Plotery tnące – wszystko co chcesz wiedzieć, ale boisz się zapytać
Plotery to urządzenia, które większość osób kojarzy z branżą poligraficzną. Te komputerowe urządzenia peryferyjne są jednak na szeroką skalę wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości. Przy użyciu ploterów można drukować, grawerować lub wycinać wzory w różnych materiałach – gładkich, sztywnych, elastycznych. Jak działają nowoczesne plotery tnące? Jak są zbudowane? Co dokładnie można robić za ich pomocą? Odpowiadamy na wszystkie pytania – zapraszamy do artykułu.
Ploter tnący – co to jest? Poznaj budowę i ploterów
Co to jest ploter tnący? Zgodnie z definicją możemy przeczytać, że ploter tnący to „urządzenie tnące sterowane komputerowo, które służy do nacinania lub wycinania kształtów w arkuszach miękkich materiałów. Ploter tnący działa na zasadzie głowicy wyposażonej w ostrze, która przesuwa się nad powierzchnią wycinanego materiału.”.
Jak zbudowany jest ploter tnący? W jego budowie wyróżniamy:
· układ sterujący,
· zespół mocowania i przesuwu materiału,
· głowicę z ostrzem/ostrzami.
Wszystkie zadania, które wykonuje ploter tnący są programowane i sterowane komputerowo.
Rodzaje ploterów
Jak wspomnieliśmy, można wyróżnić kilka rodzajów ploterów, nie tylko plotery tnące. Plotery dzielimy m.in. ze względu na:
· budowę,
· sposób prowadzenia opracowywanego materiału,
· zastosowanie urządzenia.
Plotery można także podzielić ze względu na prowadzenie materiału. W tej kategorii możemy wyróżnić plotery płaskie i plotery rolowe. Te pierwsze służą głównie do opracowywania materiałów sztywnych jak np. pleksi – zadrukowywania, frezowania, grawerowania i wycinania materiałów. Przy pomocy ploterów rolowych, zwanych też bębnowymi, jesteśmy w stanie wykonywać m.in. nadruki na papierze i foliach.
Główny podział dotyczy jednak zastosowania ploterów, w tej grupie znajdziemy:
· plotery drukujące,
· plotery grawerujące – służące do wykonywania grawerów,
· plotery termiczne i frezujące – służące np. do tworzenia produktów 3D,
· plotery tnące – służące do wycinania kształtów w materiałach miękkich,
· plotery laserowe – służące do grawerowania, nacinania i wycinania kształtów w materiałach miękkich i twardych.
Skąd tak duża popularność ploterów tnących?
Plotery tnące znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w branży poligraficznej, ale również w odzieżowej. Są także szeroko wykorzystywane w druku materiałów reklamowych, m.in. do wycinania w folii samoprzylepnej liter bądź innych kształtów.
Do obsługi ploterów wykorzystuje się programy komputerowe, przy pomocy których wprowadza się do plotera wzór, jaki ma zostać wycięty w materiale. Co istotne, po zamianie ostrzy na pisaki, plotery można wykorzystać również do tworzenia grafiki wektorowej.
Plotery tnące wyróżnia także bardzo dużą precyzję cięcia, a co za tym idzie możliwość uzyskiwania powtarzalnych wzorów w krótkim czasie. Jak wspomnieliśmy, plotery tnące obsługuje się przy użyciu programu komputerowego, który jest kompatybilny z danym urządzeniem. Niektóre z ploterów współpracują z również z popularnymi programami graficznymi.
Co istotne, ploterów tnących można używać nie tylko jako samodzielnych urządzeń, można również je łączyć z ploterami drukującymi.
Gdzie wykorzystuje się plotery?
Plotery tnące są urządzeniami o uniwersalnym zastosowaniu, dlatego mogą być używane w różnych branżach. Plotery tnące są wyjątkowo przydatne w branży reklamowej. Dzięki nowoczesnym ploterem można wyciąć nawet najbardziej skomplikowane kształty, stąd bardzo często wykorzystuje się te urządzenia przy druku materiałów reklamowych.
Co można wyciąć za pomocą ploterów tnących? M.in.:
· litery,
· napisy
· szyldy
Wzory wycinane przy użyciu ploterów wykorzystywane są np. do oklejania witryn sklepowych, aut firmowych czy banerów reklamowych. To nadal nie wszystko. Wycinanie ploterowe pozwala również na wykonanie bardziej skomplikowanych wzorów. W tym wypadku są one najczęściej wykrywane w specjalnej folii przeznaczonej do nadruku na tekstyliach. Popularne gadżety firmowe, jak długopisy, T-shirty czy kubki z logo firmy są tworzone właśnie przy użyciu plotera tnącego!