Plexi wcale nie odchodzi do lamusa!

portaart.pl > Drukarnia  > Plexi wcale nie odchodzi do lamusa!
Plexi - Co To Jest, Jakie Ma Właściwości, Gdzie I Jak Je Stosować? - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Plexi wcale nie odchodzi do lamusa!

Kiedy w branży podniosły się głosy, że złota era plexi już minęła, niespecjalnie udało nam się w to uwierzyć. I mieliśmy rację! To były tylko mrzonki! Materiał plexi ma się bardzo dobrze, a co więcej – znajduje coraz to szersze możliwości zastosowania. Z pleksi można tworzyć przedmioty użytkowe, meble i różnego rodzaju elementy meblowe, artykuły dekoracyjne, gadżety reklamowe, materiały POS… moglibyśmy wymieniać w nieskończoność. Żeby zrozumieć fenomen tego materiału, warto zacząć od początku. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest plexi, branże najczęściej sięgają po pleksi i ten materiał może odmienić Twoje życie. Gotowy? Zaczynamy! 

Właściwości plexi, które musisz znać!

Zacznijmy jednak od początku – pleksa, plexi, pleksi, pleksiglas, szkło akrylowe to nowoczesne tworzywo sztuczne, które do złudzenia imituje szkło. Ma wysoką przezierność, a jednocześnie jest o wiele lżejsze i o wiele bezpieczniejsze w codziennym użytkowaniu. Plexi jest trudno tłukące, stosunkowo sztywne, a co za tym idzie – łatwe do obróbki. Co więcej, w porównaniu do szkła jest jeszcze o wiele tańsze. Ze względu na swoje właściwości, druk na plexi daje bardzo szerokie pole zastosowania.

Niesłabnąca miłość do pleksi wśród bardzo wielu branż bierze się właśnie z jego wyjątkowych właściwości. Bo te, które wymieniliśmy powyżej wcale nie zamykają listy zalet pleksi. Należy jeszcze dodać, że materiał plastik jest odporny na promieniowanie UV. Produkty wykonane z pleksi możemy bez najmniejszego problemu wystawiać na słońce – materiał nie żółknie ani nie zmętnieje. No chyba, że temperatura sięgałby powyżej 80 stopni Celsjusza 😊

Co więcej, plexi jest materiałem bardzo wdzięcznym do obróbki. Wykazuje właściwości termoplastyczne, co sprawia, że plexi można docinać na wymiar, a także nawiercać, grawerować czy frezować.

Warto jeszcze podkreślić, że pleksi może być bez ograniczeń oklejane i zadrukowywane, co w połączeniu z fotograficzną jakością grafik zadruku UV daje naprawdę oszałamiające efekty!

Plexi – jakie ma zastosowanie?

Zastosowanie pleksi jest bardzo szerokie. Szczególnie często wykorzystywana jest w branżach:

  • produkcji gadżetów – breloki z pleksi czy tabliczki z pleksi są spotykane niemal na każdym kroku!
  • produkcji mebli i konstrukcji – pleksi pozwala na stworzenie bardzo eleganckich (a zarazem solidnych i bezpiecznych) półek, szaf, stanowisk recepcyjnych czy stanowisk eventowych i lad. nowoczesne lady, stanowiska recepcyjne, czy boksy eventowe / stanowiska na targi.
  • produkcji dodatków do wnętrz i przedmiotów codziennego użytku – ogromnym powodzeniem cieszą się bezpieczne i lekkie antyramach z plexi, ozdobne figurki, statuetki i postacie, organizery, a także „lustra” z pleksi (zwłaszcza przy aranżacji pokoi dziecięcych).  

Jednak bez wątpienia z materiału pleksi korzysta przede wszystkim branża reklamowa i marketingowa, czyli producenci i użytkownicy materiałów POS.

Gdzie można zastosować plexi?

  • przy produkcji tablic – dużych i małych,
  • przy produkcji stojaków, displayów, standów,
  • przy produkcji szyldów reklamowych – zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych,
  • przy produkcji liter przestrzennych, liter płaskich i liter do podświetlania – te ostatnie bardzo często można spotkać w najnowszych i najnowocześniejszych biurowcach!

Druk na pleksi – podsumowanie

Pleksi to nowoczesne tworzywo sztuczne, które jest eleganckie i bardzo uniwersalne. Pleksi charakteryzuje się wysoką przeziernością, bezpieczeństwem użytkowania i bardzo dużą wytrzymałością. Kiedy dodamy do tego niską wagę, termo elastyczność i swobodę obróbki otrzymujemy materiał wręcz idealny! I najważniejsze – wysokojakościowy druk UV na pleksi, który daje fotograficzną wręcz jakość wydruku sprawia, że możliwości zastosowania tego materiału wydają się nie mieć końca! Kto mógł pomyśleć, że czasy świetności minęły? Przecież to absolutnie niemożliwie! Złota era pleksi nadal trwa! I…niech trwa jak najdłużej – chcemy cieszyć oko przepięknymi wyrobami z pleksi.