Opakowania kartonowe – jak je prawidłowo przechowywać?

portaart.pl > Drukarnia  > Opakowania kartonowe – jak je prawidłowo przechowywać?
Opakowania Kartonowe - Jak Je Prawidłowo Przechowywać? - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Opakowania kartonowe – jak je prawidłowo przechowywać?

Opakowania kartonowe  niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Nic w tym dziwnego bowiem zapotrzebowanie na solidne, wytrzymałe, a przy tym ekologiczne opakowania stale rośnie. Aby jednak mogły one w pełni spełniać swoje funkcje, powinny być odpowiednio przechowywane.

Wytrzymałość opakowań kartonowych — od czego zależy?

Opakowania kartonowe pomimo tego, że są dość wytrzymałe i sprawdzają się nawet przy transportowaniu ciężkich towarów, to jest jeden czynnik, który ma zdecydowany wpływ na ich  trwałość — wilgoć. Zagrażać może ona zarówno, gdy karton przetrzymywany jest przez dłuższy czas na świeżym powietrzu, jak i w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność. Z tego względu warto zadbać o ich prawidłowe przechowywanie, po to, by mogły jak najdłużej spełniać swoją funkcję ochronną. 

Jak prawidłowo przechowywać karton?

Kartony zarówno te wykonane z tektury jedno, jak i wielowarstwowej doskonale chłoną wilgoć, dlatego należy zadbać o optymalnie najlepsze warunki do ich przechowywania. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Unikaj trzymania opakowań kartonowych na podłodze 

Zimna i bardzo często wilgotna podłoga może być jednym z kluczowych czynników, który minimalizuje przydatność kartonów do użycia. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest przechowywanie ich na półkach, lub paletach, których wysokość powinna być dopasowana odpowiednio do gabarytów opakowań i znajdujących się w ich wnętrzu towarów. Suche podłoże pozwala nie tylko uniknąć zawilgocenia opakowań kartonowych, ale także zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia podczas przenoszenia i transportu.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu

Dbałość o to, by w pomieszczeniu panowały odpowiednie warunki termiczne, pozwala zwiększyć żywotność opakowań kartonowych. Optymalnymi warunkami do ich przechowywania jest temperatura powietrza mieszcząca się w przedziale od  5ºC do 30ºC, oraz wilgotność powietrza 50-55%.

Unikaj bezpośredniego oddziaływania promieni UV

Pomieszczenia, w których panuje dość duże nasłonecznienie, nie jest odpowiednim miejscem do przechowywania opakowań produktowych. Bezpośrednie oddziaływanie promieni UV może negatywnie wpływać na strukturę papieru, zmniejszając tym samym jego wytrzymałość. Dobrze jest, aby w pomieszczeniu panowały umiarkowane temperatury, a same kartony nie znajdowały się w pobliżu okien, grzejników, czy instalacji hydraulicznych.

Zadbaj o czystość w pomieszczeniu

Ważną rolę w prawidłowym przechowywaniu opakowań kartonowych odgrywa także czystość pomieszczenia, w którym się znajdują. Kurz, pył i inne zanieczyszczenia mogą skutecznie niszczyć strukturę kartonu, przez co staje się on bardziej podatny na uszkodzenia.

Kontroluj długość składowania opakowań

W wielu przypadkach czas działa na niekorzyść. Tak jest również z opakowaniami, dlatego należy je przechowywać zgodnie z zasadami FIFO, czyli kartony, które pierwsze wjechały do magazynu, również jako pierwsze muszą go opuścić. W przeciwnym razie zalegające przez długie miesiące, czy nawet lata opakowania kartonowe nie będą już przydatne do wykorzystania.

Chroń opakowania przed opadami 

Deszcz, śnieg i grad to zjawiska atmosferyczne bardzo często spotykane w naszym kraju. Dlatego chcąc zachować jak najwyższą użyteczność opakowań kartonowych, warto postarać się o to, by nie były bezpośrednio wystawiane na ich działanie. W razie konieczności transportu przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych opakowania kartonowe można zabezpieczyć za pomocą specjalistycznej folii.