Identyfikacja wizualna firmy – dlaczego jest tak istotna?

portaart.pl > Drukarnia  > Identyfikacja wizualna firmy – dlaczego jest tak istotna?
Identyfikacja Wizualna Marki - Dlaczego Powinieneś Się Nią Zainteresować? - Portaart.pl zdjęcie nr 1

Identyfikacja wizualna firmy – dlaczego jest tak istotna?

Pewnie nie raz, nie dwa usłyszałeś pojęcie identyfikacja wizualna firmy. Pewnie zastanawiałeś się również czy identyfikacja wizualna firmy jest ważna? Czy warto się na tym skupić? Odpowiedź jest prosta – TAK. Dla każdego biznesu kluczowe znaczenie ma to, jak kreuje wizerunek swojej marki. Cóż, w końcu powiedzenie „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” nie wzięło się znikąd. Warto bowiem wiedzieć, że odpowiednio zaprojektowana identyfikacja graficzna marki mówi wiele – nie tylko o Twojej marce, ale również o jej misji i wartościach. W dobie świadomych konsumentów i wszechobecnych mediów społecznościowych estetyczna, przemyślana i spójna identyfikacja to absolutna podstawa. Dlaczego? Jak stworzyć identyfikację wizualną marki? Jakie elementy powinna zawierać? Odpowiadamy na wszystkie pytania – zapraszamy do artykułu.

Identyfikacja wizualna marki – co to?

Ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie czym jest identyfikacja wizualna firmy. Każda branża i każda firma ma bowiem nieco inne potrzebny. Jednak istnieje wiele wspólnych elementów, dzięki którym można zdefiniować to pojęcie. Można zatem powiedzieć, że identyfikacja wizualna marki to narzędzie, dzięki któremu można w świadomy sposób kształtować wizerunek firmy i kreować wyobrażenia i wrażenie dotyczące marki za pomocą poszczególnych elementów graficznych – od wizytówek, przez papier firmowy, aż po grafiki na Facebooku. Dobrze zaprojektowany, a wręcz skrojony pod Twoja markę Key Visual to naprawdę dobitny komunikat o tym, czym jest marka i jakie są jej wartości. Key Visual, jak zresztą sama nazwa wskazuje, to swojego rodzaju wizualny klucz do rozpoznawania danej firmy, do identyfikowania jej i odróżniania od innych marek na rynku.

Wizualna identyfikacja marki – dlaczego jest ważna?

Pewnie teraz zastanawiasz się, czy rzeczywiście potrzebujesz identyfikacji wizualnej? Jeśli prowadzisz firmę – tak, potrzebujesz identyfikacji wizualnej. Jeśli kształtujesz markę osobistą – tak, potrzebujesz identyfikacji wizualnej. Jeśli rozwijasz firmę i wprowadzasz na rynek nowy produkt/usługę – tak, potrzebujesz identyfikacji wizualnej. Dlaczego? Rozpoznawalność na poziomie wizualnym to absolutna podstawa w dzisiejszych czasach. Dzięki poszczególnym elementom identyfikacji wizualnej odbywa się:

  • komunikacja marki w internecie,
  • komunikacja marki w mediach społecznościowych,
  • komunikacja marki na materiałach drukowanych itp.

Podsumowując, identyfikacja wizualna marki musi być spójna w całej komunikacji – logo, wizytówki, papier firmowy, banery reklamowe, strona internetowa firmy, ekspozytory produktowe, grafiki na Instagramie – wszystko to musi być SPÓJNE!

Dzięki dobremu zdefiniowaniu i połączeniu elementów graficznych i wizualnych, jesteś w stanie oddać atmosferę i ducha swojej marki. Dlatego tak ważne jest wyróżnienie najlepszych i wyjątkowych cech marki i przekładając to na wizję graficzną, nadać jej niepowtarzalny i przyciągający wzrok odbiorców wygląd. Dzięki temu Twoja firma szybko będzie rozpoznawana i zapamiętywana przez Twoich potencjalnych klientów.

Najważniejsze elementy identyfikacji wizualnej marki

Fundamentem i podstawą do stworzenie identyfikacji wizualnej zawsze jest strategia komunikacji marki. Oczywiście istnieje kilka podstawowych elementów, które każda identyfikacja powinna zawierać. Możemy zaliczyć do nich:

  • logo,
  • zestaw kolorów marki, które następnie będą wykorzystywane we wszelkich materiałach i kreacjach wizualnych,
  • typografia, której również należy się trzymać tworząc, czy to grafiki na social media, czy ulotki reklamowe,
  • materiały promocyjne drukowane – wizytówki, papier firmowy, koperty, teczki, ulotki, ekspozytory produktowe, standy reklamowe itp.

Warto podkreślić, że w dzisiejszych bardzo ważne są także grafiki reklamowe, grafiki na social media i spójna strona internetowa firmy. Dlatego każdorazowo przygotowując komunikację w social mediach, grafik powinien korzystać z wykreowanych kolorów marki, logo i typografii.

Drukarnia i studio graficzne Portaart Tworząc komunikację wizualną marki, warto zgłosić się do profesjonalnego studia graficznego. Portaart pomoże Ci zbudować wizerunek Twojej firmy lub konkretnego wydarzenia. Kreatywne podejście do tworzenia logo czy papieru firmowego to nasza specjalność. Co więcej, Portaart to także najwyższej klasy drukarnia Poznań. Dlatego powierzając nam zlecenie możesz być pewny, że identyfikacja wizualna marki i druk materiałów reklamowych będą spójne i atrakcyjne dla Twoich odbiorców. Sprawdź naszą ofertę i wyróżnij się na rynku.