Pionki do gier – rodzaje, kształty i materiały

portaart.pl > Drukarnia  > Pionki do gier – rodzaje, kształty i materiały
Pionki Do Gier - Rodzaje, Kształty I Materiały. zdjęcie nr 1

Pionki do gier – rodzaje, kształty i materiały

Granie w gry planszowe to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu ze znajomymi. Imprezy rodzinne i spotkania z przyjaciółmi to najlepsze okazje do gry i rywalizacji w doborowym towarzystwie. Większość gier składa się z podstawowych elementów, takich jak plansza, kości do gry, czy pionki do gier. Jak przyjemna i ekscytująca jest gra, gdy każde posunięcie pionka przybliża nas do zwycięstwa. To właśnie pionki są elementami, które pokazują naszą pozycję w grze w stosunku do innych graczy. Te małe elementy przybierają różnorodne kształty i mogą być wykonane z wielu materiałów, a ich produkcja potrafi być równie fascynująca jak sama rozgrywka. Przekonajcie się Państwo sami jak ciekawy jest świat pionków do gier planszowych.

Zastosowanie pionków do gier

Pionki można spotkać w większości gier planszowych. Najbardziej popularne zastosowanie pionków polega na wykorzystaniu ich w celu oznaczania pozycji graczy w trakcie rozgrywki. Gry planszowe posiadają wiele motywów przewodnich, które są dominującym czynnikiem wpływającym na rodzaj oraz ilość stosowanych elementów, takich jak, karty, kostki, czy pionki.

Przykładowo w grze Monopoly każdy z graczy posiada jeden pionek, który służy wyłącznie do oznaczania jego pozycji podczas rywalizacji o ziemie i nieruchomości. Z kolei tradycyjne szachy są przykładem gry, w której gracze posiadają wiele pionków zróżnicowanych pod względem kształtu, z których każdy ma inne przeznaczenie i właściwości. Kształty, kolory, czy materiały pionków różnią się między poszczególnymi tytułami i zawsze są dopasowane do charakteru danej gry.

Jakie kształty i materiały mogą mieć pionki do gier?

Pionki mogą przybierać różnorodne kształty geometryczne. Od prostych – sześciennych lub walcowatych po skomplikowane – wykonywane zgodnie z indywidualnym projektem klienta. Te małe elementy mogą być zarówno płaskie, jak i przestrzenne. Pionki płaskie są prostsze w produkcji od pionków bryłowych. Najczęściej pionki te są frezowane z drewna, a następnie malowane lub drukowane na tekturze oraz wycinane. Zarówno drewniane pionki do gry, jak i pionki tekturowe są stosunkowo tanie w produkcji, a wdrożenie nowych kształtów zajmuje mało czasu. Dlatego jest to doskonała opcja dla osób chcących stworzyć grę planszową w małym nakładzie przy ograniczonym budżecie.

Chcąc uzyskać bardziej trwałe pionki o skomplikowanych kształtach należy pomyśleć o wykonaniu ich z plastiku. Takie pionki produkuje się w procesie tłoczenia na podstawie indywidualnego projektu – modelu 3D pionka dostarczonego przez klienta. Po dostarczeniu modelu przygotowywana jest forma odpowiadająca kształtowi pionka. Metoda tłoczenia umożliwia wykonywanie bardziej precyzyjnych pionków do gry niż frezowanie i wycinanie. Niezaprzeczalną zaletą tej metody jest możliwość masowej produkcji pionków z odwzorowaniem nawet najmniejszych detali.

Najczęściej spotykane kształty pionków do gier to sześciany, walce, postaci, zwierzęta, pojazdy oraz budowle.

Wymiary pionków do gier

Zazwyczaj pionki do gier mają małe wymiary i nie przekraczają 50 mm, lecz spotykane są również takie, które osiągają ponad metr wysokości, co sprawia, że gracz może bardzo dosłownie “wejść w rozgrywkę”. Doskonałym przykładem dużych plansz oraz pionków są szachy, których rozgrywka przenoszona jest czasami do parków jako element o cechach zarówno ozdobnych, jak i rozrywkowych.

Największa plansza do gry w szachy wpisana do Księgi rekordów Guinnessa została stworzona w Kanadzie i mierzyła 5,89 x 5,89 m. Z kolei król – największy pionek dostosowany do gry na tej planszy mierzył aż 119 cm wysokości.

Produkcja pionków do gier planszowych na zamówienie

Firma PortaArt to producent gier planszowych oraz pionków do gier. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących technologii, lub możliwości produkcji prosimy o bezpośredni kontakt z firmą Portaart.