Plakat – substytut obrazów czy gorący trend?

portaart.pl > Drukarnia  > Plakat – substytut obrazów czy gorący trend?
Plakat - Substytut Obrazów Czy Gorący Trend? | Portaart.pl zdjęcie nr 1

Plakat – substytut obrazów czy gorący trend?

Plakaty ścienne coraz chętniej pojawiają się na naszych ścianach i nic w tym dziwnego! Bogactwo barw i wzorów na nich przedstawionych, mnogość motywów i wyjątkowo niska cena sprawiają, że wiele osób urządzających mieszkanie lub pragnących odświeżyć jego wnętrze chętnie sięga po dekoracje tego typu. Jeśli i Ciebie zainteresowały plakaty na ścianę, jednak nie wiesz na co zwrócić uwagę wybierając model do swojego domu koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim kilka informacji dotyczących popularnych wzorów plakatów ściennych i technik stosowanych podczas drukowania plakatów oraz wskazówki jak wyeksponować je na ścianie. Przyjemnej lektury!

Plakat jako element sztuki współczesnej

Jeszcze do niedawna plakaty były wyłącznie elementem reklamy. Widywaliśmy na nich gwiazdy kina i muzyki oraz bohaterów filmowych. Obecnie, choć nadal pełnią swoją pierwotną funkcję, coraz częściej są także elementem dekoracyjnym i zastępują obrazy na ścianach naszych mieszkań.

Szeroki wybór wzorów i motywów obejmujących kompozycje kwiatowe, rośliny, zwierzęta, teksty motywacyjne oraz niecodzienne fotografie ludzi i architektury sprawia, że każdy może wybrać model podkreślający charakter wnętrza swojego mieszkania oraz reprezentujący gust i osobowość domowników. Co więcej, biorąc pod uwagę fakt, że koszt wydrukowania plakatu jest niewielki dużo częściej można pokusić się o zmianę plakatu na nowy niż miałoby to miejsce w przypadku obrazów malowanych na płótnie.

Popularne wzornictwo plakatów

Wybierając wzór plakatu na ścianę swojego mieszkania warto zwrócić uwagę na styl panujący we wnętrzu oraz dominującą w nim kolorystykę. W pomieszczeniach urządzonych w subtelnym stylu boho lub skandynawskim warto powiesić plakat przedstawiający delikatne motywy roślinne lub zwierzęce, natomiast do pomieszczeń w stylu glamour lepiej wybrać taki, na którym umieszczono geometryczne wzory lub kwiaty. Mgliste krajobrazy oraz zdjęcia w sepii świetnie podkreślą surowy charakter męskich kawalerek, natomiast plakaty przedstawiające dmuchawce, baletnice i inne romantyczne motywy będą pięknym uzupełnieniem kobiecych wnętrz.

Plakat ze zdjęcia? Dlaczego nie!

Jeśli zależy Ci na posiadaniu absolutnie niepowtarzalnego, unikatowego plakatu na ścianę zaprojektuj go sam! Niezależnie od tego, czy umieścisz na nim inspirujący Cię cytat, zdjęcie z rodzinnej wycieczki czy rysunek swojego dziecka, projekt ten będzie jedyny w swoim rodzaju i jak nic innego wyrazi Twój styl i osobowość. Plakaty na zamówienie cieszą się dużą popularnością ze względu na przystępną cenę, łatwą dostępność i trwały efekt. Większość drukarni plakatów oferuje możliwość wykonania nawet pojedynczych sztuk plakatów, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwinąć swoją kreatywność i stworzyć swój własny plakat!

Druk solwentowy plakatów

Jedną z najpopularniejszych technik produkcji plakatów na zamówienie jest druk solwentowy. Plakaty wykonane w ten sposób cechują się intensywnym nasyceniem kolorów i odpornością na blaknięcie pod wpływem promieniowania UV. Co więcej, wybierając odpowiednią powłokę zewnętrzną można indywidualnie dopasować efekt do własnych oczekiwań i otrzymać plakat o matowym, satynowym lub połyskliwym wykończeniu. Nie ma również żadnych ograniczeń co do koniecznej ilości plakatów wydrukowanych tą metodą, dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z druku solwentowego i cieszyć się jakością otrzymanego produktu przez długi czas!

Jak wyeksponować plakat na ścianie?

Sprawdzonym sposobem na wyeksponowanie plakatu na ścianie jest oprawienie go w ramę i umieszczenie za szklaną lub wykonaną z plexi szybą. Tak oprawiony plakat nadaje wnętrzu wiele elegancji i szyku, podkreślając wyrafinowany charakter aranżacji na równi z obrazami malowanymi na płótnie. Jeśli natomiast wolisz, aby plakat prezentował się nieco bardziej bezpretensjonalnie zawsze możesz powiesić go na drewnianej listwie lub zwykłych żyłkach.