Poker — gra karciana, która podbiła świat

portaart.pl > Drukarnia  > Poker — gra karciana, która podbiła świat
Jak Grać W Pokera? Wszystko, Co Musisz Wiedzieć O Najpopularniejszej Grze Karcianej zdjęcie nr 1

Poker — gra karciana, która podbiła świat

Poker — gra karciana, która wciąga i czasem wręcz trudno jest powiedzieć “basta” i zrezygnować z kolejnej rozgrywki. Jedni grają w nią amatorsko, wyłącznie dla przyjemności, inni rywalizują w profesjonalnych rozgrywkach, turniejach, w których chodzi nie tylko o samą wygraną, ale również wiążącą się z tym nagrodą. Choć dla początkujących zasady gry w pokera nie od razu mogą być tak oczywiste, jakby się to mogło wydawać, to jednak po kilku rozdaniach stają się one znacznie bardziej zrozumiałe.

W tym wpisie zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące gry w pokera. Dzięki temu każdy rozpoczynający swoją przygodę z pokerem będzie mógł lepiej zrozumieć tę grę oraz szybciej wdrożyć się w rozgrywki. Serdecznie zapraszamy!

Jak grać w pokera — układ kart i zasady gry

To, że istnieje taka gra jak poker wiedzą chyba wszyscy — zarówno starsi, jak i młodsi miłośnicy gier karcianych. Niestety, to jak grać w pokera, nie jest już tak oczywiste, jak sama znajomość gry. Wymaga ona bowiem od gracza umiejętności, takich jak strategiczne myślenie, prowadzenie sprawnych obliczeń matematycznych, dokładnej obserwacji, czytanie przeciwników, ale także odrobiny szczęścia. Ponadto ważną rolę odgrywają tutaj również elementy do gry, w tym karty i żetony do pokera, a nawet specjalnie przystosowany stół.

Układ kart w pokerze

Dla początkujących graczy poker może wydawać się skomplikowany, ale w rzeczywistości zrozumienie zasad gry może być relatywnie proste. Najważniejszą kwestią jest układ kart w pokerze, który w kolejności od najniższego do najwyższego, wygląda następująco:

 1. Najwyższa karta — gdy nikt nie ma innej kombinacji, wygrywa gracz z najwyższą kartą.
 2. Para — sa to dwie karty o takim samym nominale.
 3. Dwie pary — dwie pary kart.
 4. Trójka — są to trzy karty o takim samym nominale.
 5. Strit — pięć kolejnych kart, które nie są w jednym kolorze.
 6. Kolor — pięć kart w jednym kolorze.
 7. Full — trzy karty o tym samym nominale i para.
 8. Kareta — to cztery karty o tym samym nominale.
 9. Poker — to pięć kolejnych kart występujących w jednym kolorze.
 10. Royal flush — pięć kolejnych kart od dziesiątki do asa w jednym kolorze.

Warto zauważyć, że karty w pokerze są hierarchiczne, czyli as jest tutaj najwyższą kartą, zaś dwójka jest karta najniższą. W przypadku strita as może służyć jako karta najwyższa, lub najniższa, co oznacza, że strit może być ułożony od asa do piątki lub od dziesiątki do asa.

Zasady gry w pokera

Gra w pokera może odbywać się w różnych wariantach, ale zasadniczo zawsze opiera się na hierarchii układów kart, o której wspominaliśmy kilka zdań wyżej. W grach amatorskich chodzi o dobrą zabawę, w grach profesjonalnych liczą się pieniądze i uznanie. Niemniej zasady gry w pokera są podobne zarówno dla wersji amatorskiej, jak i profesjonalnej:

 1. Pierwszym krokiem jest ustalenie, kto będzie rozdającym. Może się to odbyć przez losowanie lub wybór graczy.
 2. Następnie każdy gracz otrzymuje dwie karty, których nie pokazuje innym graczom.
 3. Po otrzymaniu kart gracze wykonują pierwsze ruchy — mogą spasować, sprawdzić lub postawić zakład.
 4. Po pierwszej rundzie zakładów, na stole odkrywane są trzy karty. Każdy gracz może wykorzystać te karty, aby stworzyć swoją najlepszą kombinację kart.
 5. Po tym etapie następuje kolejna runda zakładów, zaczynając od gracza z lewej strony rozdającego.
 6. Następnie na stole odkrywana jest czwarta karta, po której następuje kolejna runda zakładów.
 7. Na końcu rozgrywki, na stole odkrywana jest piąta i ostatnia karta, po której odbywa się ostatnia runda zakładów.
 8. Gracze, którzy zostali w grze, muszą pokazać swoje karty i porównać je ze sobą. Gracz, który ma najwyższą kombinację kart, wygrywa pulę.

Choć poker początkowo może wydawać się trudną do opanowania grą karcianą, to w rzeczywistości już kilka poprowadzonych rozgrywek pozwala nam lepiej zgłębić i zrozumieć jej zasady.