Papier i tektura coraz droższe – z czego to wynika?

portaart.pl > Drukarnia  > Papier i tektura coraz droższe – z czego to wynika?
Kilka książek na stole

Papier i tektura coraz droższe – z czego to wynika?

Ceny papieru z dnia na dzień pną się w górę. Jeszcze do niedawna surowiec ten można było pozyskiwać w dość optymalnych warunkach cenowych – dziś są one nawet 2-3 razy droższe. Z czego to wynika? Odpowiedź jest zasadniczo prosta, jednak nie jednoznaczna, ponieważ na wzrost cen papieru oddziałują różne kryteria. Jakie? 

Wzrost cen papieru – czy jest aż tak źle?

Czy potrafisz wyobrazić sobie sytuację, w której zabrakłoby papieru na całym świecie? Z pewnością nie, ponieważ jest on wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Zatrzymanie dostaw artykułów papierniczych mocno wpłynęłoby nie tylko na handel stacjonarny i branżę e-commerce, ale także producentów opakowań kartonowych. Niestety, od kilku miesięcy branża papiernicza odnotowuje stały wzrost cen papieru. Skłania to nas do głębszej analizy i szukania przyczyn takiego zjawiska. Co zatem stoi za drastycznym wzrostem cen papieru i problemami z jego dostępnością? 

Pandemia Covid-19 i zwiększony popyt na papier

Jednym z głównych czynników, mających relatywny wpływ na wzrost cen wyrobów papierniczych w ostatnim roku jest występująca na całym świecie pandemia Covid-19. Choć należy wspomnieć, że nie tylko branża papiernicza odnotowała tak dużą tendencję wzrostową, to zdecydowanie można ją wymienić wśród tych, na których skupiło się największe zainteresowanie. 

Co mamy na myśli? 

Przede wszystkim to, że pandemia i związane z nią restrykcje zmusiły nas do pozostania w domach. W związku z tym większość klientów stacjonarnych przeniosła swoje zakupy do sieci, a jak wiadomo kupowane przez internet towary, wymagają specjalnego traktowania, szczególnie podczas transportu. Różnego rodzaju opakowania kartonowe stały się zatem produktem pierwszej potrzeby. Z jednej strony można się cieszyć, ponieważ handel online kwitnie, z drugiej zaś zapas makulatury w szybkim tempie maleje. Tym samym papier i tektura stają się towarem deficytowym, a co za tym idzie, jej wartość rośnie, a wraz z nią rosną także ceny. 

Ograniczony recykling papieru

Kolejnym bardzo ważnym powodem wzrostu cen papieru jest jego ograniczony recykling. Utrudnione odzyskiwanie surowca do ponownego wykorzystania związane jest przede wszystkim z niską świadomością społeczeństwa na temat segregacji odpadów.

Nie każdy bowiem wie, że zużyte i nieprzydatne nam już do niczego opakowania kartonowe, zarówno z tektury litej, jak i falistej, a także stare czasopisma, gazety, książki, a nawet zeszyty można poddać ponownemu procesowi obróbki i wyprodukować z nich różnego rodzaju artykuły biurowe, papier toaletowy, czasopisma, a nawet zabawki. 

W wielu przypadkach papier, zamiast trafiać do specjalnie przygotowanego kontenera, trafia do odpadów zmieszanych. Dotyczy to przede wszystkim opakowań oklejonych taśmą pakunkową. A wystarczy odkleić taśmę i czyste opakowanie włożyć do kubła z napisem makulatura. 

Co więcej, na tzw. makulaturze można zarobić pewną sumę pieniędzy. Wystarczy oddać ją w specjalnie przeznaczonym do tego punkcie, gdzie odbywa się skup makulatury. Można ją tam dostarczyć osobiście, jednak przy posiadaniu jej większych nakładów firmy oferują własny transport. 

Rynek chiński i jego zmienny popyt na papier

Nie ma wątpliwości co do tego, że ceny papieru na rynku polskim w dużym stopniu uzależnione są od zmiennego popytu na rynku chińskim. Jeszcze przed pandemią koronawirusa Chiny niemal całkowicie ograniczyły skup makulatury, chcąc wdrożyć plan stworzenia własnego systemu recyklingu tego surowca. Niestety wraz z pojawieniem się koronawirusa plany te zostały pokrzyżowane, a po jego wstępnym opanowaniu zapotrzebowanie na papier momentalnie wzrósł. Sytuację tą postanowili wykorzystać producenci z Europy, którzy szturmem zaczęli eksportować surowiec do Chin. 

Wzrost cen papieru – podsumowanie!

Jak obrazuje powyższa sytuacja, nie zanosi się na to, aby ceny papieru i tektury, a tym samym opakowań kartonowych w najbliższych miesiącach zmalały. Co więcej, popyt na tego typu surowiec wciąż rośnie, a to niestety wiąże się z kolejnymi podwyżkami cen. Jedynym słusznym rozwiązaniem zarówno dla producentów, eksporterów, ale także nas samych jest zastosowanie takich rozwiązań, które pozwolą w jak najefektywniejszy sposób wykorzystać ten surowiec.

Jeśli szukasz sprawdzonego producenta opakowań kartonowych, ulotek, wizytówek lub innych artykułów papierniczych, który w szybki, profesjonalny i przede wszystkim przystępny cenowo sposób wykona dla Ciebie zlecenie na tego typu produkty, to skontaktuj się z naszą drukarnią PortaArt. Jesteśmy firmą z Poznania, jednak realizujemy zlecenia na terenie całej Polski. Zapraszamy do współpracy!