Z czego powstaje opakowanie kartonowe?

portaart.pl > Drukarnia  > Z czego powstaje opakowanie kartonowe?
Z Czego Powstaje Opakowanie Kartonowe? Produkcja Kartonu Krok Po Kroku zdjęcie nr 1

Z czego powstaje opakowanie kartonowe?

Kartonowe opakowania towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Od ekskluzywnych opakowań na prezenty przez pudełka na produkty spożywcze i gadżety reklamowe, aż po kartony do przeprowadzki. I chociaż praktycznie każdego dnia sięgamy po kartonowe opakowania w domu, pracy lub sklepie, to bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, z czego właściwie one powstają. W naszym artykule dowiesz się, jak wygląda proces produkcji oraz z jakich konkretnie materiałów produkuje się kartonowe opakowania.

Z czego powstaje opakowanie kartonowe, czyli rodzaje papieru i tektury

Opakowania kartonowe towarzyszą nam każdego dnia – w domu, w pracy, czy podczas zakupów Obecnie najpopularniejsze formy opakowań kartonowych wykonywane są z tektury, czyli najgrubszego materiału papierniczego lub z cieńszego i jednocześnie bardziej elastycznego kartonu.

Tektura powstaje między innymi z makulatury i ścieru drzewnego. Poddawana jest obróbce termicznej i chemicznej, gdzie w efekcie staje się warstwą papierniczą, gotową do dalszej obróbki. Następnie przechodzi ona procesy sklejania od dwóch do siedmiu warstw, dające finalny produkt. Im więcej warstw, tym sztywniejsza tektura i bardziej odporna na zniekształcenia. Wyróżnia się także tekturę falistą i litą. W przypadku pierwszej z nich znany jest dodatkowy podział na falę B, C, lub E nazywaną również mikrofalą. Tektury mające od pięciu lub siedmiu warstw posiadają kombinacje kilku typów fal.

Karton z kolei jest materiałem znacznie cieńszym, a jednocześnie bardziej elastycznym w porównaniu do tektury. Jego gramatura wynosi od 160g/m2 do 500g/m2. Do jego produkcji wykorzystuje się również masę papierniczą, która może pochodzić z recyklingu.

Jak produkuje się opakowania kartonowe? Proces produkcji krok po kroku

Proces powstawania każdego opakowania kartonowego zawsze rozpoczyna się od przygotowania odpowiedniego projektu. Szczególnie jeśli mówimy o kartonach personalizowanych i kaszerowanych, które wymagają specjalnej obróbki i naniesienia odpowiedniego druku. Specjaliści z działu graficznego po otrzymaniu niezbędnych wytycznych, wykonują wstępny projekt i wdrażają go w proces produkcyjny. W przypadku opakowań niestandardowych dobrą praktyką jest stworzenie prototypu, który utwierdza w przekonaniu, że projekt spełnia wstępne wymagania i założenia.

Kolejnym etapem powstawania opakowania kartonowego jest przygotowanie papieru lub tektury, która trafia do specjalnej maszyny sztancującej z wykrojnikiem do cięcia. Należy pamiętać, że jeden wykrojnik przygotowuje tylko jeden rodzaj opakowania. Oznacza to, że jest to inwestycja jednorazowa, a liczba wyciętych kartonów może oscylować nawet w granicach kilkuset tysięcy sztuk.

Na tym etapie, w zasadzie kończy się proces tworzenia kartonów przeznaczonych do magazynowania. Jeśli jednak opakowania mają mieć charakter komercyjny i wyróżniać się na tle konkurencji, wówczas dobrą praktyką jest naniesienie odpowiedniej grafiki, np. z logo firmy. Dobrym rozwiązaniem jest również kaszerowanie, czyli oklejanie powierzchni kartonu cienkim, elastycznym i miłym w dotyku papierem, który zdecydowanie zwiększa walory estetyczne opakowania oraz jego odporność na czynniki zewnętrze.

Etapem końcowym jest sklejanie opakowania za pomocą sklejarki oraz składanie w taki sposób, by umożliwić łatwe i szybkie otwarcie kartonu.

Zastosowanie opakowań kartonowych

Nie ulega wątpliwości fakt, że opakowania kartonowe są obecne w naszym życiu każdego dnia. Kartonów używa się w przemyśle magazynowym, do przechowywania i transportu towarów, w branży e-commerce, reklamie, biurach i na poczcie a także wielu innych gałęziach ludzkiej działalności.

Pudełka kartonowe, które będą miały bezpośredni kontakt z klientem, powinny wyróżniać się na tle konkurencji. Dedykowany kształt oraz nadruk z pewnością zwróci uwagę potencjalnych kontrahentów i klientów, zachęcając tym samym do skorzystania z oferowanych usług, czy zakupu produktów.

Pudełka kartonowe idealnie nadają się również na prezent. Ozdobne kartony prezentowe ze spersonalizowaną dedykacją z pewnością zwiększą walory estetyczne upominku i zaskoczą oryginalnym pomysłem. Jeśli poszukujesz doskonałej jakości opakowań, które urzekają niebanalną stylistyką sprawdź ofertę producenta opakowań kartonowych z Poznania PortaArt.