Kratownice, kątowniki i przekładki tekturowe – charakterystyka i zastosowanie

portaart.pl > Drukarnia  > Kratownice, kątowniki i przekładki tekturowe – charakterystyka i zastosowanie
Kratownice, Kątowniki I Przekładki Tekturowe - Charakterystyka I Zastosowanie - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Kratownice, kątowniki i przekładki tekturowe – charakterystyka i zastosowanie

Opakowania kartonowe znajdują szerokie zastosowanie w branży transportowej oraz przy magazynowaniu. W przypadku wysyłki elementów zbiorczych warto wykorzystać jako zabezpieczenie kratownic lub przekładki tekturowe, które są w stanie oddzielić od siebie poszczególne przedmioty znajdujące się wewnątrz kartonu. Jak powstają? Co je charakteryzuje? Gdzie i kiedy warto po nie sięgnąć? O tym przeczytasz w naszym artykule…

Tektura – produkt o wielu zastosowaniach

Tektura jest jednym z najpopularniejszych materiałów, z których produkuje się opakowania kartonowe, w tym pudełka jednoczęściowe, pudełka dwuczęściowe oraz opakowania wieloczęściowe. Nic w tym dziwnego, bowiem w czasach, gdy troska o środowisko naturalne stała się naszym priorytetem, wszelkie materiały ekologiczne zyskały na znaczeniu. Jednak poza pudełkami, materiał ten jest również wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju przekładek, kratownic oraz kątowników zabezpieczających towar przed uszkodzeniami, mogącymi wystąpić w trakcie transportu, czy też magazynowania.

Do czego służą kratownice, kątowniki i przekładki tekturowe?

Kratownice, kątowniki i przekładki tekturowe to elementy o różnych kształtach, wielkościach, lecz jednym zastosowaniu. Każde z nich umieszcza się wewnątrz kartonowego opakowania, a ich głównym zadaniem jest zwiększenie ochrony produktów podczas transportu, lub magazynowania. Odpowiednio dobrane przekładki i kratownice tekturowe pod względem wielkości oraz kształtu pozwalają oddzielić produkty od siebie produkty znajdujące się wewnątrz pudełka kartonowego, zaś kątowniki mają za zadanie usztywnić pakowane w kartonach produkty, jednocześnie chroniąc je przed zniekształceniami.

Przekładki kartonowe, kratownice i kątowniki tekturowe — ogólna charakterystyka

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przekładki tekturowe produkowane są w wielu rozmaitych kształtach i wielkościach, co znacząco usprawnia proces doboru produktu dostosowanego do najbardziej nietypowych przedmiotów. Przekładki w połączeniu z innymi elementami niezbędnymi do zapakowania przesyłki, takimi jak pudełka kartonowe, wypełniacze, czy taśmy dają pełną gwarancję tego, że będzie ona odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniami.

Kratownice to rodzaj przekładek kartonowych, w których występują prostopadłe łączenia, pomiędzy profilami. Takie produkty poza wysokimi właściwościami ochronnymi, zapewniają również prawidłowe oddzielenie, znajdujących się w pudełku przedmiotów, a także równomierne rozłożenie ciężaru. Dzięki temu konstrukcja przesyłki jest znacznie bardziej stabilna. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie transportowane są w jednym opakowaniu przedmioty o podobnym kształcie, wielkości oraz wadze.

Kątowniki, jak sama nazwa wskazuje, służą do zabezpieczania i ochrony krawędzi oraz rogów różnego typu przedmiotów przeznaczonych do wysyłki. Ich cechą charakterystyczną jest zagięta pod kątem prostym forma, która idealnie dopasowuje się do krawędzi i rogów przedmiotów. Kątowniki z tektury są lekkie, wytrzymałe, a przy tym stosunkowo tanie. Ze względu na wysokie walory użytkowe tektury, jej dużą odporność i sprężystość mogą być stosowane zarówno przy przesyłkach transportowanych kartonach, jak i na paletach.

Gdzie najczęściej stosuje się przekładki tekturowe, kratownice i kątowniki?

Przekładki, kratownice i kątowniki tekturowe znajdują szerokie zastosowanie przy wysyłce towarów oraz ich magazynowaniu. Są niezbędne wszędzie tam, gdzie w jednym opakowaniu zbiorczym znajduje się wiele osobnych elementów. Mają one szczególne znaczenie, jeśli do przesyłek trafiają przedmioty wykonane z delikatnych, kruchych materiałów, takich jak szkło. Wówczas ich zastosowanie pozwala usztywnić pudełko kartonowe, oddzielić od siebie poszczególne elementy, minimalizując tym samym ryzyko ich obijania się, czy przemieszczania po kartonie.