Plakaty solwentowe – czyli jakie?

portaart.pl > Drukarnia  > Plakaty solwentowe – czyli jakie?
Plakaty Solwentowe - Czyli Jakie? - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Plakaty solwentowe – czyli jakie?

Plakaty to wciąż jedna z najpopularniejszych form obwieszczania informacji społecznych czy eventów i reklamowania produktów, czy usług. Za ich popularnością kryje się łatwe docieranie do odbiorców i korzystna cena wydruku. Plakaty reklamowe jednak różnią się od siebie nie tylko wyglądem i przekazem. Co jeszcze warto wiedzieć o ich produkcji i wykorzystywanych materiałach?

Jak się drukuje plakaty?

Plakaty, tak jak każdy inny druk na papierze, nie jest wykonywany tylko jedną metodą. Cały czas powstają ulepszenia starych metod, które są coraz wydajniejsze — szybsze i tańsze, a maszyny łatwiejsze w obsłudze. Same plakaty można spotkać praktycznie w każdym miejscu publicznym. Dlatego są dostosowywane do panujących wokół warunków. Jedne mogą być wykonane z delikatniejszego papieru, bo będą powieszone za szklaną gablotą w kinie. Z kolei inne wydrukowane plakaty czeka walka z deszczem czy skwarem i promieniami słonecznymi. Nie bez znaczenia jest także nakład, który potrafi mieć niemały wpływ na finalną cenę zamówienia. Spośród najczęściej spotykanych metod drukowania plakatów wyróżnić można:

  • druk solwentowy,
  • druk cyfrowy,
  • druk offsetowy,
  • sitodruk.

Druk solwentowy – co to jest?

Druk solwentowy plakatów przebiega na ploterze atramentowym, jednak zwykłe tusze bazujące na wodzie zamieniono atramentami solwentowymi. Taki zabieg sprawia, że nadruki są trwalsze. Jest to metoda polecana zwłaszcza do plakatów outdoorowych, tusz ten bowiem cechuje się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Tak więc plakaty, mimo upływu czasu, cały czas będą miały wyraźne i soczyste kolorystycznie nadruki.

Kolejnym plusem druku solwentowego plakatów jest możliwość wybrania wielu gatunków podłoża. Mogą to być także materiały, do których nie przylegają tusze na sporządzone na bazie wody. Tak więc zgodnie z potrzebami można wybrać papier lub inne tworzywo. Drukowanie plakatów w Poznaniu umożliwia także wybranie dodatkowej powłoki. Można zdecydować się na mat, połysk, czy nawet satynę, która dodatkowo wzbogaci przekaz plakatu. Chociaż druk solwentowy jest na tyle wytrzymały, że laminowanie i dodatkowe powłoki są jedynie opcjonalne. Średnia żywotność plakatu w warunkach outdoorowych to kilka lat.

Drukowanie plakatów – inne metody

Druk cyfrowy jest polecany przy małych nakładach, gdyż jego przygotowanie zajmuje więcej czasu. Rozwój technologii dąży do uzyskania jak najlepszych efektów druku, jednak jakościowo wciąż lepszy jest druk offsetowy. Jest on też polecany przy wielu kopiach, bo wychodzi korzystniej cenowo od cyfrowego. Jednak ta technologia sprawdza się zwłaszcza we wnętrzach — promienie UV i deszcz nie wpływa na niego najlepiej. Podobnie ma się sitodruk — także korzystny cenowo przy większych nakładach, jednak nie najlepiej znosi zmienne warunki atmosferyczne.

Druk solwentowy plakatów – dlaczego warto?

Przede wszystkim, w naszej drukarni w Poznaniu, druk solwentowy plakatów wykonujemy bez określonego minimalnego nakładu. Jest to wyjątkowo korzystna opcja skierowana dla studentów i uczniów z kierunków plastycznych, artystów czy indywidualnych potrzeb, np. zamówień na prezenty lub do kin studyjnych.

Warto też zaznaczyć, że druk solwentowy plakatów dedykowany jest dla większych formatów, od A3 wzwyż. Wynika to przede wszystkim z mniejszej dokładności, której nie uda się uzyskać z tuszami solwentowymi — pod tym względem tusze na bazie wody zdecydowanie wygrywają. Jednak właśnie przy większych formatach użycie tego gatunku tuszy nie sprawia spadku w jakości wydruku.

Atramenty solwentowe sporządzane są na bazie rozpuszczalników organicznych, przy których lepiej unikać kontaktu ze skórą. Wpływa to korzystnie na trwałość, jednak ekologiczne aspekty mogą zwrócić uwagę ludzi szczególnie dbających o środowisko. Na szczęście można też spotkać eko wersje atramentów solwentowych. Jednak tutaj, niestety, zmiana składu przyczynia się na spadek ich jakości.