Powrót do przeszłości, czyli najlepsze gry planszowe z lat 90. XX wieku

portaart.pl > Drukarnia  > Powrót do przeszłości, czyli najlepsze gry planszowe z lat 90. XX wieku
Powrót Do Przeszłości, Czyli Najlepsze Gry Planszowe Z Lat 90. Xx Wieku - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Powrót do przeszłości, czyli najlepsze gry planszowe z lat 90. XX wieku

Lata 90. to z pewnością czas wielu reformacji. W tych latach szczególnie mocno rozwinął się rynek planszówek, w które grano zarówno przy okazji spotkań towarzyskich, jak i w gronie rodziny. I choć ówczesne gry różniły się od współczesnych przede wszystkim grafiką i sposobem wykonania, to jednak to, co pozostało niezmienne, to fakt, że planszówki zarówno te z lat 90, jak i teraźniejsze wcale nie straciły na popularności. Wręcz przeciwnie — popularne gry planszowe ponownie wracają do łask, a elementy gier planszowych prezentują zupełnie nową, unowocześnioną formułę.

Najlepsze gry planszowe  z lat 90. — kilka ciekawych propozycji

Jeśli są wśród naszych odbiorców osoby wychowywane w latach 90., to z pewnością pamiętają kultowe tytuły planszówek które, choć teraz niekoniecznie muszą zachwycać swoim wykonaniem, to jak na tamte czasy, stanowiły szczyt marzeń wielu osób. Na przełomie całej dekady wyszło co najmniej kilka świetnych tytułów, które stanowiły doskonałą formę rozrywki zarówno dla całych rodzin, jak i grup towarzyskich. Zobaczmy zatem, jakie gry planszowe były popularne na przełomie lat 90.

Wieża Króla Czarodzieja

Grę planszową Wieża Króla Czarodzieja można uznać za pierwszą prawdziwą grę planszową z dziedziny fantasy. Jej premiera miała miejsce w 1993 roku i co ważne, już od samego początku istnienia na rynku wzbudziła niemałe zainteresowanie. Choć większość elementów wykonana była z plastiku, to jak na standardy lat 90. była dość efektowna. 

Wieża Króla Czarodzieja to gra fantasy. Zadaniem uczestników  było stoczenie pojedynku oraz dotarcie do wieży, w której kryła się magia sprawiająca, że ​​jeden czarodziej jest górujący nad wszystkimi innymi. Jej magiczna Moc Przemiany sprawiała, że stwór wchodzący do wieży mógł ją opuścić jako zupełnie odmieniona postać.

Catan (osadnicy z Catanu)

Catan (osadnicy z Catanu to gra planszowa, której premiera miała miejsce w 1995 roku. Szturmem podbiła ona serca miłośników gier planszowych  na całym świecie, czego dowodem może być wielomilionowy nakład sprzedanych egzemplarzy. Jest to wspaniała propozycja gry ekonomicznej, która uczy nie tylko strategicznego myślenia, ale także zarządzania pieniędzmi. W tej grze najmłodsi poznają definicję i znaczenie słowa popyt i podaż oraz zostaną wprowadzeni do świata inwestycji. Dorośli zaś mogą spędzić miło czas na budowaniu własnego imperium, wykorzystując w tym celu własne umiejętności strategiczne. W tej grze z pewnością przyda się  odrobina sprytu, przebiegłości oraz umiejętności negocjacyjne.

Imperium Zmierzchu

W 1997 roku, czyli zaledwie  2 lata po fenomenalnym wejściu na rynek gry planszowej Catana pojawiła się pierwsza edycja nieco kosmicznej gry Imperium Zmierzchu. I niewiele brakowało, by planszówka ta nie ujrzała światła dziennego, a jej wydawca z pewnością nie zajmowałby tak znaczącego miejsca na liście najpopularniejszych gier planszowych ostatnich kilku dekad. 

Inspiracją do stworzenia gry planszowej Imperium Zmierzchu (Twilight Imperium)  była ciesząca się w tamtym czasie, a dziś wręcz legendarna gra Master of Orion. Twilight jest w dużej mierze jej wierną adaptacją. Motywem przewodnim gry Imperium Zmierzchu jest budowanie gwiezdnych cywilizacji. Gracze mają za zadanie wcielić się w starożytne, międzygwiezdne kultury. Za pomocą handlu, dyplomacji, postępów technologicznych i konfliktów zbrojnych muszą oni dążyć do szerzenia swojego przywództwa oraz przejęcia władzy na imperialnym tronie, znajdującym się na centralnej planecie Mecatol Rex.