Wycinanie laserowe – 5 ciekawostek, które musisz znać

portaart.pl > Drukarnia  > Wycinanie laserowe – 5 ciekawostek, które musisz znać
Wycinanie Laserowe – 5 Ciekawostek, Które Musisz Znać zdjęcie nr 1

Wycinanie laserowe – 5 ciekawostek, które musisz znać

Trudno sobie wyobrazić żeby wiązka światła mogła przeciąć gruby kawałek drewna lub nawet stal. Jednak technologia laserowa dzięki dużej mocy wiązki światła uzyskiwanej poprzez odpowiednie jego skupienie jest w stanie tego dokonać. Technologia cięcia laserem umożliwia bardzo precyzyjne wycinanie określonych kształtów. Wycinanie laserowe wykorzystywane jest do tworzenia różnorodnych materiałów promocyjnych i marketingowych, takich jak tabliczki z logo i akcesoria rozdawane klientom. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi cięcia laserem zaprezentowanymi w tym artykule.

Od czego wzięła się nazwa laser?

Nazwa laser wywodzi się od angielskiego sformułowania “Light Amplification By Stimulated Emission of Radiation”, co można przetłumaczyć jako wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania.

Wycinanie laserowe obecne w przemyśle od ponad 50 lat

Pomimo tego, że technologia laserowa kojarzy się jako bardzo zaawansowany i nowoczesny proces jest obecna w środowisku naukowym już od połowy lat pięćdziesiątych. Co ciekawe już w 1917 roku Albert Einstein opracował teorię promieniowania wymuszonego, które jest podstawą funkcjonowania laserów.

Czy laser przetnie wszystko?

W ostatniej dekadzie doszło do wielu przełomowych odkryć i rozwoju technologii. Obecnie cięcie laserowe wykorzystywane jest do ponad 25000 różnych zastosowań. Wiązka laserowa jest w stanie przeciąć różnorodne materiały, takie jak papier, drewno, tkaniny, tworzywa sztuczne, czy metal. Najczęściej wykorzystywany jest laser CO2 , który świetnie radzi sobie z cięciem stali, tytanu, niklu oraz aluminium.

Powstało wiele różnych rodzajów laserów, których podział przedstawia się następująco w zależności od kryterium:

  • ośrodek czynny: gazowe, na ciele stałym, na cieczy, półprzewodnikowe,
  • zastosowanie: do produkcji półprzewodnikowych układów scalonych, w stomatologii i dermatologii, do cięcia i spawania,
  • moc wiązki laserowej:
    • lasery małej mocy: od 1 do 6 mW; używane we wskaźnikach laserowych i drukarkach,
    • średniej mocy: do 500mW,
    • dużej mocy: OD 500 mW do 10 kW; stosowane do cięcia i spawania.

Ogniskowa lasera wpływa na jakość cięcia

Soczewka lasera o krótkiej ogniskowej bardzo dobrze nadaje się do cięcia elementów o małej grubości, takich jak blachy. Taka ogniskowa w połączeniu z cienkim elementem ciętym pozwala na utworzenie bardzo skupionej wiązki światła laserowego, dzięki czemu proces cięcia może ulec skróceniu, a jakość cięcia pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

Z kolei zastosowanie takiej samej – krótkiej ogniskowej do cięcia grubych przedmiotów skutkuje pogorszeniem jakości ciętych krawędzi dlatego lepiej jest zastosować w ich przypadku długą ogniskową, która zapobiega występowaniu tych problemów.

Wpływ ośrodka czynnego na proces cięcia laserem

Podczas procesu cięcia laserem wiązka laserowa nagrzewa obrabiany materiał, z kolei gaz służy do usunięcia stopionego materiału. Do tego celu używa się trzech gazów: powietrze, tlen oraz azot. Należy szczególną uwagę zwrócić na czystość stosowanych gazów tak, aby proces cięcia przebiegał bezproblemowo. Zanieczyszczony gaz może utrudnić proces cięcia lub całkowicie go uniemożliwić.

Powietrze stosuje się w przypadku cięcia blach o małej grubości wykonanych z metali lub tworzyw sztucznych. Jest to najtańsza z metod, gdyż jedynym potrzebnym elementem jest sprężarka.

Cięcie z wykorzystaniem tlenu to proces, w którym krawędzie materiału ulegają przepaleniu i wyglądają nieestetycznie dlatego zaleca się jego stosowanie w przypadku cięcia elementów, które nie wymagają aż tak dużej precyzji – np. wyroby wykonywane z czarnej blachy.

Bardzo uniwersalnym, lecz droższym gazem jest azot. Jest to gaz, który może być używany podczas procesu cięcia wielu różnorodnych materiałów, takich jak: mosiądz, miedź, tytan oraz stal kwasoodporna. Jego zaletą jest dużo niższa temperatura usuwanego materiału niż w przypadku cięcia z wykorzystaniem tlenu.

Wycinanie laserowe – usługi

Jeśli są Państwo zainteresowani wycinaniem laserowym prosimy o kontakt z firmą PortaArt.