Makulatura – jak ją wykorzystać do własnych celów?

portaart.pl > Drukarnia  > Makulatura – jak ją wykorzystać do własnych celów?
Jak Wykorzystać Zużytą Makulaturę Do Własnych Celów? - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Makulatura – jak ją wykorzystać do własnych celów?

Niemal w każdym domu na przestrzeni miesięcy, a niekiedy nawet lat zbiera się i zalega stos makulatury. Mogą to być zużyte opakowania kartonowe, ulotki, czasopisma, czy stare zeszyty szkolne. Często zajmują one dużą powierzchnię, którą moglibyśmy przeznaczyć na inny ważny cel. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że makulaturę można sprzedać i zarobić pewną sumę pieniędzy lub wykorzystać do własnych celów, jakich? Czytaj dalej…

Co to jest makulatura?

Makulatura to nic innego jak zużyte wyroby papiernicze nadające się do bezpośredniego wtórnego wykorzystania w celach innych, niż były pierwotnie przeznaczone. Może być ona ponownie wykorzystana do produkcji papieru lub innych praktycznych przedmiotów codziennego użytku. 

Do makulatury zaliczają się wszelkie zużyte gazety i czasopisma, stare książki i zeszyty, a także opakowania kartonowe i inne.

Gdzie można oddać wykorzystaną makulaturę?

Problemem wielu osób jest zbieractwo, również makulatury. Z biegiem czasu może nazbierać się jej spora ilość dlatego warto wiedzieć, gdzie można ją oddać, by ponownie została wykorzystana.

W wielu polskich miastach, ale również mniejszych miejscowościach prowadzone są skupy makulatury. Oddając ją w takim punkcie, nie tylko przyczyniasz się do  dbania o środowisko, ale możesz przy okazji zarobić na tym pewną sumę pieniędzy. W zależności od punktu ceny za skup makulatury mogą się nieznacznie różnić. Makulaturę możesz dostarczyć osobiście, jednak wiele firm oferuje własny środek transportu z bezpośrednim odbiorem z domu. Wówczas jednak jej ilość musi być znaczna. 

Oddawanie makulatury do skupów jest także ukłonem w stronę ekologii, ponieważ takie zachowanie eliminuje potrzebę nadmiernego wycinania drzew, co niestety jest bardzo popularnym zjawiskiem w naszym kraju.

Jak wygląda proces obróbki makulatury?

Makulatura oddana do recyklingu może być z powodzeniem ponownie wykorzystana. Materiały te poddawane są specjalnej obróbce, która polega na mieszaniu ich z gorącą wodą i rozwłóknianiu, a następnie oczyszczaniu i odbarwianiu. Po wstępnej obróbce trafia ona do urządzenia, które za pomocą specjalnych sit oddziela pozostałe zanieczyszczenia.

Co można wyprodukować z makulatury?

Z oddanej do profesjonalnej obróbki makulatury można wyprodukować wiele praktycznych przedmiotów codziennego użytku – gazety i czasopisma, papier toaletowy, opakowania do kosmetyków, a nawet zabawki.

Jak wykorzystać makulaturę do własnych celów?

Makulatura to także doskonały sposób na rozwijanie własnych pasji i zainteresowań. Za pomocą starych gazet i zeszytów można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Mowa tu przede wszystkim o wyplatanych koszach, figurkach i zabawkach. Jednak co ważne, makulatura może być także świetnym rozwiązaniem do ocieplania pomieszczeń w okresie zimowym. Można z niej bowiem wykonać papierowy brykiet, który z powodzeniem wykorzystasz w piecach do centralnego ogrzewania. Sposobów na ponowne wykorzystanie makulatury jest wiele, dlatego przed umieszczeniem jej w koszu na śmieci warto poważnie zastanowić się nad jej ponownym wykorzystaniem.