Puzzle – rozrywka również dla dorosłych

portaart.pl > Drukarnia  > Puzzle – rozrywka również dla dorosłych
Puzzle - Rozrywka Również Dla Dorosłych zdjęcie nr 1

Puzzle – rozrywka również dla dorosłych

Układanie puzzli to jedna z ponadczasowych rozrywek, która może wciągnąć na długie godziny, niezależnie od wieku. Chociaż wielu osobom puzzle przywołują głównie wspomnienia z dzieciństwa, to jednak nie warto się ograniczać tylko do tego. Puzzle dla dorosłych są tak samo wciągające, jak te, które godzinami układaliśmy za dzieciaka. 

Jak na puzzle patrzą dorośli?

Aktualnie puzzle to nie tylko pocztówkowe, opatrzone widoki lub łatwe w ułożeniu bajkowe postacie dla dzieci. Na rynku można znaleźć różne oryginalne puzzle dla dorosłych, jak układanki 3D czy puzzle z dziełami sztuki i nowoczesnymi grafikami, które aż się chce powiesić na ścianie w salonie. Różnią się one również liczbą i skomplikowaniem kawałków do ułożenia- zaczynają się od 100 sztuk, a kończą nawet na kilkunastu tysiącach. Podstawową korzyścią z opisywanej rozrywki jest przede wszystkim relaks i czas spędzony offline, najczęściej z rodziną lub przyjaciółmi. Puzzle dla dorosłych niosą za sobą o wiele więcej profitów, niż wspomniane podtrzymywanie więzi i dobra zabawa. Jakie jeszcze zalety kryją się za układaniem puzzli?

Zalety układania puzzli

O tym, że puzzle świetnie sprawdzają się jako rozwojowa zabawa dla małych dzieci, wiemy już doskonale. A jakich korzyści z ich układania mogą doświadczyć dorośli? Przede wszystkim aktywne i regularne układanie puzzli stymuluje jednocześnie obie półkule mózgu do pracy. Dla prawidłowego rozwoju tego narządu istotne jest, aby skupić się na rozwoju obu półkul. Przeciwległe półkule mózgu odpowiadają za zupełnie inne działania i zadania. Prawa półkula jest aktywna podczas działań kreatywnych i emocjonalnych. Natomiast lewa odpowiada głównie za działania logiczne, matematyczne i werbalne.

Podczas układania puzzli następuje jednoczesne zwiększenie aktywności obu półkul naszego mózgu. Idą za tym ogromne korzyści. Zwiększa się koncentracja oraz rozwija kreatywność. Dodatkowo ćwiczymy i wyostrzamy nasz zmysł wzroku, wytrwale szukając jednego elementu spośród tysiąca, który będzie pasował do układanki.

Puzzle są porównywalne do medytacji. Zwiększają spokój oraz wprowadzają ciszę w umyśle. Układając puzzle,  jesteśmy skupieni na tym samym obrazie przez dłuższy czas. Nasz mózg jest skoncentrowany w głównej mierze na jego wizualizacji i wyklucza wszystko inne wokół. Właśnie ten stan można porównać do medytowania.

Kolejną korzyścią, jaką niosą za sobą puzzle dla dorosłych, jest łatwiejsze zapamiętywanie i poprawa tak zwanej jasności umysłu. Dzięki temu będziemy w stanie szybciej i łatwiej rozprawić się z uciążliwym dotąd dla nas problemem, którego doświadczamy w codziennym życiu.

Oryginalne puzzle dla dorosłych

Na początku artykułu wspominaliśmy o dużej różnorodności puzzli, które są dostępne na rynku. Od prostych do ułożenia obrazków z małą ilością elementów, przez coraz bardziej skomplikowane, po wielotysięczne mozaiki lub puzzle 3D, które zapewnią rozrywkę na wiele wieczorów nawet tym najbardziej wymagającym weteranom układania puzzli. Jeśli chcemy być bardzo oryginalni i posiadać w swojej kolekcji puzzle, jakich nie ma nikt inny lub podarować komuś spersonalizowany prezent, polecamy spersonalizowane puzzle na zamówienie. Z dowolnego zdjęcia lub grafiki można otrzymać układankę o różnej liczbie elementów i poziomie skomplikowania, w zależności od potrzeby.

Układając puzzle z naszym ulubionym motywem graficznym lub zdjęciem, jesteśmy bardziej zmotywowani i ostatecznie czerpiemy większą radość z procesu docierania do efektu końcowego.

Dla estetów i miłośników dobrego designu spersonalizowane puzzle na zamówienie mogą być nie tylko dobrą zabawą podczas układania, której elementy znikną później w pudełku schowanym na dnie szafy, ale również ozdobą wnętrza. Ułożone puzzle można oprawić w ramkę i powiesić w pokoju, traktując je jako element wystroju wnętrza.