Paleta CMYK, czyli co? Czym jest CMYK

portaart.pl > Drukarnia  > Paleta CMYK, czyli co? Czym jest CMYK
Paleta CMYK, czyli co? Czym jest CMYK

Paleta CMYK, czyli co? Czym jest CMYK

Stykając się z branżą poligraficzną bardzo często można usłyszeć pojęcia takie jak paleta CMYK czy RGB. Tymi określeniami posługują się studia graficzne, agencje marketingowe, drukarnie. Z pewnością zastanawiałeś się, czego one konkretnie dotyczą, gdzie się je stosuje? Warto zapoznać się z tymi pojęciami! Zwłaszcza jeśli czeka Cię wydruk materiałów reklamowych. O co więc właściwie chodzi z „CMYK-iem”? Odpowiadamy – zapraszamy do artykułu.

CMYK – co to jest?

CMYK to pojęcie bezpośrednio związane z poligrafią. Zazwyczaj pierwszy kontakt z tym określeniem mamy wtedy, gdy decydujemy się na wydruk materiałów reklamowych, takich jak bannery wielkoformatowe, ulotki, ekspozytory produktowe, wizytówki czy plakaty reklamowe.

Będąc bardziej precyzyjnym, pod pojęciem CMYK kryje się model bądź paleta barw, składająca się z czterech głównych i podstawowych farb drukarskich. Skrót CMYK pochodzi od angielskich nazw składowych kolorów:

·         C – Cyan

·         M – Magenta

·         Y – Yellow

·         K – Black  

Jak zapewne dobrze pamiętasz jeszcze z dzieciństwa, wszystkie podstawowe kolory możemy uzyskać, mieszając ze sobą w odpowiednich proporcjach zaledwie trzy podstawowe barwy – żółtą, czerwoną i niebieską. W poligrafii i drukarstwie zestaw tych kolorów składa się z wymienionych powyżej czterech barw i mieści się właśnie pod nazwą CMYK.

Jak powstają kolory w palecie CMYK?

Jak otrzymuje się inne wersje kolorystyczne i inne odcienie barw korzystając z palety CMYK? Praktycznie tak samo, jak na lekcjach plastyki w dzieciństwie – poprzez łączenie podstawowych barw CMYK-a w proporcjach od 0 do 100%. Co warte uwagi, ze względu na to, że mamy cztery kolory składowe, to barwa końcowa może mieć maksymalnie nawet 400% koloru. Otrzymany kolor definiuje się właśnie przez procent użytej barwy.

Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że mieszając ze sobą wyłącznie cztery składowe kolory palety CMYK, nie jesteśmy w stanie uzyskać wszystkich barw występujących naturalnie w przyrodzie. Jednak stworzymy ich na tyle dużo, że jest to zupełnie wystarczające dla większości potrzeb drukarskich.    

Projekt graficzny na ekranie komputera, a wydruk projektu

Projektując materiały reklamowe, trzeba mieć na uwadze, że kolory, które widzimy na monitorze komputera nie będą wyglądać identycznie jak te, które zobaczymy na finalnym wydruku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ na ekranach urządzeń elektronicznych stosuje się paletę barw, określaną pojęciem RGB. Równie istotne jest to, że zmieniając przestrzeń barw projektu graficznego z modelu RGB na model CMYK, nigdy nie unikniemy strat związanych z nasyceniem i odcieniami kolorystycznymi.

Co więc zrobić w tej sytuacji? Warto przed wydrukowaniem kompletu materiałów reklamowych (często przecież chodzi o setki, a nawet tysiące sztuk!) stworzyć tzw. proof. To nic innego, niż wydrukowany na specjalnej drukarce wydruk, którego zadaniem jest jak najbardziej zbliżone odwzorowanie kolorów naniesionych na naszym projekcie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć, jak prezentowanie na elektronicznym ekranie komputera kolory prezentują się na rzeczywistym wydruku.

PortaArt – Drukarnia Poznań. Druk materiałów reklamowych.Jako pasjonaci nowoczesnych technologii i doświadczeni specjaliści, jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom najwyższej jakości usługi poligraficzne. Dysponujemy szeroką wiedzą i bogatym zapleczem technologicznym. Znajomość branży poligraficznej i reklamowej pozwala nam wspomagać naszych klientów kompleksowo – oferujemy wysokiej jakości druk materiałów reklamowych. Produkujemy banery reklamowe, billboardy wielkoformatowe, ulotki reklamowe i wiele, wiele innych. Nowoczesne technologie poligraficzne pozwalają nadrukować dowolny wzór – logo, napis czy grafikę – na niemal każdym płaskim materiale. Nie ma dla nas żadnego znaczenia, czy nośnikiem będzie płyta mdf, plexi, skóra, drewno, papier czy PVC – jesteśmy w stanie sprawić, że każda grafika będzie szczegółowa i trwała. PortaArt – studio graficzne Poznań – , poza nowoczesną drukarnią, to także studio projektowania graficznego. Dzięki temu możemy oferować konsumentom szeroki zakres oferty. Jesteśmy w stanie zaprojektować materiały reklamowe od podstaw, a także stworzyć całą identyfikację wizualną marki. Sprawdź naszą ofertę i zaufaj mistrzom poligrafii – wyróżnij się na rynku i wyprzedź konkurencję!