Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instrukcji do gry planszowej?
Dobra instrukcja jest jedną z kluczowych składowych sumujących się na sukces gry planszowej. Gdy po odpakowaniu gry zdążymy się zachwycić figurkami, planszami i kostkami, nasza uwaga pada na instrukcję. Dla wielu jej nieodpowiednia forma jest wystarczająco dużą barierą do zagrania. Jak więc zaprojektować i wykonać instrukcję do gry planszowej by nie straszyła i pomogła mniej zaangażowanym przez nią przebrnąć?
Najlepsza forma instrukcji do gry planszowej
Najczęstszym czynnikiem zniechęcającym ludzi do czytania instrukcji jest jej grubość. Niewiele osób ma ochotę czytać książkę zasad przed rozpoczęciem rozgrywki. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest stworzenie instrukcji w formie dwustronnie drukowanej kartki. Jeśli format pudełka temu sprzyja, mowa tu głównie o pudełkach płaskich prostokątnych o wymiarach kartki A4 lub podobnym, to postaraj się zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje na dwóch stronach, po czym zleć druk instrukcji do gry na sztywnym papierze.
Dodatkową zaletą będzie zalaminowanie takiej kartki. Podczas spotkań z przyjaciółmi rozgrywka zwykle toczy się na tym samym stole, na którym znajdują się przekąski i napoje. Zalaminowana instrukcja do gry planszowej jest więc doskonałym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na przedłużeniu jej żywotności. Laminat nie tylko ochroni instrukcję przed zabrudzeniem, ale również uodparni ją na ścieranie i zginanie.
Co zrobić gdy instrukcja jest nieco dłuższa?
Nie każdą instrukcję można zmieścić na jednej kartce. Metoda opisana w poprzednim akapicie może się jeszcze sprawdzić w przypadku dwóch kartek, ale zdecydowanie nie pomoże przy większej ilości treści. Gdy Twoja gra planszowa wykonana na zamówienie wymaga skomplikowanej instrukcji musisz zdecydować się na formę mini-książki. Takie rozwiązanie zawsze będzie nieco mniej przejrzyste, ale da się je usprawnić. Po pierwsze musisz upewnić się, że instrukcja posiada odpowiednie marginesy. Ważne są nie tylko marginesy zewnętrzne, ale również wewnętrzne. Zewnętrzne muszą być na tyle duże, by dało się trzymać instrukcję tak, by palce nie zasłaniały treści. Wewnętrzne są uzależnione od stopnia zgięcia tekstu. Jeśli konstrukcja instrukcji umożliwia rozłożenie jej tak, by strony tworzyły linię prostą (180 stopni) marginesy wewnętrzne mogą być nieco mniejsze. W przypadku instrukcji klejonych, z ograniczonym kątem rozwarcia musisz poświęcić na nie więcej miejsca.
Drugim najważniejszym aspektem jest aranżacja tekstu, postaraj się zrobić jak najbardziej precyzyjny spis treści. Precyzyjny nie oznacza tu jednak długości, spis treści nigdy nie powinien być dłuższy niż jedna strona! Musi jednak zawierać zwroty, które będą potencjalnie często szukane przez graczy. Zdecydowanie warto rozważyć zrobienie wariantu “dla leniwych”, w których zawrzesz jedynie najważniejsze informacje, które pozwolą rozpocząć rozgrywkę jak najszybciej. Późniejsze zasady mogą być doczytywane na bieżąco dzięki sprawnie funkcjonującymi spisowi treści.
Style, font, czcionka i inne detale instrukcji
Przygotowując instrukcję do druku musisz zwrócić uwagę na różnicę między wersjami drukowanymi i elektronicznymi. Staraj się nie używać czcionki mniejszej niż 12 pkt. Dla wielu osób wytężanie wzroku jest bardzo męczące, a rozmiar 12 jest uważany za graniczny w przyjemności czytania. Jeśli Twoja gra ma określony klimat i wydaje Ci się, że odnalazłeś niezwykle dopasowany font, to zanim zdecydujesz się ostatecznie na zastosowanie go w instrukcji, sprawdź, czy pewne litery nie są do siebie podobne. Częstym problemem jest chociażby podobieństwo litery “t” i “ł”, jest to mały problem, ale gdy “a” zaczyna być podobne do “o” to zastosowanie takiego fontu jest kiepskim rozwiązaniem. Wtedy wymarzony font lepiej zostawić na okładkę i oprawę graficzną pudełka. Ostatnią rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę jest dobór tła. Musi ono kontrastować z literami, przy czym nie poleca się stosowania liter w kolorach “świecących” takich jak żółty czy pomarańczowy. Najlepszymi rozwiązaniami są jednak klasyczne czarne lub ciemnoszare litery na jasno-beżowym, delikatnie szarym lub kremowym tle.