny. Zakup popularnego tytułu może wiązać się z wydatkiem rzędu 100-200 złotych, a niektóre wersje kolekcjonerskie mogą być nawet wycenione na znacznie większą kwotę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna skrupulatnie dbać o swoje nowe gry planszowe. Elementami gier, najbardziej narażonymi na różnego rodzaju uszkodzenia, są karty. Można je jednak w odpowiedni sposób zabezpieczyć, wykorzystując do tego specjalne koszulki na karty do gry. Czym są owe koszulki? Kiedy i dlaczego warto je stosować? Podpowiadamy!

Koszulki na karty do gry — do czego służą?

Koszulki na karty, inaczej nazywane również osłonkami, ochraniaczami lub protektorami, to wykonane z transparentnego, plastikowego materiału pokrowce na karty do gry. Wśród dostępnych na rynku modeli znaleźć można zarówno osłonki mniej jak i bardziej twarde. Występują one w różnych rozmiarach, jednak do tych standardowych zalicza się wymiary od 6×4 cm do 14×7 cm. W protektorach przechowywać można wszelkiego rodzaju elementy gier planszowych, w tym karty do gry — zarówno tradycyjną talię kart, jak i karty kolekcjonerskie.

Kiedy warto stosować osłonki na karty do gry?

Na rynku gier planszowych znaleźć można zarówno papierowe, jak i plastikowe karty do gry. Czy wszystkie je trzeba zabezpieczyć? Oczywiście, że nie. Szczególną ochroną należy objąć te karty, które bardzo często trafiają na stół, oraz w których występuje konieczność trzymania kart w rękach. Wówczas są one znacznie bardziej narażone na wystąpienie uszkodzeń mechanicznych, w tym zagięć, odgnieceń czy wytarcia się oznaczeń.

Koszulki na karty sprawdzają się także przy tasowaniu talii kart. Karty umieszczone w dość sztywnych osłonkach łatwiej będą się wciskały między siebie, a zatem ryzyko, że cała talia podczas przetasowania rozsypie się, jest znacznie zminimalizowane.

Przed czym chronią protektory?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, osłonki na karty do gry zwane także protektorami chronią karty przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak wytarcie się grafik, powyginanie, a nawet złamanie lub przerwanie karty.

Wykorzystując ochraniacze do kart, możemy również liczyć na to, że będą one odpowiednio zabezpieczone przed kurzem, zawilgoceniem oraz innymi czynnikami mogącymi mieć wpływ na ostateczny wygląd kart, oraz ich przydatność do grania. Odpowiednio zabezpieczone pozwalają cieszyć się ich pierwotnym wyglądem przez bardzo długi czas.

Na co zwrócić uwagę wybierając osłonki na karty?

Aby koszulki na karty do gry mogły odpowiednio spełniać swoją funkcję ochronną, przed ich wyborem należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Należą do nich:

  • Materiał — koszulka powinna być solidnie wykonana, utwardzana, a sam materiał nie zawierać kwasów (np. PVC), które mogą negatywnie oddziaływać na strukturę kart do gry.
  • Rozmiar — przed wyborem osłonek na karty należy się upewnić, że ich wielkość będzie odpowiadała potrzebom konkretnych kart. Należy przy tym pamiętać, że ich rozmiary dzielą się na trzy główne grupy: Mayday, Fantasy Flight Games oraz Ultrapro.
  • Transparentność — osłonki na karty powinny cechować się odpowiednią transparentnością, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie, szczególnie w przypadku karty wykorzystywanych do gier.