Hot-stamping – czym jest, jak wygląda i gdzie się wykorzystuje?

portaart.pl > Drukarnia  > Hot-stamping – czym jest, jak wygląda i gdzie się wykorzystuje?
Hot-Stamping - Czym Jest, Jak Wygląda I Gdzie Się Wykorzystuje? zdjęcie nr 1

Hot-stamping – czym jest, jak wygląda i gdzie się wykorzystuje?

Hot-stamping to usługa wytłaczania na gorąco, która pozwala uzyskać efekt pozłacanego lub posrebrzanego wydruku. Wzory wytłaczane są za pomocą specjalnych matryc oraz stempli. Nie ma wątpliwości co do tego, że z roku na rok hot-stamping cieszy się coraz większą popularnością. Na czym dokładnie polega hot-stamping, jakie korzyści za sobą niesie i kiedy warto z niego korzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czym dokładnie jest hot-stamping?

Hot-stamping stanowi jedną z głównych odmian tłoczenia na gorąco, nazywana również techniką uszlachetniania. Istotną rolę w tym procesie odgrywa wysoka temperatura oraz specjalna folia hot-stampingowa.

Ogrzewanie jest bardzo ważną częścią omawianego procesu, ponieważ to ono umożliwia prawidłowe przeniesienie obrazu. W tej technice używa się również matryc wypukłych, które muszą być wykonane z odpowiedniego materiału dobrze przewodzącego ciepło. Za pomocą takiego stempla grawerowany obraz jest podgrzewany, zanim jeszcze zostanie przeniesiony na folię. Z kolei folia holograficzna odpowiada za pozostawienie efektu posrebrzania lub pozłacania na określonej powierzchni. Cały proces znakowania barwnikiem jest przyjazny środowisku, ponieważ wykorzystuje się tutaj wyłącznie materiały suche.

Elementy wykorzystywane w procesie hot-stampingu

Najważniejsze elementy wykorzystywane w procesie hot-stampingu to matryce i folie. Jeśli chodzi o matrycę, to najczęściej wykonywane są one z:

  • gumy silikonowej
  • metalu.

Istotnym szczegółem jest to, że są one zdolne do przenoszenia, nawet najmniejszych szczegółów. Dzięki temu uzyskuje się wysokiej jakości efekt końcowy.

Jeśli chodzi o folie niezbędne w hot-stampingu mogą być one metaliczne lub niemetaliczne. Są to wielowarstwowe powłoki, które przenoszą się na określoną powierzchnię produktu. Efektem jest uzyskany wzór w kolorze, który w zależności od wybranego rodzaju folii przybiera inną barwę:

  • folia metaliczna – złota, srebrna, kolorowa
  • folia pigmentowa – kolorowa matowa lub błyszcząca
  • folia perłowa – kolorowa o stosunkowo dużej transparentności
  • folia dyfrakcyjna – folia metaliczna z siatką dyfrakcyjną.

Ważne zadanie w procesie hot-stampingu pełnią również maszyny. W tym przypadku wykorzystywane są maszyny do tłoczenia na gorąco, wykorzystywane do różnych celów. Najpopularniejszą maszyną wykorzystywaną w tym celu jest zwykła prasa.

Gdzie wykorzystuje się hot-stamping

W poligrafii hot-stamping wykorzystywany jest głównie do nakładania różnych kształtów, napisów czy ornamentów na etykietach, wizytówkach, opakowaniach kartonowych, gdzie pierwsze skrzypce grają ekskluzywne opakowania wykorzystywane w różnych branżach. Obecnie jest to bardzo popularna technika zdobień na różnego rodzaju materiałach – od papieru i tworzywa sztucznego, po naturalne drewno, skóry i tkaniny.

Jakie korzyści niesie stosowanie hot-stampingu w druku opakowań?

Druk opakowań to dziś bardzo rozbudowany dział, z którego korzystają zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy. Opakowania tekturowe z elegancko wyeksponowanym logo firmy, czy inną dowolną grafiką są doskonałym nośnikiem reklamy, a tym samym sposobem na pozyskanie i utrzymanie klienta na dłużej.

Minimalistyczne, elegancko zdobione opakowania uznawane są za ekskluzywne i luksusowe. Nic więc dziwnego, że coraz więcej producentów, dystrybutorów i sprzedawców decyduje się na dekorowanie opakowań techniką hot-stampingu. Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo estetycznie i jest długotrwałe. Dodatkowym atutem stosowania hot-stampingu w druku opakowań kartonowych są jego proekologiczne zalety. Jest to metoda sucha, czyli lepsza dla środowiska i prosta w obsłudze.