Historia gier planszowych – od starożytności do współczesności
Wydawać by się mogło, że obecna cyfryzacja na dobre wkroczyła do naszego życia, eliminując przy tym wszelkie klasyczne formy rozrywki. Na szczęscie od kilku lat zauważalnym jest tren ponownej popularyzacji gier planszowych. Świadczy o tym, coraz większa ilość produktów dostępna na sklepowych półkach, w barach i pubach, a także miejscach, w których można wypożyczyć grę. Zalety gier planszowych znane są od wieków, ale czy wiesz gdzie i kiedy to wszystko się zaczęło? Zapraszamy do zapoznania się z krótką historią gier planszowych.
Gra planszowa – co to takiego?
Przywołując na myśl planszówkę, wciąż wiele osób ma przed oczami popularny monopol czy grę chińczyka, nie zdając sobie jednocześnie sprawy, jak ogromną rewolucję na przestrzeni dziejów przeszło to wielbione przez rzesze ludzi na całym świecie hobby. Dlatego gry planszowe są pojęciem wbrew pozorom znacznie szerszym, niż mogłoby się komukolwiek wydawać.
Sama historia gier planszowych jest bardzo ciekawa, bo choć współczesne gry różnią się jakością wykonania, obraną strategią i stylistyką od tych starożytnych, to zdecydowanie wiele aspektów łączy je ze sobą.
Pierwsza gra planszowa, czyli jak to się zaczęło?
Pierwsze gry planszowe powstały już w starożytności. Jedną z nich była królewska gra z UR, znana także jako gra na dwudziestu kartach. Pochodzi ona z Mezopotamii (terenów obecnego Iraku) i liczy sobie blisko 5000 lat. Jeden z najstarszych kompletów tej gry został odnaleziony w grobowcach królewskich z Ur i pochodzi z około 2600 roku p.n.e. O co chodzi w tej grze? Każdy z graczy miał po pięć pionków, które musiał przesunąć na drugi koniec planszy, by wygrać. Chcąc wejść na planszę każdy gracz musiał wykonać specjalny rzut kostką. Na planszy znajdowało się pięć pól z rozetkami, które oznaczały szczęśliwe pola.
Zaskakującego odkrycia dokonano również w południowo-wschodniej Turcji na obszarze starożytnego cmentarzyska Basur Höyük. Grupa archeologów podczas wykopalisk w jednym z grobowców odnalazła kamienne pionki (prawdopodobnie dwa zestawy), kształtem przypominające świnie, psy, piramidy oraz miniaturowe wazy. Podobne elementy znaleziono również w Syrii i Iraku.
Jak grali Egipcjanie?
Gry planszowe były również bardzo popularne już w starożytnym Egipcie. Mowa tu przede wszystkim o grze Senet, która najprawdopodobniej powstała podczas panowania III Dynastii Starego Państwa, czyli w latach 22686-2613 p.n.e. Grali w nią wszyscy – bogaci, klasa średnia i biedni. Doskonałym przykładem tego, że gra planszowa cieszyła się ogromną popularnością były liczne malunki na hieroglifach, które przedstawiały grających w nią egipcjan.
Jakie są zasady gry Senet?
Senet to siatka składająca się z trzydziestu kwadratów, ułożonych w trzech rzędach po dziesięć. Pionki do gry składają się z dwóch zestawów po pięć sztuk, w niektórych zestawach więcej, a w niektórych mniej. Rzeczywiste reguły gry są do dnia dzisiejszego tematem debaty, ponieważ żaden archeolog nie odkrył źródła, które pozwoliłoby na dokładniejsze przedstawienie zasad tej gry.
Grecja i Rzym również grali
W starożytnej Grecji i Rzymie bardzo popularne były gry losowe oraz gry w kości. Z biegiem czasu dodawano do nich różne taktyki i opracowywano strategię, które z dużym powodzeniem zyskały przychylność wśród wielu ludzi. Wówczas królowały gry planszowe, takie jak Ludus duodecim Scriptorum, Alea czy Tabula Lusoria, która jest odmianą współczesnej gry kółko-krzyżyk, stanowiącą najpopularniejszą grę z serii “trzy w rzędzie”.
Współczesne gry planszowe
Obecnie gry planszowe popularne są na całym świecie- od krajów europejskich i amerykańskich po Azję, czy Australię. Ich droga na przestrzeni dziejów z pewnością przyniosła rewolucyjne zmiany, jednak czy starożytne gry planszowe, tak mocno różnią się od tych współczesnych? Naszym zdaniem, nie! Większość gier z okresu starożytności i późniejszego stała się drogowskazem do stworzenia nowych, nieco bardziej rozbudowanych nie tylko pod kątem strategicznym, ale również wizualnym gier planszowych. Obecne dziś technologie oraz szeroka wiedza z zakresu druku, pozwalają nam zrealizować niemal każdy pomysł na grę planszową. Od klasycznych planszówek dla dzieci, po bardziej złożone gry planszowe dla dorosłych.
PortaArt – producent gier na zamówienie
PortaArt to producent gier planszowych na zamówienie, który wyprodukuje każdą najbardziej złożoną i zaawansowaną technicznie grę planszową. Realizujemy zamówienia od A do Z, czyli od projektu, po finalny produkt. Drukujemy na różnych podłożach, we wszystkich możliwych kolorach i przy użyciu najwyższej precyzji i staranności. Od rodzinnych gier planszowych, przez gry edukacyjne po biznesowe. Jedyne co nas ogranicza w produkcji gier planszowych, to wyobraźnia naszych klientów.