Powrót do klasyki, czyli wspominamy grę Makao

portaart.pl > Drukarnia  > Powrót do klasyki, czyli wspominamy grę Makao
Powrót Do Klasyki, Czyli Wspominamy Grę Makao zdjęcie nr 1

Powrót do klasyki, czyli wspominamy grę Makao

Gry karciane niezmiennie od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Zapewniają odpowiednią dawkę rozrywki zarówno w gronie rodzinnym, jak i przyjaciół. Jedną z najbardziej kultowych pozycji na liście gier karcianych jest Makao. Jak się w nią gra? Jakie są zasady gry Makao? Ile osób może zasiąść do rozgrywek? O tym, przeczytasz w naszym wpisie.

Czym jest gra Makao?

Makao to jedna z najpopularniejszych towarzyskich gier karcianych, która dla znacznej części osób czytających ten wpis, znana jest zapewne od najmłodszych lat. Do rozgrywek przystąpić mogą już dwie osoby, nie trzeba zatem kompletować dużej ekipy, aby zagwarantować sobie doskonałą formę rozrywki. Jeśli chodzi o maksymalną liczbę graczy, to tutaj nie ma ściśle określonych reguł — im więcej, tym lepiej. Niemniej zakłada się, że przy rozgrywkach prowadzonych za pomocą jednej talii kart (52 karty), nie powinno brać udziału więcej niż cztery osoby. Jeśli grupa chętnych do gry w Makao jest większa, należy dobrać kolejne karty do gry, a dokładniej całą talię kart.

Zasady gry w Makao różnią się w zależności od regionu, w którym prowadzone są rozgrywki. Najczęściej w Makao stosowane są różnego rodzaju kombinacje, w zależności od regionu występują również różnice w funkcji niektórych kart. To, co jednak nie powinno nikogo dziwić to fakt, że ogólna instrukcja do gry pozostaje taka sama. Makao jest grą o średniozaawansowanym poziomie trudności, dlatego mogą grać w nią nie tylko dorośli, ale także dzieci, mniej więcej od 8 roku życia.

Makao i po Makale! Czyli o tym, jak grać w Makao

Chociaż spotkać się możemy z wieloma odmianami gry w Makao, to tak jak już wspomnieliśmy, podstawowe zasady gry oraz jej cel pozostają takie same.

Celem gry jest pozbycie się wszystkich trzymanych w dłoni kart. Każdy z graczy otrzymuje na początek 5 kart, a pozostałe karty tworzą stos pozostawiony na stole. Pierwszą kartę pobraną ze stosu odkrywa się figurą do góry, a do niej zgodnie z ruchem wskazówek zegara każdy z graczy dokłada pasującą kartę ze swojej puli. Osoby, które nie mogą dopasować żadnej karty, biorą jedną z leżącego na stole stosu. W sytuacji, gdy w wyłożonej na stole talii zabraknie kart, należy przetasować wszystkie ze stosu poza tą na samej górze. Rozgrywkę w Makao wygrywa ta osoba, która pozbyła się kart jako pierwsza, a pozostali gracze walczą o kolejne miejsca. Gra kończy się w momencie, gdy wszyscy wyłożą swoje karty, poza jedną ostatnią osobą.

Zasady gry w Makao w uproszczeniu

  1. Gracz, który ma kolej, może wyłożyć jedną lub więcej kart o takim samym nominale, wyższym, lub niższym.
  2. Gracz może również wyłożyć karty o tym samym nominale co karta z góry stosu lub karta joker.
  3. Joker może być użycie jako dowolna karta.
  4. W grze występują karty specjalne: As, Król, Dama, Walet i Dziesiątka. As może być użyty jako karta o nominale 1 lub 14, Król jako karta o nominale 13, Dama jako karta o nominale 12, a Walet jako karta o nominale 11.
  5. Gracz, który nie może lub nie chce wyłożyć żadnej karty, musi pobrać jedną kartę ze stosu. Jeśli ta karta pasuje, gracz może ją wyłożyć od razu.
  6. Gracz, który wyłożył ostatnią kartę z ręki, wygrywa grę.

Dodatkowe zasady gry w Makao:

  1. Gracz, który wyłożył 4 karty o tym samym nominale, może pobrać z talii piątą kartę i kontynuować swoją turę.
  2. Gracz, który wyłożył dwie karty o tym samym nominale, może poprosić innego gracza o danie mu jednej karty o tym samym nominale, którą ten gracz ma na ręce. Gracz, który wyłożył kartę o nominale 2 lub 10, może poprosić innego gracza o danie mu dwóch kart.

 

Wbrew pozorom Makao to dość prosta gra karciana, w którą można szybko nauczyć się grać. Wymaga ona jednak umiejętności planowania i taktyki, a także odrobiny szczęścia.

Zaprojektuj własne karty do gry

PortaArt jest producentem gier karcianych i planszówek. Drukujemy karty wysokiej jakości według pomysłu klienta. Sprawdź jak łatwo można u nas zamówić personalizowane karty do gry w Makao i nie tylko!