Techniki druku – kiedy zdecydować się na druk offsetowy?

portaart.pl > Drukarnia  > Techniki druku – kiedy zdecydować się na druk offsetowy?
Techniki Druku - Kiedy Zdecydować Się Na Druk Offsetowy? - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Techniki druku – kiedy zdecydować się na druk offsetowy?

Zmierzając do drukarni celem wydrukowania paru stron A4, nie myślimy za bardzo o użytej technologii, jakości papieru czy tuszu. Sprawa ma się jednak zupełnie inaczej przy wydrukach wielkopowierzchniowych czy wizytówkach, które mają zachwycać nie tylko przekazem, ale też intensywnymi barwami i jakością. Wśród gąszczu terminologii niełatwo się pogubić, więc warto znać podstawowe pojęcia.

Najpopularniejsza technika drukowania

Dbająca o swoich klientów drukarnia w Poznaniu, czy innym mieście, wie, że użyta technika druku jest zależna od wielu czynników. Dlatego pomaga swoim klientom dobrać taką, która pozwoli uzyskać zamierzony efekt. Wybór techniki jest zależny zwłaszcza od:

  • ilości odbitek,
  • materiału,
  • warunków atmosferycznych,
  • formatu.

Wśród podstawowych technik druku znajduje się druk płaski. Matryca drukująca jest tutaj równa, jednak i tę metodę można rozróżnić na bezpośrednią i pośrednią. Ta pierwsza wyróżnia się tym, że forma drukowa i podłoże drukowane się stykają, z kolei w drugiej pomiędzy nimi znajduje się jeszcze element pośredniczący.

Do metody bezpośredniej zalicza się m.in. światłodruk. Jej główną wadą jest nietrwałość, dlatego rzadko się jej używa. Jednak ma spory atut, dla którego jest cały czas w użyciu, zwłaszcza przez artystów. Światłodruki są niezwykle realistyczne, bo nie mają rastra.

Współcześnie przemysł poligraficzny i graficzny zdecydowanie opiera się na metodzie pośredniej, której przedstawicielem jest druk offsetowy. Poznań także jest miejscem, gdzie można z jego pomocą wydrukować wiele gadżetów czy plakatów.

Druk offsetowy – charakterystyka

Jako technika druku płaskiego, działa na zasadzie odpychających się czynników — jeden jest drukujący, a drugi niedrukujący. Aluminiowa matryca jest tutaj zamontowana na stalowym cylindrze formowym. Następnie znajdująca się w nim forma drukowa zostaje unieruchomiona. Za pomocą obciągu gumowego, którym jest pokryty bęben, farba jest przenoszona na papier. Cylinder ma też drugą funkcję — swoim ciężarem dociska elementy, co usprawnia proces, a także wpływa korzystnie na jakość całego druku.

Sam proces druku offsetowego nie jest skomplikowany, jednak kluczową rolę odgrywają tu odpowiednio dobrane farby.

Druk offsetowy – zastosowanie

Sam druk offsetowy także należy rozróżnić na druk arkuszowy i zwojowy. Pierwszą metodę cechuje użycie farb o wysokim poziom lepkości. Utrwalane są dzięki wsiąkaniu i polimeryzacji (małe cząsteczki — monomery — podczas reakcji chemicznej łączą się, tworząc cząstki polimerów). W niektórych przypadkach używane są także farby hybrydowe i UV, u których polimeryzacja przebiega za pomocą nadfioletu.

Offsetowy druk zwojowy ma już farby o zdecydowanie mniejszej lepkości, a sam dzieli się na offset „na zimno”, w którym farba wsiąka w papier i „na gorąco”. Tutaj farba oprócz wsiąkania w papier jest także odparowywana w wysokiej temperaturze w tunelu suszącym. Metody drukowania, kolejno „coldset” i „heatset”, są używane przy różnych rodzajach i jakości papieru. Ten pierwszy używany jest przy tańszych drukach, szczególnie przy gazetach i czasopismach, które cechują się masowym nakładem. Z kolei po offset na gorąco sięgają drukarnie i wydawnictwa przy mniej masowych nakładach, do których używają papier kredowy czy kalandrowy.

Kiedy warto zastosować druk offsetowy?

Jednym z głównych konkurentów druku offsetowego jest druk cyfrowy. Poznań nie jest wyjątkiem od tego trendu — w końcu ten rodzaj wydruku pozwala na personalizację każdej sztuki wydruku, co jest wykorzystywane np. przy tworzeniu zaproszeń imiennych. Jednak wiąże się to ze znacznie dłuższym czasem przygotowywania do druku, a to z kolei wiąże się ze wzrostem ceny. Dlatego przy wielu kopiach jednego projektu druk offsetowy wygrywa. Im większy nakład, tym mniejsza jest kwota wykonania poszczególnego egzemplarza. Pozwala na szybsze wydruki przy jednakowej bardzo wysokiej jakości produktu końcowego.