Pionki do gier – rodzaje, kształty i materiały

portaart.pl > Drukarnia  > Pionki do gier – rodzaje, kształty i materiały
Pionki Do Gier - Rodzaje, Kształty I Materiały. zdjęcie nr 1

Pionki do gier – rodzaje, kształty i materiały

Granie w gry planszowe to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu ze znajomymi. Imprezy rodzinne i spotkania z przyjaciółmi to najlepsze okazje do gry i rywalizacji w doborowym towarzystwie. Większość gier składa się z podstawowych elementów, takich jak plansza, kości do gry, czy pionki do gier. Jak przyjemna i ekscytująca jest gra, gdy każde posunięcie pionka przybliża nas do zwycięstwa. To właśnie pionki są elementami, które pokazują naszą pozycję w grze w stosunku do innych graczy. Te małe elementy przybierają różnorodne kształty i mogą być wykonane z wielu materiałów, a ich produkcja potrafi być równie fascynująca jak sama rozgrywka. Przekonajcie się Państwo sami jak ciekawy jest świat pionków do gier planszowych.

Zastosowanie pionków do gier

Pionki można spotkać w większości gier planszowych. Najbardziej popularne zastosowanie pionków polega na wykorzystaniu ich w celu oznaczania pozycji graczy w trakcie rozgrywki. Gry planszowe posiadają wiele motywów przewodnich, które są dominującym czynnikiem wpływającym na rodzaj oraz ilość stosowanych elementów, takich jak, karty, kostki, czy pionki.

Przykładowo w grze Monopoly każdy z graczy posiada jeden pionek, który służy wyłącznie do oznaczania jego pozycji podczas rywalizacji o ziemie i nieruchomości. Z kolei tradycyjne szachy są przykładem gry, w której gracze posiadają wiele pionków zróżnicowanych pod względem kształtu, z których każdy ma inne przeznaczenie i właściwości. Kształty, kolory, czy materiały pionków różnią się między poszczególnymi tytułami i zawsze są dopasowane do charakteru danej gry.

Jakie kształty i materiały mogą mieć pionki do gier?

Pionki mogą przybierać różnorodne kształty geometryczne. Od prostych – sześciennych lub walcowatych po skomplikowane – wykonywane zgodnie z indywidualnym projektem klienta. Te małe elementy mogą być zarówno płaskie, jak i przestrzenne. Pionki płaskie są prostsze w produkcji od pionków bryłowych. Najczęściej pionki te są frezowane z drewna, a następnie malowane lub drukowane na tekturze oraz wycinane. Zarówno drewniane pionki do gry, jak i pionki tekturowe są stosunkowo tanie w produkcji, a wdrożenie nowych kształtów zajmuje mało czasu. Dlatego jest to doskonała opcja dla osób chcących stworzyć grę planszową w małym nakładzie przy ograniczonym budżecie.

Chcąc uzyskać bardziej trwałe pionki o skomplikowanych kształtach należy pomyśleć o wykonaniu ich z plastiku. Takie pionki produkuje się w procesie tłoczenia na podstawie indywidualnego projektu – modelu 3D pionka dostarczonego przez klienta. Po dostarczeniu modelu przygotowywana jest forma odpowiadająca kształtowi pionka. Metoda tłoczenia umożliwia wykonywanie bardziej precyzyjnych pionków do gry niż frezowanie i wycinanie. Niezaprzeczalną zaletą tej metody jest możliwość masowej produkcji pionków z odwzorowaniem nawet najmniejszych detali.

Najczęściej spotykane kształty pionków do gier to sześciany, walce, postaci, zwierzęta, pojazdy oraz budowle.

Wymiary pionków do gier

Zazwyczaj pionki do gier mają małe wymiary i nie przekraczają 50 mm, lecz spotykane są również takie, które osiągają ponad metr wysokości, co sprawia, że gracz może bardzo dosłownie “wejść w rozgrywkę”. Doskonałym przykładem dużych plansz oraz pionków są szachy, których rozgrywka przenoszona jest czasami do parków jako element o cechach zarówno ozdobnych, jak i rozrywkowych.

Największa plansza do gry w szachy wpisana do Księgi rekordów Guinnessa została stworzona w Kanadzie i mierzyła 5,89 x 5,89 m. Z kolei król – największy pionek dostosowany do gry na tej planszy mierzył aż 119 cm wysokości.

Produkcja pionków do gier planszowych na zamówienie

Firma Porta Art to producent gier planszowych oraz pionków do gier. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących technologii, lub możliwości produkcji prosimy o bezpośredni kontakt z firmą Portaart.