Planszówkowy słownik, czyli pojęcia i mechanika gier planszowych

portaart.pl > Drukarnia  > Planszówkowy słownik, czyli pojęcia i mechanika gier planszowych
Planszówkowy Słownik, Czyli Pojęcia I Mechanika Gier Planszowych zdjęcie nr 1

Planszówkowy słownik, czyli pojęcia i mechanika gier planszowych

Zdarzyło Ci się kiedykolwiek wejść na pierwsze lepsze forum dyskusyjne związane z planszówkami? Jeśli tak, to z pewnością pojawiające się tam opisy i określenia były Ci zupełnie obce. Niniejszy artykuł ma na celu nie tylko wprowadzenie Cię do świata pojęć dotyczących planszówek i zwiększenie wiedzy na temat rodzaju gier i mechaniki ich rozgrywek, ale także wyjaśnienie określeń pojawiających się w opisach gier oraz wspomnianych już wyżej dyskusjach.

Najważniejsze pojęcia ze świata gier planszowych

Wydawać by się mogło, że nowoczesna technologia na dobre wyparła z naszego życia tradycyjne formy rozrywki, jak np. gry planszowe. Choć na dłuższą chwilę zrobiło się o nich dość cicho, to obecnie wracają ze zdwojoną siłą. Niezależnie od tego, czy planujesz wybrać tradycyjne planszówki, czy może skorzystać z oferty na gry planszowe na zamówienie, warto zapoznać się kilkoma podstawowymi pojęciami ze świata planszówek. Gwarantujemy, że po przeczytaniu tego artykułu na dobre wejdą one do Twojego słownika.

Rodzaje gier planszowych

Większość dostępnych na rynku gier planszowych można podzielić na dwa główne style – ameritrash i eurogry. Czym różnią się od siebie?

Ameritrash

Ameritrash gatunek gier planszowych wywodzących się z USA. Ich cechą charakterystyczną jest duża złożoność zapewniająca wciągające zaplecze fabularne. To właśnie w tej linii gier odnaleźć można kolorowe plansze, efektowne pionki, czy dużą ilość kości.

Jest to nurt, który stoi gadżetami oraz dynamiczną rozgrywką, w której w wielu przypadkach decyduje losowość zdarzeń. Najbardziej dopasowującym do ameritrash są wszystkie gry planszowe przygodowe, które zapewniają:

  1. bezpośrednią rywalizację pomiędzy graczami,
  2. losowość zdarzeń,
  3. tematyczność,
  4. eliminowanie graczy na poszczególnych etapach.

Eurogry

Eurogry to rodzaj gier planszowych wywodzący się ze Starego Kontynentu, które charakteryzują się względnie prostymi zasadami, stosunkowo krótkim czasem rozgrywki oraz bardzo obniżonym poziomem interakcji pomiędzy zawodnikami. Przebieg rozgrywki w dużej mierze zależy od decyzji gracza, a jej celem jest zdobycie jak największej ilości punktów. jczyzną eurogier są Niemcy, i to właśnie ten kraj wiedzie prym w tej tematyce.

Wartym uwagi jest fakt, że w ostatnim czasie bardzo często dochodzi do sytuacji, w których oba te nurty coraz mocniej się ze sobą przeplatają. W efekcie na półkach w sklepach pojawia się coraz więcej planszówek amerykańskich sięgających po mechaniki znane z euro, zaś te drugie zaskakują coraz lepszą i efektywniejszą stylistyką.

Mechanika gier planszowych – co to takiego?

Mechanika jest podstawowym elementem, na którym opiera się każda gra planszowa. Pozwala w sposób relatywny określić typ rozgrywki, wskazuje zadania, które muszą wykonać gracze, determinuje możliwe strategie rozgrywki oraz określa warunki zwycięstwa. Ilość mechanik jest ograniczona i umiejętne łączenie ich ze sobą oraz wyciąganie z nich unikatowych elementów jest najczęściej kluczem do popularności danej gry planszowej.

Najpopularniejsze mechaniki w grach planszowych:

  1. Action Point Allowance System – to mechanika, która pozwala graczowi na swobodę działań. Każdy z graczy otrzymuje pewną ilość punktów co rundę. Następnie punkty te, może rozdysponować na jakieś akcje w grze, dopóki posiada wystarczającą ich ilość.
  2. Co-operative Play – mechanika, w której gracze grają wspólnie, by osiągnąć konkretny cel.
  3. Hand Management – mechanika ta nagradza graczy, którym uda się zebrać na ręku określone karty w grupach lub sekwencjach. Optymalna sekwencja może się tutaj różnić od pozycji na planszy, kart przeciwników lub posiadanych kart.
  4. Point to Point Movement – mechanika, ta wyznacza pewne punkty, zazwyczaj połączone liniami, po których gracz może się poruszać. Punkty te oznaczają ważne miejsca na mapie i mogą być zajmowane przez figurki lub znaczniki gracza.
  5. Push your luck, press your luck – mechanika charakterystyczna dla gier z dużą losowością. Gracze muszą podjąć ryzyko związane z podejmowanymi ruchami, w celu uzyskania jak największych korzyści.
  6. Roll and move – to najprostsza mechanika gier planszowych. Klasyczne rzucenie kostką i poruszenie się o wskazaną ilość oczek.
  7. Draft – mechanika gier karcianych. Gracze dobierają karty ze wspólnej, ograniczonej puli. Celem jest otrzymanie jak najlepszych kart pozwalających zdobyć przewagę nad rywalami.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu niektóre pojęcia i mechanizmy działania gier planszowych stały się dla was bardziej zrozumiałe.